Nacinanie krocza podczas porodu, rehabilitacja krocza po porodzie

Nacinanie krocza nie jest konieczne i wykonuje się je tylko w uzasadnionych medycznie przypadkach. Rehabilitację krocza i  przywrócenie komfortu można przyspieszyć stosując się do poniższych reguł. 

Katarzyna Grzybowska – położna, Centrum Usług Edukacyjno położniczych Dom Narodzin

“Czy mogę nie zgodzić się na nacięcie krocza podczas porodu?”

Nacinanie krocza jest absolutnie dewaluacją położnictwa. W latach 50. położnictwo nie było zmedykalizowane i wtedy nikt krocza nie nacinał; kobiety rodziły tak, jak rodzą w tej chwili. Były to bardzo miłe i przyjazne porody.

nacięcie krocza
Większość kobiet nie czuje prawidłowego nacinania krocza, bo dzieje się to gdy krocze jest najbardziej rozciągnięte i niewrażliwe. Nacięcie wykonuje się by poszerzyć pochwę, gdy dziecko ma problem z przeciśnięciem się przez końcowy fragment kanału rodnego. W ten sposób zmniejsza się ryzyko niedotlenienia dziecka i uszkodzenia pochwy lub odbytu. Po porodzie możliwe jest łatwe zszycie krocza. Szycie nacięcia odbywa się w znieczuleniu miejscowym i używa się najczęściej nici wchłanialnych naturalnych lub syntetycznych.

Medykalizacja porodów 

Później, przy medykalizacji porodów w latach 70., 80. i 90. poród przeniósł się w 100% do szpitala i wtedy też przejęliśmy wszystkie złe nawyki. Sama kończyłam szkołę położnych w latach 80. i wtedy nikt nas nie uczył ochrony krocza. Nas uczono jak krocze należy naciąć, to były obowiązujące wtedy  trendy.

W tej chwili przyszedł do nas wiatr wiedzy z zachodu. Możemy swobodnie wyjechać, zobaczyć, jak przeprowadza się porody na świecie   i nauczyć się pewnych rzeczy. I bardzo się z tego cieszę, ponieważ teraz poród stał się przyjemnością.

Wróciliśmy do korzeni fizjologii i wiemy już na pewno, że krocze podczas porodu nie musi być nacinane.

Przygotowanie krocza do porodu 

Kobieta przygotowuje się do porodu przez całą ciążę. Położne mówią co trzeba robić, jak trzeba mięśnie krocza ćwiczyć, jakie wykonywać masaże. Mówią także o tym, że można brać preparat z wiesiołka, żeby wzmocnić mięśnie krocza, że należy ćwiczyć jogę, że należy ćwiczyć mięśnie Kegla,

Przede wszystkim jednak trzeba zmienić siedzący tryb życia. Trudno oczekiwać od kobiety, która całą ciążę siedzi przy komputerze, na swoim kroczu, że ono będzie do porodu przygotowane.

Ciąć czy nie ciąć? 

Najważniejszą rzeczą jest to, żeby nie nacinać krocza w sposób rutynowy.

Czy można się nie zgodzić na nacięcie krocza? Pewnie tak, tylko jest pytanie po co? Zdarzają się sytuacje medyczne, kiedy to krocze należy naciąć i wtedy dyskusja na ten temat nie ma sensu. Jeżeli mają Państwo położną i miejsce do porodu, gdzie macie gwarancję, że krocze nie jest nacinane w sposób rutynowy, a nacinane jest w sytuacjach koniecznych, wtedy nie ma co kruszyć kopii. Gdybym ja powiedziała, że w tym roku nie nacięłam żadnego krocza, mimo, że nie robię tego rutynowo, to nie powiedziałabym prawdy – zdarzają się sytuacje, kiedy po prostu należy to robić i to jest mniejsze zło.

Rehabilitacja krocza po porodzie

“Jak przyspieszyć gojenie ran po porodzie? Czy należy zainwestować w jakąś specjalną bieliznę lub poduszkę do siedzenia?”

Zobacz też: 

Seks w ciąży

Poród domowy

Powrót do współżycia i aktywności po porodzie 

 

Rehabilitacja krocza po porodzie jest bardzo ważna. Chodzi o ułatwienie sobie powrotu do stanu sprzed ciąży. W naszym szpitalu św. Zofii  jest tak: mamy specjalną panią położną, która jest również fizjoterapeutką, ona sprawdza  stan krocza po porodzie i uczy kobiety, jak należy o nie dbać, czyli jakie stosować ćwiczenia, żeby to krocze wróciło do stanu sprzed ciąży.

Higiena krocza

Higiena krocza jest bardzo prosta: używamy odpowiedniego żelu, np. takiego o właściwościach antybakteryjnych, używamy specjalnych wkładek o dużej przepuszczalności powietrza, wietrzymy krocze oraz odpowiednio się odżywiamy, czyli ustawiamy dietę w taki sposób, aby była urozmaicona. Po porodzie nie należy za dużo chodzić. Trzeba pamiętać, by przynajmniej dobę sobie odpocząć – kobieta po porodzie nie musi natychmiast sprzątać mieszkania czy gotować obiadu. Jeśli będzie się wysypiać i ćwiczyć mięśnie Kegla, to nic z tym kroczem się nie będzie działo.

Gojenie naciętego krocza

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli krocze jest nacięte. Jest to rana, która musi się zagoić i wtedy bardzo ważne jest, żeby krocze wietrzyć, wygodnie siadać czyli używać odpowiednich poduszek, jak np. te do porodu. Równie dobrze można kupić  kółko do pływania dla małych dzieci, napompować je do jednej trzeciej i w ten sposób z niego korzystać. Można na nim  siedzieć, ale trzeba  je dezynfekować. Bielizna jest również bardzo istotna. Używamy majteczek siateczkowych, czyli takich, które oddychają, nie są fizelinowe.

Podsumowując: wietrzenie, odpoczynek, dieta i ćwiczenia z pewnością spowodują to, że 6 tygodni po porodzie kobieta będzie w bardzo dobrej formie.

Zupełnie inna historia jest po cesarskim cięciu, ponieważ tam musimy zastosować rehabilitację typową po operacjach brzusznych. Dobrze skontaktować się z fizjoterapeutą, który pomoże ćwiczyć również mięśnie brzucha. W czasie cięcia cesarskiego nacięta jest nie tylko skóra, ale też mięśnie i otrzewna, więc kobieta inaczej dochodzi do siebie niż po porodzie fizjologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *