Leczenie zaburzeń erekcji – perspektywa urologa

Leczenie zaburzeń erekcji z  perspektywy urologa to działania medyczne innego rodzaju niż te, podejmowane przez seksuologa – psychologa. Urologia posługuje się zis nowoczesna aparaturą wspomagana przez farmakoterapię.

dr. Stefan Czarniecki –  urolog, Centrum  Medyczne Ameds

Jak wygląda urologiczna terapia zaburzeń erekcji?

Spośród wielu przyczyn zaburzeń erekcji 80 procent ma podłoże naczyniowe. W tym wypadku urolog ma do dyspozycji supernowoczesne metody wykorzystujące w trakcie zabiegu fale uderzeniowe o niskim natężeniu (LISW – Low Intensity Shockwaves) stymulujące angiogenezę, czyli proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych.

Jak urologia radzi sobie z leczeniem zaburzeń erekcji?

Zaburzenia erekcji to temat niezwykle ciekawy dla urologów, dla andrologów i dla lekarzy wielu specjalności. Interniści, kardiolodzy, urolodzy, współpracują przy diagnostyce zaburzenia erekcji.  Przy samym leczeniu zaburzenia erekcji, najczęściej są jednak zaangażowani  urolodzy.

Leczenie farmakologiczne zaburzeń erekcji

Najbardziej powszechnym sposobem leczenia jest podawanie doraźne lub stałe leków typu słynnej viagry. Leki te pomagają zwiększyć napływ krwi tam gdzie jest on potrzebny, po to aby uzyskać i utrzymać dobrej jakości wzwód. Na szczęście mamy w tej chwili dużo nowsze możliwości jeśli chodzi o leczenie tych zaburzeń erekcji, których przyczyna tkwi  w upośledzeniu dopływu krwi do naczyń krwionośnych.

zaburzenia wzwodu
Uszkodzone naczynia krwionośne można leczyć falami dźwiękowymi – szanse przywrócenia pełnej sprawności seksualnej szacuje się wtedy na 80%. W przypadku gdy zaburzenia wzwodu mają przyczynę w chorobach kręgosłupa lub prostaty lekarz może zaproponować zabieg lub leczenie farmakologiczne.

Leczenie falami radiowymi

Istnieje nowa metoda leczenia zaburzeń erekcji, która w świecie zyskuje dużą popularność, polegająca na podawaniu strzał fal dźwiękowych w ciała jamiste prącia oddziałując na naczynia i powodując stworzenie nowych. Metoda ta nazywa się RENOVA i jest kompletnie bezinwazyjna, bezbolesna i skuteczna w 70 do 80% przypadków. Metoda ta nie powoduje skutków ubocznych, a pomimo krótkiej jej obecności w świecie, zyskuje ona szybką popularność dlatego właśnie, że efekt wydaje się utrzymywać przez okres nawet dwóch, trzech lat. Tak więc jest możliwe zastąpienie niewygodnego sposobu polegającego na braniu tabletek, przez prosty zabieg, który przywraca naturalną funkcję erekcyjną.

Skuteczność nowych technologii

Metoda RENOVA wydaje się być skuteczna u 70 do 80% pacjentów dlatego właśnie, że wydaje się, że ten odsetek odzwierciedla tą grupę pacjentów, którzy mają faktycznie chorobę naczyniową. Naczyniopochodne podłoże zaburzeń erekcji może być właśnie leczone tą metodą. Pacjenci, którzy mają zaburzenia erekcji wynikające z urazu kręgosłupa, który powoduje utratę możliwości odbywania stosunku , nie odniosą korzyści z zastosowania tej metody.

Wydaje się za to – i są na ten temat prowadzone badania – że jest to metoda, która może poprawiać jakość wzwodu pacjentów po leczeniu operacyjnym, np. po prostatektomii. Uszkodzenie nerwów i naczyń przy zabiegu prostatektomii może skutkować jakiegoś stopnia zaburzeniami erekcji. Tak więc jeżeli istotnym komponentem uszkodzenia, jest uszkodzenie naczyń, to wtedy ta metoda wydaje się dać dużą szansę na powrót do pełnej sprawności seksualnej.

 

Summary
Leczenie zaburzeń erekcji
Title
Leczenie zaburzeń erekcji
Description

Spośród wielu przyczyn zaburzeń erekcji 80 procent ma podłoże naczyniowe. W tym wypadku urolog ma do dyspozycji supernowoczesne metody wykorzystujące w trakcie zabiegu fale uderzeniowe o niskim natężeniu (LISW – Low Intensity Shockwaves) stymulujące angiogenezę, czyli proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych. O możliwościach urologii w leczeniu zaburzeń wzwodu mówi dr Stefan Czarnecki

Komentarze

  1. Darek Kowalski o 05:31

    To piękna sprawa, jeśli chodzi o naczyniowców. Ale nikt nigdzie nie porusza kwestii chorych na cukrzycę np. typu 2. To też kwestia jak najbardziej naczyniowa. Wiadomo co cukrzyca robi z naczyniami krwionośnymi. Przecież zaburzenia erekcji – niepełne wzwody, to pierwsza ofiara cukrzycy. Jeżeli metoda RENOVA stymuluje angiogenezę, czyli proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych, to dlaczego nie uwzględnia się w tej metodzie diabetyków?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *