Wpływ stresu na ciążę

Wpływ stresu na ciążę

Nawet jeśli kobieta czuje się w ciąży fantastycznie, to nie powinna zapominać, że jest w “stanie odmiennym”. Każdy stres kumuluje się w nadwrażliwym organizmie i wpływa na rozwijający się w łonie organizm. Dr Tulimowski przestrzega: albo zdrowa ciąża, albo przodownictwo pracy – wybór należy do Ciebie.

dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik

 

Mam bardzo stresującą i wymagającą pracę – czy to może wpłynąć na stan mojej ciąży? W jaki sposób mogę ten stres bezpiecznie złagodzić?”

Zobacz też:

Prawidłowa waga ciężarnej

Seks podczas ciąży.

Aktywność fizyczna w ciąży. 

 

XXI wiek to wiek pełen stresu.

stres w ciąży
Kiedyś kobieta czas ciąży i połogu obowiązana była spędzić w alkowie. Dzisiaj nikt nie odmawia ciężarnym i młodym matkom prawa do pełni życia. Jednak ciąża to szczególny stan i trzeba mieć świadomość, że tryb życia matki ma wpływ na dziecko. Stres to jedna z tych używek, które w ciąży trzeba całkowicie odstawić. Przyjdzie jeszcze czas na 200% normy, a na razie niech koleżanki walczą o tytuł Pracownicy Roku.

Stres – broń biologiczna naszych czasów.

Gdy kobiety nie mogą zajść w ciążę – część lekarzy tłumaczy to stresem.

Gdy kobiety ronią – to część lekarzy tłumaczy to stresem.

Kobiety rodzą dzieci hipotroficzne, czy z małą masą urodzeniową – to stres.

 

Lekarze łączą wady płodu z poziomem stresu ciężarnej. 

W licznych przykładach szpitalnych widzimy pacjentkę, będącą prezesem firmy, co się wiąże z dużym stresem, która doprowadzała do tego, że dziecko rodziło się z niską masą urodzeniową .

Po przeanalizowaniu wszystkich możliwych za i przeciw dotyczących powstania tej niskiej masy urodzeniowej okazało się, że wykluczono wszystko – jedynym punktem zaczepienia okazał się stres w czasie ciąży. Oczywiście trudno stres wyeliminować i w XXI wieku jest to praktycznie niemożliwe, ale pamiętajmy, jeżeli mamy stresową pracę, a jesteśmy w ciąży, która jest zagrożona, albo jest to kolejna ciąża a poprzednie zakończyły się niepowodzeniem – zastanówmy się nad prostą sprawą: co jest dla nas najważniejsze:planowanie ciąży, prowadzenie ciąży czy praca zawodowa?

Czasami ten wybór jest bardzo trudny. Jeżeli nie możemy połączyć ciąży z pracą zawodową, bo praca zawodowa za bardzo nas obciąża – musimy na ten okres 9 miesięcy z czegoś zrezygnować. Albo nie planujemy ciąży, albo jeśli jesteśmy w ciąży postarajmy się pracę tak zaplanować, żeby nie doprowadzała do stresu.

Hipotrofia – bardzo niska waga urodzeniowa

Hipotrofia  wewnątrzmaciczna to zahamowanie wzrostu płodu, który w rezultacie nie uzyskuje odpowiedniego rozmiaru i wagi. Zdarza się to w 7% ciąż.

Hipotrofia symetryczna to proces, który rozpoczyna się przed 20 tygodniem ciąży i dziecko rodzi się bardzo małe, ale proporcjonalne. Hipotrofia asymetryczna wywodzi się z późniejszego okresu ciąży i charakteryzuje się tym, że wymiary główki i nóżek płodu są prawidłowe, ale  obwód brzucha jest nieproporcjonalnie mały.

Wśród przyczyn powodujących hipotrofię asymetryczną  znajdują się zaburzenia w wymianie krwi między matką a płodem, palenie czynne i bierne, ciążę mnogą,  nadciśnienie tętnicze matki, choroby nerek, wady serca, anemia ciążowa, cukrzyca ciążowa.

Hipotrofię symetryczną mogą wywołać ciążowe infekcje wirusowe: różyczka, opryszczka, ospa wietrzna, grypa, cytomegalia;  toksoplazmoza,  przyjmowanie antybiotyków, palenie w ciąży lub zaburzenia genetyczne. 

Inne możliwe przyczyny hipotrofii to  niewydolność łożyskowa, częściowe boczne oddzielenie łożyska, zakrzepica naczyń łożyskowych, pojedyncza tętnica pępowiny oraz zaburzenia chromosomalne różnego rodzaju.

Dzieci hipotroficzne ważą w momencie przyjścia na świat poniżej 2,5 kg, pediatrzy stwierdzają też nieproporcjonalność niektórych części ciała, nadmierną suchość skóry. Niemowlęta najczęściej  “nadrabiają zaległości”, szybko osiągają normę, choć niektóre pozostają trochę mniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *