Anorgazmia czyli brak orgazmu podczas stosunku dotyka kobiety i mężczyzn. Trudności ze szczytowaniem mogą mieć powody fizjologiczne, z którymi poradzi sobie jedynie medycyna.
Małgorzata Pogorzelska – seksuolog
Problemy z uzyskaniem orgazmu, z uzyskaniem ejakulacji mogą mieć podłoże natury medycznej.
Brak orgazmu podczas stosunku
Najczęściej wiąże się to z układem moczowo-płciowym. Mogą także wystąpić problemy z prostatą, cukrzycą, miażdżycą, to może być także przyczyna branych leków, może występować problem z wytryskiem wstecznym, mogą być to problemy związane ze stanami zapalnymi. Te wszystkie problemy może zdiagnozować tylko i wyłącznie lekarz seksuolog, androlog, urolog. Jeśli wykluczona zostanie przyczyna medyczna, a problem z uzyskaniem orgazmu utrzymuje się, to pierwszym adresem pod który należy się udać to gabinet seksuologa terapeuty, który pomoże określić lęki związane ze sferą seksualną.
Anorgazmia – możliwe przyczyny
Problem z brakiem orgazmu bardzo często wiąże się z problemami w życiu partnerskim; czasem współżycie jest niezgodne z preferencjami seksualnymi mężczyzny, bądź partnerka straciła atrakcyjność w oczach mężczyzny i wcale nie jest to jednoznaczne z atrakcyjnością fizyczną. Może to być oznaka problemów partnerskich, może to być oznaka również stresu, wypalenia zawodowego, różnych problemów poza sypialnią, poza związkiem partnerskim, których w ogóle nie łączymy z seksualnością, a z brakiem orgazmów tym bardziej.
Nieregularne życie erotyczne
Często trudności z uzyskaniem orgazmu, długie czekanie podczas kontaktu seksualnego na wytrysk, na uzyskanie ejakulacji łączy się z nieregularnym współżyciem płciowym bądź też z masturbacją. Jeśli masturbacji jest więcej niż współżycia ciało zaczyna warunkować się na bodźce związane z masturbacją.
Ponieważ przy masturbacji są zaangażowane inne bodźce zmysłowe to masturbacja doprowadza do szczytowania w inny sposób niż kontakt seksualny z partnerką. Ciało warunkuje się na bodźce, które otrzymuje podczas masturbacji, a których nie otrzymuje podczas współżycia.
Bodźce, których mężczyzna dostaje podczas współżycia stają się bardzo często niewystarczające, zbyt słabe, żeby doprowadzić do ejakulacji, do szczytowania.
Jak sobie pomóc
Rozwiązaniem jest oczywiście terapia treningowa, terapia partnerska, która pozwala na włączenie sposobów masturbacji do współżycia partnerskiego.
Lękami związanymi z problemami z uzyskaniem ejakulacji są lęki związane z rodzicielstwem, tzn. lęk przed uzyskaniem ciąży u partnerki, ale również tzw. stres owulacyjny kiedy para długotrwale stara się o uzyskanie potomka. Wtedy niestety seks staje się bardzo przedmiotowy i mężczyzna ma problem z uzyskaniem wytrysku. Oczywiście, także jego partnerka ma problem z uzyskaniem orgazmu, także jeśli chdozi o seks owulacyjny absolutnie trzeba go przeplatać również seksem, który nie ma prowadzić do prokreacji.
Problemy z uzyskaniem orgazmu, z uzyskaniem ejakulacji mogą mieć podłoże natury medycznej. Anorgazmia to niezdolność organizmu do orgazmu podczas stosunku, często ma przyczyny medyczne Najczęściej wiąże się to z układem moczowo-płciowym. Mogą także wystąpić problemy z prostatą, cukrzycą, miażdżycą, to może być także przyczyna branych leków, może występować problem z wytryskiem wstecznym, ze stanami zapalnymi. Mówi Małgorzata Pogorzelska - seksuolog.
Jestem własnie jedna z tych kobiet – choćby nie wiem co, nie mam oirgazmu. Kocham, podoba mi sie, chce się z nim kochac, a potem – nic. Bardzo bym chciała zrozumiecczym zachwyvcaja sie koje koleżanki. Czy orgazmu można sie nauczyć?