Ultrasonografia 4D

Badanie USG 4D

Ginekolodzy reklamują swoje gabinety najnowocześniejszymi ultrasonografami 4D. Jaka jest przewaga nowoczesnego sprzętu nad tradycyjnym? Co daje pacjentce obraz 4D?

dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik

Koleżanka namawia mnie na USG 4D – czy faktycznie jest ono lepsze niż tradycyjne?”

Zobacz też: 

Badanie ultrasonograficzne

Cytologia

Badania hormonalne 

Jak zaplanować płeć dziecka 

Badanie męskiej płodności

 

USG 4D – co słychać u dzidziusia? 

Dziesięć lat temu firmy sprzętowe wprowadziły system ultrasonografii przestrzennej.  Na początku było to USG 3D czyli można było to USG robić z tzw. wolnej ręki – najpierw komputer budował przestrzeń. Potem zrobiono tzw. USG 4D. Państwo oczywiście zapytają – jak jest możliwe 4D, jeżeli mamy tylko trzy wymiary. USG 4D jest to USG 3D w czasie rzeczywistym, czyli wykonując badanie uzyskujemy obraz przestrzenny w rzeczywistym czasie badania.

 

USG w ciąży
Ultrasonografia, USG to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej na granicy ośrodków, przy założeniu stałej prędkości fali w różnych tkankach równej 1540 m/s. W ultrasonografii medycznej wykorzystywane są częstotliwości z zakresu ok. 2-50 MHz. Fala ultradźwiękowa najczęściej generowana jest oraz przetwarzana w impulsy elektryczne przy użyciu zjawiska piezoelektrycznego (opisanego przez braci Curie na przełomie lat 1880-1881). Pierwsze doświadczenia nad wykorzystaniem ultrasonografii w diagnostyce prowadzone były w trakcie i zaraz po II wojnie światowej, a ultrasonografy wprowadzone zostały do szpitali na przełomie lat 60. i 70. XX wieku (jednym z pierwszych klinicznych zastosowań była diagnostyka płodu)

 

Czy to USG 4D jest nam potrzebne jako badanie rutynowe ?

Otóż nie. Przede wszystkim najważniejszym badaniem USG, jest wykonane porządnie, na porządnym sprzęcie badanie USG 2D.

Jeżeli mamy wątpliwości co do niektórych części ciała np. twarzoczaszki, układu kostnego lub układu powłok brzusznych możemy włączyć 4D i wtedy rzeczywiście te powłoki brzuszne , twarz czy szyja będzie bardzo dokładnie widoczna jako obraz zewnętrzny. Daje to możliwość odpowiedzenia na pytanie, czy coś złego się nie dzieje.

Popatrzmy jednak jaki jest algorytm postępowania na świecie. Jeżeli pacjentka zjawia się w gabinecie prywatnym, lekarz wykonując badanie 2D – czyli płaskie – według wszystkich standardów obowiązujących w danym kraju i stwierdza podejrzenie jakiejkolwiek wady rozwoju płodu, to jego następnym odruchem nie jest włączenie 4D i zastanawianie się czy ta wada rzeczywiście istnieje. Jego następnym krokiem  jest odesłanie pacjentki do specjalistycznej, placówki czy szpitala, który zajmuje się oceną prawdopodobnych obecnych wad płodu. Pacjentka tam uzyskuje odpowiedź na pytanie, czy to co lekarz mówił u siebie w gabinecie, jeżeli chodzi o budowę płodu – potwierdziło się lub nie.

USG 4D
Badanie USG 2D wykonywane przez brzuch lub pochwę pokazuje położenie i rozmiar płodu, który jest dokładnie osłonięty przez narządy wewnętrzne matki. Badanie ultrasonografem 3D umożliwia dokładniejsza obserwację dziecka i pozwala zbadać jego kości, a tym samy ocenić ryzyko chorób genetycznych. Nagranie z badania zapisuje się w pamięci urządzenia i wykorzystuje jako materiał porównawczy podczas kolejnych wizyt. Obrazowanie 4D stosuje się od niedawna, dlatego niewiele jeszcze wiadomo o jego przydatności w diagnostyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *