Grypa – możliwe powikłania u ciężarnych

Grypa nie jest zwykła infekcją – to poważna choroba całego organizmu.

Pierwszy trymestr ciąży niesie szczególne ryzyko dla matki i dziecka 

dr hab n. med. Ernest Kuchar – kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista chorób zakaźnych, specjalista medycyny sportowej konsultant Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, 

Zobacz też: 

Szczepienia przeciw grypie u kobiet w ciąży

Szczepienia HPV u dorosłych

Markery nowotworów jajnika

Grypa może przebiegać bardzo ciężko u kobiet ciężarnych.

Ciąża – stan immunosupresji

Dzieje się tak z dwóch przyczyn; po pierwsze ciąża jest stanem immunosupresji – musi tak być, ponieważ płód, który rozwija się w łonie matki de facto  jest dla niej ciałem obcym. By nie doszło do jego odrzucenia organizm osłabia odporność na czas  ciąży. Jest to jedna z przyczyn, dla której wiele chorób wirusowych przebiega o wiele ciężej podczas ciąży niż  u ogólnie zdrowych dorosłych ludzi.

Drugą przyczyną jest fakt, że rozwijający się płód uciska na płuca. Proszę sobie wyobrazić taką sytuację: dostajemy grypy i jednocześnie płuca są uciśnięte. Matka ma trudności z odkrztuszaniem, płuca są gorzej wentylowane – prowadzi to w dużo większym odsetku do powikłań takich jak ciężkie zapalenie płuc.

W efekcie zdrowa ciężarna, bez jakichkolwiek innych czynników ryzyka  może na grypę nawet umrzeć. 

Grypa to ciężka, niedoceniana choroba. Na ogól przebiega z ostrą infekcją drog oddecowych i temepraturą. Jesienią jej zasięg jest masowy, Grypa – ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy. Grypa przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową (np. podczas kichania), a największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii, powodując ostre objawy uniemożliwiające pracę osobom czynnym zawodowo. Epidemie grypy powodują znaczne koszty społeczne i niekiedy mają zasięg kontynentalny lub światowy, dlatego grypa wymaga globalnej koordynacji epidemiologicznej. W większości przypadków zachorowanie na grypę powoduje obłożną chorobę, w części przypadków mogą występować powikłania i zdarzają się też przypadki śmierci, szczególnie u dzieci, osób starszych i obciążonych innymi, dodatkowymi poważnymi chorobami.
Jesienią i zima grypa ma zasięg masowy, a jest chyba najbardziej niedoceniana chorobą. Zazwyczaj przebiega z infekcja górnych dróg oddechowych i wysoka gorączką. W Europie Występują 3 rodzaje wirusa grypy należące do rodziny ortomyksowirusów[2]: A, B i C. Wirusy A i B są przyczyną ciężkich zachorowań, które mogą osiągać rozmiary epidemii, natomiast typ C powoduje zachorowania o lżejszym przebiegu i nie wywołuje epidemii. Ciąża jest znacznym utrudnieniem w leczeniu grypy, bo chorej nie można podawać wielu preparatów, które zaleca się w takim wypadku. 
Zdrowy dorosły nie powinien tak ciężko chorować; dlatego my się o ciężarne tak bardzo boimy.

Zagrożenia dla płodu.

Druga grupa powikłań grypy podczas ciąży dotyczy płodu.

Jeśli zarażenie grypą nastąpi w pierwszym trymestrze to pojawia się ryzyko rozwoju wad wrodzonych. Jest też ryzyko poronienia, czy przedwczesnego porodu, bo żadna choroba podczas ciąży nie jest bezpieczna.  A zwłaszcza grypa.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *