Sport w ciąży – nakazy i zakazy

Sport w ciąży zakazany kobietom z ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu.

Polska oszalała na punkcie biegania. Co weekend odbywają się maratony przeróżnych sportów – pilatesu, fitness. Każdy chce ćwiczyć z jedną lub drugą najmodniejszą trenerką. Kobiety, które w ciąży czują się fantastycznie chcą cały czas uczestniczyć w życiu sportowym. Czy powinny? 

dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik

Jestem bardzo aktywną osobą: biegam, jeżdżę na rowerze, chodzę na siłownię. Czy w ciąży muszę koniecznie z tego wszystkiego zrezygnować?

Ja się bardzo cieszę, że skończył się czas ciężarnej matrony, które nie pływają, nie ćwiczą a przyszłe matki starają się uprawiać sport. Jednak pamiętajmy: są dyscypliny, które w ciąży są dozwolone i takie, których uprawiać oczekując na dziecko nie można.

Sport podczas ciąży
Ginekolodzy zacierają ręce na wysyp fit mam. Amatorki maratonów i intensywnego sportu podczas ciązy zasilą w przyszłości szerego klientek gabinetów, które proponują zabiegi podnoszenia dna macicy, leczenie nietrzymania moczu etc.

Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który oceni czy pacjentka może dany sport uprawiać, czy też nie.

Lista sportów dozowolonych

Dla pacjentki z ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu większość sportów będzie przeciwwskazane.

Dla fizjologicznej, czyli zdrowej ciąży dozwolone jest: pływanie, aquagymnastic, nordic walking, pilates, elementy jogi. Można odwiedzić również koncesjonowane spa, które mają program „baby spa” ( tu konsultacja z lekarzem jest bezwzględna).

Duże obciążenia absolutnie zakazane 

Podczas ciąży absolutnie wykluczone są wszystkie rzeczy z dużym obciążeniem jak dźwiganie ciężarów. Z kolei biegi, jazda rowerem po wybojach, jazda rowerem górskim może nie doprowadzą do utraty ciąży, ale za to mogą spowodować powikłania po ciąży. Do najczęstszych powikłań tego typu należą: obniżenie narządu rodnego, wypadania przedniej lub tylnej ściany pochwy, pojawienie się po kilku latach wysiłkowego nietrzymania moczu, dyspareunia, kłopoty z kontaktami seksualnymi etc.

Można być aktywnym w czasie ciąży, można uprawiać sport, ale na pewno nie wyczynowo.

 

 

Summary
Sport w ciąży - nakazy i zakazy
Title
Sport w ciąży - nakazy i zakazy
Description

Polska oszalała na punkcie biegania. Co weekend odbywają się maratony przeróżnych sportów - pilatesu, fitness. Każdy chce ćwiczyć z jedną lub drugą najmodniejszą trenerką. Kobiety, które w ciąży czują się fantastycznie chcą cały czas uczestniczyć w życiu sportowym. Czy powinny mówi ginekolog dr Jacek Tulimowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *