Bezsenność w czasie ciąży

Bezsenność w ciąży to efekt gwałtownych zmian hormonalnych.

Powszechnie wiadomo, że ciężarna kobieta potrzebuje dużo snu i odpoczynku, jak go sobie zapewnić?

Ciężarnej kobiecie sen zapewnia regenerację sił, poprawia samopoczucie. Jest też ważny dla dziecka, bo sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi. Jak na złość wraz z rozwojem płodu i zmianami hormonalnymi pojawia się bezsenność lub zaburzenia snu. A bezsenność, wiadomo – to wyczerpanie i stres, dlatego o problemach z zasypianiem powinnaś porozmawiać ze swoim ginekologiem.

Bezsenność w czasie ciąży
Przyszła matka dobrze wie, że pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka to okres permanentnego niewyspania, dlatego powinna wyspać się póki może sobie na to pozwolić. Jak na ironię ciało odmawia posłuszeństwa w tej sprawie. Znalezieniu metody na szybkie zaśnięcie nie ułatwia tez ciężki brzuch – trudno znaleźć wygodna pozycję, a ruchy dziecka dodatkowo utrudniają zaśnięcie. A w bezsenne noce strach przed porodem ma jeszcze większe oczy.

Przyczyny zaburzeń snu u ciężarnych

Pierwszy trymestr ciąży to dla większości ciężarnych kobiet okres, kiedy sen przychodzi łatwo i często.  Odpowiedzialny jest za to podwyższony poziom  hormonów ciążowych – estrogenów i progesteronu; można powiedzieć, że organizm sam zabezpiecza się przed nadmierna aktywnością w okresie, kiedy potrzebuje spokoju. Oczywiście, sen jest przerywany częstszymi niż zwykle nocnymi wizytami w toalecie. Poważniejsze zaburzenia snu pojawiają się w drugim i  trzecim trymestrze.

Co jest tego przyczyną i jak działać, by sobie ulżyć? 

 • Niewątpliwe duży brzuch utrudnia  znalezienie wygodnej do spania pozycji.
 • Skurcze łydek – tu w sukurs przyjdą odpowiednie preparaty z magnezem oraz witaminami z grupy B. Nie bierz ich sama – skonsultuj się ginekologiem i wspólnie wybierzecie najlepszy preparat.
 • Potrzeba częstego oddawania moczu spowodowana uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Rada: nie pij za dużo płynów przed snem
 • Ruchy dziecka. Możesz odnieść wrażenie, że ono złośliwie aktywizuje się właśnie nocą. Tymczasem w ciągu dnia, gdy jesteś aktywna, Twoje ruchy kołyszą dziecko i uspokajają je. Jeśli  ruchy maleństwa uniemożliwiają zaśnięcie, pomasuj delikatnie brzuch lub wystaw go na działanie światła.
 • Krótki oddech spowodowany uciskiem macicy na przeponę. Zatem układaj się do snu na lewym boku i podkładaj pod głowę dodatkową poduszkę.

Metody na spokojny sen 

 • Zanim udasz się na spoczynek wywietrz pokój, w którym śpisz i spowoduj, by temperatura powietrza nie  przekraczała 21ºC. Suche i duszne powietrze utrudnia zasypianie i powoduje, że śpisz płytkim, niespokojnym snem.
 • Zasłoń szczelnie okna.
 • Odstresuj się przed snem – ciepła i aromatyczna kąpiel pomogą, pod warunkiem, że tego nie zepsujesz. Wyeliminuje więc wszystkie stresogenne czynności – irytujesz się wiadomościami? Nie oglądaj ich?  Nie lubisz gotować? Obiad może poczekać do jutra.  Lubisz masaż? Poproś partnera.
 •  Jeśli rosnący brzuch utrudnia komfortowe ułożenie się na łóżku, spróbuj położyć się na lewym boku, a między kolana włóż poduszkę. Taka pozycja usprawnia krążenie krwi i pracę nerek.
 • Wypij wieczorem szklankę mleka lub  herbatkę z melisy.
 • W czasie snu unikaj zmian pozycji, przewracanie się z boku na bok wcale nie pomoże ci zasnąć, a tylko zwiększy stres. Jeśli po kwadransie od położenia się do łóżka ciągle nie śpisz, wstań i zacznij się czymś zajmować, np. poczytaj lub posłuchaj spokojnej muzyki. Wróć do łóżka, gdy poczujesz senność.
 • Długość snu w ciąży zależy od indywidualnych potrzeb. Jednej kobiecie wystarcza sześć godzin snu, inna i po dziesięciu godzinach spania czuje się zmęczona. Dlatego obserwuj, czego potrzebuje twój organizm i jeśli przychodzi ochota na sen, po prostu to zrób.

Czasami przyczyną problemów ze snem w ciąży mogą być zaburzenia kardiologiczne lub depresja, a więc jeśli kłopoty ze snem przeciągają się koniecznie skonsultuj się z lekarzem – nic nie zostawiaj przypadkowi. Leczenie bezsenności w ciąży za pomocą ziołowych naparów nie jest najlepszym pomysłem. Zanim się zdecydujesz, skonsultuj się z lekarzem. Niektóre zioła są szkodliwe dla płodu, a ich działanie wyjątkowo silne.

Więcej o rozwoju ciąży i możliwych z nią problemach czytaj w : familie-pl

 

Summary
Bezsenność w ciąży
Article Name
Bezsenność w ciąży
Description
W drugim i trzecim trymesterze ciąży aktywność hormonalna może doprowadzić do zaburzeń snu - dlaczego tak się dzieje i jak sobie pomóc?
Author
Publisher Name
Portal Zdrowia Seksualnego
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *