Znieczulenie w porodzie naturalnym – metody alternatywne

Znieczulenie w porodzie naturalnym może nastąpić na wiele sposobów. Alternatywne metody znieczulenia w porodzie to takie, które opierają się na fizjologii i nie mają skutków ubocznych. Ich skuteczność jest porównywalna do działania farmakologicznych form anestezji.

Katarzyna Grzybowska – położna, Centrum Usług Edukacyjno – Położniczych Dom Narodzin

Jestem przeciwniczką znieczulenia podczas porodu, ale boję się też bólu – co robić? 

Niefarmakologiczne metody znieczulenia to innymi słowy cała otoczka porodu czyli wszystko to, co możemy zrobić żeby obniżyć próg bólowy i odwrócić uwagę od bólu. Jest ich cała gama i najlepiej gdyby udało się zastosować je wszystkie. Trzeba jednak pamiętać, że tempo porodu i jego przebieg jest bardzo dynamiczny, więc nigdy nie wiemy, z której z tych metod skorzystamy.

Poród rodzinny 

340c7c4f-0ce5-4410-935b-ee8e2ce53e04
Poród rodzinny to świetne znieczulenie dla rodzącej pod warunkiem, że partner staje na wysokości zadania i przygotowuje się do porodu tak samo rzetelnie jak kobieta. Trzeba też pamiętać, że popularność porodów rodzinnych nie może być argumentem przy podejmowaniu decyzji – są takie kobiety i tacy mężczyźni, w których wspólny poród budzi opór,  jest naruszeniem intymności. Przede wszystkim nie wolno się zmuszać bo stres wzmaga ból i powoduje traumy.

Wśród tych najważniejszych metod pierwszą, absolutnie koronną jest rola osoby towarzyszącej. Obecność bliskiej osoby działa zdecydowanie na psychikę kobiety, daje jej poczucie bezpieczeństwa czyli niweluje  strach i obniża również odczucie bólu.

Muzykoterapia podczas porodu

Druga z takich metod wydawałaby się banalna, a jednak ma bardzo istotne znaczenie – to jest muzykoterapia.

Jeśli w tle porodu jest fajna muzyka i to taka muzyka, która działa dobrze na samopoczucie kobiety, pozwala  jej się wyłączyć z atmosfery szpitalnej to działa to bardzo dobrze i kojąco. Sama uczestniczyłam kiedyś w takim porodzie gdy Państwo zastosowali sobie muzykoterapię połączoną z wizualizacją:  na laptopie wyświetlały się różnego rodzaju zdjęcia z ich wspólnego życia, od samego początku do momentu porodu, a w tle była muzyka, którą najbardziej lubili. Był to fantastyczny poród przebiegający w rodzinnej atmosferze.

Kompresy i zimne okłady 

Następną, bardzo skuteczną metodą jest naprzemienne stosowanie ciepłych lub zimnych okładów. Przed porodem  uczymy mężczyzn jak to robić i  uczymy parę tego, w którym momencie jaki okład zastosować.

Ręce, które leczą

Bardzo istotną metodą jest również masaż i dotyk w ogóle.W tym wypadku także odpowiednio wcześniej należy mężczyznę nauczyć i pokazać mu jak istotne znaczenie w porodzie ma ten masaż i dotyk, które punkty warto pomasować, żeby obniżyć próg bólowy, jak ucisnąć miednicę, żeby dziecko lepiej wstawiło się do kanału rodnego,jaki zastosować okład, jak pomasować głowę, a jak plecy, jak pomasować nogi, a jak pomasować ręce, żeby zrelaksować kobietę.

Poród w wannie 

znieczulenie w porodzie
Standardowo w szpitalach stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe czyli rodzaj blokady centralnej, która podana do  przestrzeni zewnątrzoponowej kanału kręgowego przerywa przewodnictwo nerwowe. Jeśli dawka leku nie jest zbyt stężona odruch parcia pozostaje bez zmian. Od 1 lipca 2016 roku znieczulenie jest bezpłatne, ale musi być wykonane przez anestezjologa. Z końcem 2018 roku przestanie obowiązywać zbiór przepisów pod nazwa “Standardy opieki okołoporodowej” co oznacza, że każdy szpital będzie samodzielnie decydował o ofercie dla rodzącej. 

Oczywiście, dobrze działa  immersja wodna czyli korzystanie podczas porodu z wody.

Woda jest cudowną, niefarmakologiczną metodą łagodzenia bólu z dwóch powodów: łagodzi ból i skraca poród

Po pierwsze woda dynamizuje poród czyli przyspiesza go. Robiliśmy kiedyś takie badanie, które pokazało nam, że u kobiety, która rodzi po raz pierwszy immersja wodna potrafi skrócić poród nawet o 50%. Immersja wodna dynamizując poród jednocześnie obniża próg bólowy, porównywalnie do znieczulenia zewnątrzoponowego. Tak, że jest to metoda bardzo ważna.

TENS – nowość w Polsce, standard na świecie 

Kolejna bardzo skuteczna metoda to TENS.

Jest to bardzo nowa metoda na rynku polskim, ale w świecie jest stosowana już  od 30 lat. Metoda TENS  polega na elektrostymulacji mięśni, dzięki czemu do organizmu wydzielają się endorfiny, które znacznie obniżają próg bólowy i to jest metoda, która jest absolutną alternatywą do znieczulenia zewnątrzoponowego.

Poród w hipnozie

Uczestniczyłam w wielu takich porodach, znam również osoby, które zajmują się autohipnozą. Uważam, że nie ma dobrych i złych metod; myślę, że każda kobieta, indywidualnie musi wybrać  w swoim porodzie taką metodę, która da jej poczucie bezpieczeństwa. Jeśli dla niej będzie to autohipnoza nie widzę w tym nic złego. Autohipnoza to jest tak naprawdę metoda koncentracji. Polega to na tym, że kobieta przekazuje sobie wizualizacje dobrego porodu i koncentruje się na tej wiedzy.  Jeśli jej to pomaga w porodzie nie ma w tym nic złego.

 

 

Summary
Znieczulenie w porodzie naturalnym - metody alternatywne
Title
Znieczulenie w porodzie naturalnym - metody alternatywne
Description

Alternatywne metody znieczulenia w porodzie to takie, które opierają się na fizjologii i nie mają skutków ubocznych. Ich skuteczność jest porównywalna do działania farmakologicznych form anestezji. O skutecznych sposobach niwelowania bólu podczas porodu mówi położna Katarzyna Grzybowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *