Kiedyś poznanie “drugiej połówki” możliwe było tylko na żywo, twarzą w twarz. Na przykład w szkole, w pracy, na imprezie czy na spacerze z psem. Teraz to już przeszłość.
Wraz z rozwojem technologii oraz internetu, poznanie tego wyjątkowego lub tej wyjątkowej stało się o wiele wygodniejsze. Już nie trzeba czekać na konkretny dzień i szansę spotkania. Można spróbować szczęścia, korzystając z różnych serwisów randkowych. Portale randkowe otwierają przed nami nowe możliwości.
Randkowanie online zrewolucjonizowało nawiązywanie znajomości i tworzenie związków, oraz przewróciło do góry nogami scenę miłosną. Teraz można wybierać spośród wielu opcji i zawężać poszukiwania do bardzo szczegółowych kryteriów. A kiedy ktoś nam wpadnie w oko, wystarczy rozpocząć konwersację online, siedząc sobie np. w domu. Z pewnością to są argumenty, dla których randkowanie w sieci zostanie z nami na dłużej.

Portale randkowe – pierwsze kroki
W latach 70., 80. i wczesnych latach 90. aplikacje oraz serwisy randkowe nie istniały nawet w naszej wyobraźni. Jedynym sposobem na poznanie kogoś była praca, wspólny znajomy lub czysty fart. Wszystko zmieniło się w roku 1995, kiedy powstała pierwsza strona internetowa, służąca dopasowywaniu ludzi do siebie. Począwszy od tego momentu, liczba portali randkowych wystrzeliła w kosmos.
Popularność tego typu udogodnień łatwo wytłumaczyć. Dzięki serwisom randkowym, klikając kilka razy myszką, można poznać tysiące ludzi, z którymi dzieli się zainteresowania, wartości i przekonania. Rozbudowane algorytmy, oparte o wiek, płeć, lokalizację, oczekiwania, liczbę dzieci, itp., ułatwiają poszukiwania. Wystarczy zaufać algorytmowi i nie trzeba marnować czasu na tych, którzy nie są dla nas dobrą parą, przynajmniej według systemu.
Portale randkowe – dopasowanie
Większość aplikacji do randkowania skupia się na wyglądzie zewnętrznym ludzi. Użytkownik szybko przesuwa zdjęcia poszczególnych osób. Może poświęca przy tym chwilę na przeczytanie opisu, a może nie. Dzięki temu pierwszy odsiew następuje według tego, kto nam się podoba wizualnie, a nie według wspólnych zainteresowań. Jeden pośpieszny ruch dłonią, jedno zdjęcie z oświetleniem padającym pod złym kątem, i ktoś odpowiedni może zostać od razu odrzucony. Badania potwierdzają, że wskaźnik dopasowania u mężczyzn na najpopularniejszym portalu randkowym wynosi 0.6%. Gdyby tak wyglądała rzeczywistość, losy ludzkości byłyby w tarapatach.
Dlatego też, niektóre strony używają naprawdę skomplikowanych ankiet osobowościowych i algorytmów, żeby wyszukiwać odpowiednich partnerów. Jeden z portali używa nawet 29 kluczowych wymiarów, które pomagają określić potencjalny sukces związku.
Czy takie naukowe metody działają? Badacze twierdzą że tak, ale testy osobowości, nawet te przeprowadzane pod okiem wykwalifikowanej osoby, nie dają stuprocentowej dokładności (wynik plasuje się bliżej 75%). Pytanie brzmi: czy to nam wystarcza? Czy mimo wszystko, lepiej wygodnie oddać się w ręce algorytmu, zamiast osobiście ruszyć na podbój? Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, przekonajcie się sami!
Dodaj komentarz