Mięśnie dna miednicy – budowa i funkcje mięśni dna miednicy

Mięśnie Kegla –  anatomia mięśni dna miednicy.

Miednica tworzy zamknięty kręg kostno-stawowy łączący kręgosłup  z kończynami dolnymi. Amortyzuje ruchy ciała, stanowi jego podporę i  chroni  narządy wewnętrzne. W skład miednicy wchodzą kość krzyżowa, kość guziczna i dwie kości miedniczne, oraz stawy:  krzyżowo-biodrowe, krzyżowo-guziczny i spojenie łonowe. Do tych elementów kostnych przyczepiają się przypominające skierowany do dołu lej mięśnie dna miednicy.

mgr Elżbieta Kaden –  terapeutka biofeedback, zajmuje się w rehabilitacją mięśni dna miednicy. Prowadzi Poradnię Wczesnej Rehabilitacji Poporodowej i Uroginekologicznej w Centrum Medycznym ‘Żelazna’ w Warszawie.

Ostatnio dużo się zaczęło mówić o mięśniach Kegla . Czy mogę prosić o wyjaśnienie gdzie się dokładnie znajdują i jakie są ich funkcje?

Chciałabym przybliżyć nieco temat mięśni dna miednicy, gdyż ostatnio zaczyna się o nim mówić coraz szerzej. Nie wiem dlaczego dotychczas był to temat tabu, gdyż jest to bardzo ważna struktura w naszym organizmie, od której bardzo wiele zależy.

Gdzie znajdują się mięśnie Kegla? 

Te mięśnie znajdują się w dnie miednicy, czyli wyściełają dno miednicy w taki sposób, że “zamykają” nasz tułów od dołu. Przebiegają od przodu do tyłu i od lewej do prawej strony. W dosyć  dużym uproszczeniu składają się z trzech warstw leżących na sobie: warstwy zewnętrznej, którą tworzy mięsień zwieracz odbytu; warstwy środkowej tworzonej przez mięsień poprzeczny głęboki krocza i warstwy wewnętrznej – najbardziej rozbudowanej i najsilniejszej i tworzy ją mięsień dźwigacz odbytu wraz z dwiema parami mięśni dodatkowych, które są odpowiedzialne za rotację boczną i  w ogóle ją umożliwiają .

Dlaczego mięśnie dna miednicy są ważne? 

Tak jak powiedziałam mięśnie te “zamykają” nasz tułów od dołu, a więc są oparciem i stabilizują te narządy wewnętrzne, które znajdują się w obręczy miedniczej. Jakie to są narządy? Układ rozrodczy kobiety czyli macica i pochwa; pęcherz moczowy wraz z cewką moczową oraz jelita ( tutaj największe znaczenie ma dolny odcinek tego jelita czyli jelito grube).  Mięśnie dna miednicy jako stabilizatory stanowią niejako warunek do sprawnego działania wymienionych organów.

Jest to więc bardzo złożona struktura, która składa się nie tylko z mięśni, ale także powięzi, ma bardzo dobre unerwienie. Najważniejszym nerwem tej okolic jest nerw sromowy.  Jego dysfunkcja powoduje takie problemy jak nietrzymanie moczu, nietrzymanie kału, zaburzenie funkcji seksualnych u człowieka.

Jak uniknąć dysfunkcji mięśni dna miednicy? 

Żeby mięśnie funkcjonowały prawidłowo konieczne jest spełnienie trzech warunków: utrzymanie dobrego stałego tonusu mięśniowego, możliwość reakcji reflektorycznej czyli odruchowej  na bodźce zewnętrzne oraz odpowiednie rozluźnienie. Rozluźnienie często jest mylone z osłabieniem, a nie ma z nim nic wspólnego.  Rozluźnienie mięśniowe jest niezwykle potrzebne na przykład w przygotowaniu do porodu i w trakcie samego porodu. Poród, a zwłaszcza jego drugi okres, kiedy dziecko przechodzi przez kanał rodny wymaga całkowitego rozluźnienia i umiejętności całkowitego rozluźnienia mięśni krocza. Jeżeli mamy prawidłowy tonus mięśniowy  to umożliwia on nam zarówno prawidłowa reakcje reflektoryczne jak i prawidłowe rozluźnienie mięśni dna miednicy

Reakcje reflektoryczne pozwalają z kolei na utrzymanie stałego tonusu mięśniowego i wywołanie skurczu mięśniowego w momentach silnego wzrostu ciśnienia śródbrzusznego, kiedy na przykład  kichamy, kaszlemy, śmiejemy się. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak te mięśnie wtedy pracują. Natomiast rozluźnienie powoduje, że proces mikcji i defekacji (wydalania moczu i wydalania kału) przebiega sprawnie. Osoby, które mają zaburzone reakcje rozluźniające mięśnie dna miednicy  na ogół maja problemy z zaparciami, spastyczność degradują się włókna mięśniowe  i generalnie dochodzi do zaburzeń w obrębie dna miednicy.

 

Mięśnie Kegla zostały tak nazwane od amerykańskiego lekarza Arnolda Kegla w latach 40. XX wieku. Medyczna nazwa mięśni Kegla to mięśnie dna miednicy: mięsień łonowo-guziczny, część mięśnia dźwigacza odbytu, mięśnie pochwy oraz mięśnie odbytu.

miesnie_kegla_budowa

Co to są ćwiczenia Kegla?

Ćwiczenia Kegla to propozycja amerykańskiego lekarza Arnolda Kegla dla wzmocnienia mięśnia łonowo-guzicznego. Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie i naukę kontrolowania mięśni dna miednicy. Ćwiczenia Kegla polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu zaczynając od 5 powtórzeń dochodząc aż do 25 w miarę wzmacniania się mięśni. Wzmocnione i bardziej elastyczne mięśnie ułatwiają poród, zapobiegają opuszczaniu się narządów i wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, zwiększają też satysfakcję seksualną kobiet.

Co to jest biofeedback?

Biofeedback to biologiczne sprzężenie zwrotne to dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej  o zmianach jego stanu fizjologicznego. Zmiany fizjologiczne organizmu monitorowane są przez odpowiednie urządzenie, np. pomiarowy system komputerowy. Metoda ta wykorzystywana jest w psychologii, w medycynie, w sporcie. Jest to także metoda terapii, polegająca na podawaniu pacjentowi sygnałów zwrotnych o zmianach stanu fizjologicznego jego organizmu, dzięki czemu może on nauczyć się świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie, np. fale mózgowe, opór elektryczny skóry (GSR), napięcie mięśni itp. Biofeedback nie jest alternatywną formą terapii w stosunku do farmakoterapii. W niektórych schorzeniach ją zastępuje, w innych uzupełnia. Przewagą biofeedbacku jest to, że jest to metoda całkowicie bezpieczna, bez skutków ubocznych.

Summary
Mięśnie dna miednicy - budowa i funkcje mięśni dna miednicy
Title
Mięśnie dna miednicy - budowa i funkcje mięśni dna miednicy
Description

Miednica tworzy zamknięty kręg kostno-stawowy łączący kręgosłup z kończynami dolnymi. Amortyzuje ruchy ciała, stanowi jego podporę i chroni narządy wewnętrzne. W skład miednicy wchodzą kość krzyżowa, kość guziczna i dwie kości miedniczne, oraz stawy: krzyżowo-biodrowe, krzyżowo-guziczny i spojenie łonowe. Do tych elementów kostnych przyczepiają się przypominające skierowany do dołu lej mięśnie dna miednicy. Co z tego wynika - wyjaśnia położna Elżbieta Kaden.

Komentarze

 1. Gość o 20:40

  Mięśnie dna miednicy, nawet te najbardziej wyćwiczone mogą być zerwane podczas porodu SN a wtedy już nie spełniają swojej funkcji. Razem z zerwanymi ścięgnami. Ćwiczenia kegla wtedy nie pomogą. Operacja naprawcza to któtki rezultat. Najbezpieczniej jest rodzić cc. SN w dzisiejszych czasach to oszukiwanie kobiet, że nic im sie nie stanie. To kłamstwo. Ciekawe co powie fryzjerka z wypadającą pochwą, macicą i pęcheżem? Renta?- Przecierz kobiety po SN są na nowo dziewicami według propagandy. W imię zasady- bo tak wygodniej – dla lekarzy. Kobiety cierpcie (tylko po cichu).

  1. ren o 15:31

   Świetnie, że w końcu kobiety się odzywają, takich głosów powinno być więcej. Mamy XXI wiek a znaleźć rehabilitanta uroginekologicznego graniczy z cudem. Kobietom brakuje dostatecznej wiedzy na temat własnego ciała, położne po porodzie przychodzą odhaczyć wizytę nie mówiąc nic o konieczności mobilizacji blizny po cc czy właściwej pracy z mięśniami, nie mamy świadomości mięśni dna miednicy no bo kto miał nas tego nauczyć? Jakie to przykre, z tego wszystkiego powstaje tyle chorób (min vulvodynia) o których nawet profesorowie ginekolodzy nie mają zielonego pojęcia … a kobiety cierpią i często cierpią w samotności bo co mają powiedzieć bliskim? Jakie to przykre …

 2. Fizjoterapeuta o 20:51

  Mięśnie Kegla? Serio? Nie ma czegoś takiego! Są mięśnie dna miednicy, a Kegla to ćwiczenia. Ludzie zanim coś takiego opublikujecie zajrzyjcie najpierw do książek od anatomii, zaręczam że w żadnej nie znajdziecie hasła “mięśnie Kegla”…

  1. admin o 06:52

   Dziękujemy za korektę, jednak chcemy podkreślić, że nasza w znajomość anatomii jest dosyć dobra, natomiast w tekstach posługujemy się także sformułowaniami kolokwialnymi, zrozumiałymi dla odbiorców. Nie chcemy się mądrzyć, chcemy pomagać. Jednak niezmiernie nas cieszy Pańska reakcja! Pozdrawiamy!

  2. admin o 06:52

   Dziękujemy za krektę, jednak chcemy podkreślić, że nasza w znajomość anatomii jest dosyć dobra, natomiast w tekstach posługujemy się także sformułowaniami kolokwialnymi, zrozumiałymi dla odbiorców. Nie chcemy się mądrzyć, chcemy pomagać. Jednak niezmiernie nas cieszy Pańska reakcja! Pozdrawiamy!

 3. kKkK o 08:47

  Zaczęłam się interesowac ta tematyka, gdy okazało się że mam problemy z zaburzeniem statyki narzadow rodnych. Zaczynalam od cwiczen miesni dna miednicy ale to nie pomoglo 🙁 moze gdybym zaczela wczesniej, to efekt bylby lepszy. Ostatecznie mialam do wyboru – pessaroterapia albo operacja. Wybrałam tę pierwsza opcję i nie załuję 🙂 polecam zapoznac się z pessaroterapia w przypadku zaburzen statyki narzadow rodnych na http://www.pessar.pl 🙂

 4. Basia o 09:31

  Polecam wam ćwiczenia metodą Cantienica bo moim zdaniem jest skuteczniejsza od Kegla. Ja ją poznałam w gabinecie fizjoterapii w Krakowie (w Rehapro) i chodzę na zajęcia regularnie. Mój problem z mieśniami po porodzie praktycznie zniknął.

 5. Martys93 o 08:29

  Witam .. i ja po drogim porodzie mam problemy z obniżona pochwa i ścianami. .. juz ponad rok ale nie wiem co robić. . Jest jeszcze jakaś szansa to cofnac ? Mam dopiero 25 lat …pessar u mnie się nie sprawdzil.. operacji nie chce. .. co robić?

  1. admin o 12:13

   Polecamy nasze filmy dotyczące medycyny miejsc intymnych -mamy ich bardzo wiele. Prawdopodobnie znajdzie tam Pani odpowiedź na swoje pytanie, lub przynajmniej kierunek, w którym nalezy działac.

 6. pomóżcie o 02:42

  witam serdecznie

  Moja mama ma zerwane powięzie miednicy po pierwszym porodzie i żadne ćwiczenia nie pomogły. Teraz to wszystko się rozlatuje i chce wypaść. Lekarze to zbywali a teraz mama ma nietrzymanie stolca, boi się jeść, wychodzić z domu. Co można w takiej sytuacji zrobić? Jest jakaś nadzieja na pomoc? Są jacyś lekarze, którzy się na tym znają? To bardzo ważne!

  1. admin o 13:01

   Są specjaliści, którzy zajmują się rehabilitacja powięzi miednicy. Warto jednak zasięgnąć porady ginekologa – na naszym portalu o rehabilitacji dna miednicy mówi ginekolog Monika Łukasiewicz lub położnych specjalizujących sie rehablitacji miednicy i dna miednicy. U nas jest to Elżbieta Kaden.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *