Bezsenność w ciąży to efekt gwałtownych zmian hormonalnych.
Powszechnie wiadomo, że ciężarna kobieta potrzebuje dużo snu i odpoczynku, jak go sobie zapewnić?
Ciężarnej kobiecie sen zapewnia regenerację sił, poprawia samopoczucie. Jest też ważny dla dziecka, bo sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi. Jak na złość wraz z rozwojem płodu i zmianami hormonalnymi pojawia się bezsenność lub zaburzenia snu. A bezsenność, wiadomo – to wyczerpanie i stres, dlatego o problemach z zasypianiem powinnaś porozmawiać ze swoim ginekologiem.

Przyczyny zaburzeń snu u ciężarnych
Pierwszy trymestr ciąży to dla większości ciężarnych kobiet okres, kiedy sen przychodzi łatwo i często. Odpowiedzialny jest za to podwyższony poziom hormonów ciążowych – estrogenów i progesteronu; można powiedzieć, że organizm sam zabezpiecza się przed nadmierna aktywnością w okresie, kiedy potrzebuje spokoju. Oczywiście, sen jest przerywany częstszymi niż zwykle nocnymi wizytami w toalecie. Poważniejsze zaburzenia snu pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze.
Co jest tego przyczyną i jak działać, by sobie ulżyć?
- Niewątpliwe duży brzuch utrudnia znalezienie wygodnej do spania pozycji.
- Skurcze łydek – tu w sukurs przyjdą odpowiednie preparaty z magnezem oraz witaminami z grupy B. Nie bierz ich sama – skonsultuj się ginekologiem i wspólnie wybierzecie najlepszy preparat.
- Potrzeba częstego oddawania moczu spowodowana uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Rada: nie pij za dużo płynów przed snem
- Ruchy dziecka. Możesz odnieść wrażenie, że ono złośliwie aktywizuje się właśnie nocą. Tymczasem w ciągu dnia, gdy jesteś aktywna, Twoje ruchy kołyszą dziecko i uspokajają je. Jeśli ruchy maleństwa uniemożliwiają zaśnięcie, pomasuj delikatnie brzuch lub wystaw go na działanie światła.
- Krótki oddech spowodowany uciskiem macicy na przeponę. Zatem układaj się do snu na lewym boku i podkładaj pod głowę dodatkową poduszkę.
Metody na spokojny sen
- Zanim udasz się na spoczynek wywietrz pokój, w którym śpisz i spowoduj, by temperatura powietrza nie przekraczała 21ºC. Suche i duszne powietrze utrudnia zasypianie i powoduje, że śpisz płytkim, niespokojnym snem.
- Zasłoń szczelnie okna.
- Odstresuj się przed snem – ciepła i aromatyczna kąpiel pomogą, pod warunkiem, że tego nie zepsujesz. Wyeliminuje więc wszystkie stresogenne czynności – irytujesz się wiadomościami? Nie oglądaj ich? Nie lubisz gotować? Obiad może poczekać do jutra. Lubisz masaż? Poproś partnera.
- Jeśli rosnący brzuch utrudnia komfortowe ułożenie się na łóżku, spróbuj położyć się na lewym boku, a między kolana włóż poduszkę. Taka pozycja usprawnia krążenie krwi i pracę nerek.
- Wypij wieczorem szklankę mleka lub herbatkę z melisy.
- W czasie snu unikaj zmian pozycji, przewracanie się z boku na bok wcale nie pomoże ci zasnąć, a tylko zwiększy stres. Jeśli po kwadransie od położenia się do łóżka ciągle nie śpisz, wstań i zacznij się czymś zajmować, np. poczytaj lub posłuchaj spokojnej muzyki. Wróć do łóżka, gdy poczujesz senność.
- Długość snu w ciąży zależy od indywidualnych potrzeb. Jednej kobiecie wystarcza sześć godzin snu, inna i po dziesięciu godzinach spania czuje się zmęczona. Dlatego obserwuj, czego potrzebuje twój organizm i jeśli przychodzi ochota na sen, po prostu to zrób.
Czasami przyczyną problemów ze snem w ciąży mogą być zaburzenia kardiologiczne lub depresja, a więc jeśli kłopoty ze snem przeciągają się koniecznie skonsultuj się z lekarzem – nic nie zostawiaj przypadkowi. Leczenie bezsenności w ciąży za pomocą ziołowych naparów nie jest najlepszym pomysłem. Zanim się zdecydujesz, skonsultuj się z lekarzem. Niektóre zioła są szkodliwe dla płodu, a ich działanie wyjątkowo silne.
Więcej o rozwoju ciąży i możliwych z nią problemach czytaj w :


Najbardziej polskim znanym zielarzem był proboszcz w Prabutach na Mazurach franciszkanin Czesław Klimuszko OFMConv. (1905-1980), który był również wizjonierem, jasnowidzem, parapsychologiem. W kręgach katolickich uznany został za bioenergoterapeutę spod znaku New Age, a więc na pograniczu tego co katolickie i tego co obce kulturze chrześcijańskiej. Uważał, że jasnowidzenia jako uzdrowienia istnieją między mistyfikacją a prawdą, złudzeniem a rzeczywistością – uznając istnienie tej niezwykłej dziedziny poznania. Dodawał, że nieznane są nam jeszcze charakter i pochodzenie posiadanych przez człowieka nadludzkich zdolności. Naukowcy uznali Czesława Klimuszkę jako splot ukrytych bioenergii, fal telepatycznych i nieodkrytych jeszcze oddziaływań przy istnieniu struktury falowej. Teoria fal informacyjnych wysyłanych przez zorganizowaną materią nie jest jeszcze w pełni naukowa, rozpatrywana w kategoriach zjawiska telepatycznego (konkretyzacja myśli ludzkich), czego przykładem był Czesław Klimuszko jako zielarz.