Nietrzymanie moczu po porodzie – wstydliwy problem milionów kobiet.
Konsekwencje psychologiczne nietrzymania moczu
Autor: Agata Ejsmont – psycholog, psychoterapeuta, interwent kryzysowy. Właściciel Centrum Psychologicznego „Homini” (www.centrumhomini.pl), wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS).
Problemy z nietrzymaniem moczu są bardzo częstym zaburzeniem występującym u kobiet. Wpływają i znacznie obniżają jakość życia pacjentek. Mogą powodować szereg zaburzeń natury psychicznej począwszy od:
- problemów z samooceną, zaburzeń obrazu samego siebie,
- poczucia wstydu,
- pogorszenia nastroju,
- a nawet do zaburzeń depresyjnych lub lękowych.
W związku z obniżeniem samooceny pacjentek, co wiąże się z poczuciem nieatrakcyjności, poczuciem odrzucenia ze strony otoczenia (najbardziej partnera), mogą występować różnego rodzaju problemy natury seksualnej:
- problemy z pożądaniem,
- podnieceniem seksualnym,
- orgazmem,
- satysfakcją ze stosunków seksualnych,
- spłyceniem lub zanikiem fantazji seksualnych.
Zachiwanie relacji partnerskich
Problemy te wpływają na relacje z partnerem, co w konsekwencji może prowadzić do problemów w związku. Badania dowodzą, że 1/3 badanych kobiet i mężczyzn stwierdza, że ich problemy seksualne mają właśnie podłoże w problemach z nietrzymaniem moczu. Problemy te prowadzą również do zaburzeń seksualnych np. dyspareunii.
Problem z nietrzymaniem moczu jest problemem natury intymnej, związanym z poczuciem wstydu, skrępowaniem przed rozmową na temat problemu. Pacjentki mają bardzo dużo oporów przed przyznaniem się do schorzeń związanych z nietrzymaniem moczu, wiele badań potwierdza, że nie pytane o problem podczas wizyt u ginekologa, bagatelizują go i nie przyznają się do jego uciążliwości. Wstydzą się same zapytać o możliwe sposoby leczenia, według badań nie mają odwagi porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu, internistą czy ginekologiem. I choć problem nietrzymania moczu, nie jest chorobą/przypadłością zagrażającą życiu pacjentek, powoduje wiele powikłań natury psychicznej.
Temat tabu
Pomimo tego, że Polacy słyną z umiłowania do rozmów na temat chorób, różnego rodzaju przypadłości, okazuje się, że nietrzymanie moczu stało się współczesnym tematem tabu. Kobiety przypisują zmiany procesom starzenia się i nie bardzo wierzą również w skuteczność metod leczenia nietrzymania moczu. Nie rozmawiają o nim również z najbliższym otoczeniem, ukrywają go przed partnerem seksualnym, bojąc się odrzucenia, ośmieszenia, stają się oziębłe, wycofane i tym samym pogłębiają w sobie poczucie odrzucenia i wyobcowania.
Nietrzymanie moczu znacznie obniża jakość życia kobiety.
Wpływa na jej stan fizyczny, psychiczny, doznania somatyczne, poczucie zadowolenia z codziennych aktywności. Zaburza wiele obszarów codziennej aktywności kobiety. Ma wpływ na jej funkcjonowanie społeczne, emocjonalne, rodzinne, jak również ekonomiczne.
Oto jak wpływa na trzy podstawowe sfery życia kobiety:
- sfera rodzinna – zmiana trybu i stylu życia rodziny, zmiana aktywności seksualnej pacjentki (zazwyczaj jej obniżenie), wydatki związane z zapewnieniem higieny osobistej kobiety,
- sfera zawodowa – zmiana planów zawodowych, ograniczenie życia zawodowego, opracowanie grafiku pracy z uwzględnieniem wyjść do toalety, rezygnacja z pracy,
- sfera społeczna – ograniczanie kontaktów społecznych i towarzyskich, alienacja, wyobcowanie.
Niewiedza o sposobach leczenia problemów z nietrzymaniem moczu, powoduje, że kobiety godzą się ze swoim stanem zdrowia i nie starają się szukać pomocy u specjalistów, skazując się tym samym na bardzo niski komfort funkcjonowania i szereg problemów psychicznych, które mogą towarzyszyć im do końca życia.
Zobacz też:
Dodaj komentarz