Grypa nie jest zwykła infekcją – to poważna choroba całego organizmu.
Pierwszy trymestr ciąży niesie szczególne ryzyko dla matki i dziecka
dr hab n. med. Ernest Kuchar – kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista chorób zakaźnych, specjalista medycyny sportowej konsultant Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy,
Zobacz też:
Szczepienia przeciw grypie u kobiet w ciąży
Grypa może przebiegać bardzo ciężko u kobiet ciężarnych.
Ciąża – stan immunosupresji
Dzieje się tak z dwóch przyczyn; po pierwsze ciąża jest stanem immunosupresji – musi tak być, ponieważ płód, który rozwija się w łonie matki de facto jest dla niej ciałem obcym. By nie doszło do jego odrzucenia organizm osłabia odporność na czas ciąży. Jest to jedna z przyczyn, dla której wiele chorób wirusowych przebiega o wiele ciężej podczas ciąży niż u ogólnie zdrowych dorosłych ludzi.
Drugą przyczyną jest fakt, że rozwijający się płód uciska na płuca. Proszę sobie wyobrazić taką sytuację: dostajemy grypy i jednocześnie płuca są uciśnięte. Matka ma trudności z odkrztuszaniem, płuca są gorzej wentylowane – prowadzi to w dużo większym odsetku do powikłań takich jak ciężkie zapalenie płuc.
W efekcie zdrowa ciężarna, bez jakichkolwiek innych czynników ryzyka może na grypę nawet umrzeć.
Zagrożenia dla płodu.
Druga grupa powikłań grypy podczas ciąży dotyczy płodu.
Jeśli zarażenie grypą nastąpi w pierwszym trymestrze to pojawia się ryzyko rozwoju wad wrodzonych. Jest też ryzyko poronienia, czy przedwczesnego porodu, bo żadna choroba podczas ciąży nie jest bezpieczna. A zwłaszcza grypa.
Dodaj komentarz