Związek partnerski pojawia się jako forma prawna w nieprzyjętych do dziś przepisach. Związek partnerski to legalizacja decyzji dorosłych ludzi dowolnej płci o pozostaniu w związku bez ślubu
Związek partnerski w swoim oryginalnym znaczeniu to relacja równa, w której obie strony mają równe prawa, dzielą się obowiązkami i ciągle wspólnie decydują jak wspólne życie ma wyglądać
dr n. hum. Agnieszka Kościańska – antropolożka kultury, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, zajmuje się badaniami nad seksualnością, płcią i religijnością
Nas czym polega związek partnerski i jako go stworzyć?
W moim feministycznym pojęciu związek partnerski to taki, w którym dochodzi do negocjacji tego kto co robi. Jako para dzielimy się obowiązkami się po równo. Jednak oczywiście jest bardzo wiele definicji związku partnerskiego.
Związki partnerskie – jakie są?
To bardzo indywidualna sprawa czy związkiem partnerskim będzie związek patriarchalny, w którym obie strony są z tego zadowolone. A może będzie to jednak związek matriarchalny? Generalnie myślę, że związek partnerski to jest związek oparty na całkowitej równości obu stron i na tym, żeby wypracować pewne równościowe strategie działania czy współdziałania.
Sytuacja nierównościowa
Na pewno nie jest równościowym związkiem sytuacja, kiedy zarówno mąż jak i żona pracują, a tylko ona zajmuje się domem. To. klasyczna sytuacja PRL-owska, gdzie brakowało przestrzeni na obecność mężczyzn w domu. W tym sensie pokoleniowy ruch mężczyzn w stronę domu jest na pewno ruchem na rzecz związku partnerskiego.
Równość – jak ją rozumieć?
Pełna równość jest wtedy, jeżeli zarabiamy tak samo, robimy tyle samo na rzecz związku. Jak inaczej można zrozumieć równość? Są sytuacje, kiedy na przykład jedna strona zarabia zdecydowanie mniej, pomimo, że pracuje tyle samo i to być może implikuje lekką przemoc ekonomiczną, bo jedno coś ma, a drugie nie ma. W tym wypadku nie jest to już równość. Bo nie ma równości gdy jest przemoc ekonomiczna.
Wrogowie równości
Myślę, że takim wrogiem równości jest stereotyp matki polki, czyli kobiety, która w domu wszystko robi sama i za wszystko w domu jest odpowiedzialna. Wymaga się od niej, a przede wszystkim ona od siebie wymaga, aby od początku do końca nad wszystkim panowała. Zapewne w tym wypadku drogą do równości jest powiedzenie sobie: Dobra, niech będzie trochę kurzu na tej podłodze lub no już trudno, nie będzie wykwintnych dań tylko zamówimy sobie coś taniego z baru mlecznego czy z jakiegoś bardziej wyrafinowanego przybytku. Chodzi o to, że to jest kwestia negocjowalna. kobiety powinny po prostu się wyzbyć tej całkowitej odpowiedzialności za dom, porzucić pogląd że to jest tylko ich przestrzeń, że one są w 100% za nią odpowiedzialne. Czas przymusić tego męża czy partnera, żeby coś zrobił.
Role płciowe w Polsce
Brak równości to jest w ogóle polska specyfika. Jeżeli spojrzymy na sprawę z perspektywy historycznej, to zauważymy, że role płciowe układają się w Polsce są zupełnie innaczej niż w wielu państwach Europy Zachodniej.
W Polsce XIX wieku kobiety z wyższych warstw kierowały majątkami zajmując się każdą dziedziną życia, ponieważ mężczyźni byli nieobecni – albo ginęli w powstaniach albo byli wywożeni na Sybir. Kobiety musiały przyjąć na siebie obowiązki zarezerwowane gdzie indziej dla mężczyzn. Potem znowu w PRL-u kładziono duży nacisk na pracę zawodową kobiet. To co dzieje się teraz, to nie jest coś nowego, świeżego. To jest wynik dwóch wieków procesów emancypacyjnych, które spowodowały, że kobiety coraz chętniej mówią o tym, czego chcą. Wydaje mi się, że kiedy kobieta musi prosić męża, żeby pozmywał, to cały czas nie jest partnerstwo. Zmywanie to jedna z czynności, która wynika z odpowiedzialności za przestrzeń domową, a więc mężczyzna powinien tozrobić z własnej inicjatywy.
Dodaj komentarz