Badania hormonalne – po co kiedy należy je robić? ?
Czy do ustalenia odpowiedniej antykoncepcji niezbędne są badania hormonalne?
dr n. med. Witold Rogiewicz – specjalista ginekolog położnik, ultrasonolog
Kiedy i po co robić badania hormonalne? Czy faktycznie należy badać poziom hormonów bardzo regularnie? Czy do ustalenia odpowiedniej antykoncepcji niezbędne sa badania?
Nie ma takiego zalecenia, żeby regularnie – tak jak co roku chodzimy na wizyty kontrolne do ginekologa I pobieramy cytologię – robić badania hormonalne. Niektóre panie nigdy w życiu nie miały takich badań, bo nie miały po temu żadnych powodów.
Dobieranie antykoncepcji
Nie robimy też badań hormonalnych do ustalenia antykocepcji – chyba, że coś się dzieje. Dla ustawienia antykoncepcji warto natomiast skontrolować układ krzepnięcia. To oczywiście nie jest proste – w tym wypadku stosuje się bardziej wyrafinowane badania białek S i C, bo antykoncepcja ma wpływ na krzepliwość krwi. Warto jednak pamiętać, że antykoncepcję dobiera się metodą prób I błedów ; nie ma sposobu zrobienia badań hormonalnych, żeby odpowiednio dobrać antykoncepcję.
Badania hormonalne w menopauzie
Badania hormonalne robimy oczywiście w przypadku niepłodności, menopauzy – czyli o tym decyduje leakrz ginekolog. Nie powinno tak być, że pacjentka z nudów robi sobie badania hormonalne – oczywiście, może iść do dowolnego laboratorium I za nie zapłacic, natomiast one nie będa miały żadnej wartości jeżeli nie będą zrobione w określonym dniu cyklu, w określony sposób,Mam pacjentki, które robią sobie badania hormonalne biorąc tabletki hormonalne. To nie ma sensu. Dlatego warto jednak poradzić się fachowca.
Hormony kobiety
Estrogeny – grupa hormonów płciowych wydzielanych przez przysadke mózgową, do których zalicza się estradiol, estron i estriol. Wytwarzane sa z cholesterolu, a syntetyzowane w jajnikach. Estron jest ponadto wytwarzany przez komórki tkanki tłuszczowej ( dobra wiadomość – nie wolno się za bardzo odchudzić!). Estrogeny odpowiadają za wytworzenie żeńskich narządów płciowych i piersi, typową budowę ciała, owłosienie, a także za popęd płciowy.
Estrogeny wywierają także znaczny wpływ na psychikę ( co wie każda kobieta przechodząca menopauzę). Estrogeny regulują cykl miesiączkowy, regulują gospodarkę wapniową (dlatego spadek ich poziomu grozi osteoporozą), zwiększają krzepliwość krwi. Niedobór estrogenów wywołuje zaburzenia miesiączkowania, niepłodność. Z kolei nadmiar estrogenów także zaburza miesiączkowanie, zwiększa prawdopodobieństwo zakrzepów, powoduje obrzęki i przyrost masy ciała, powiększenie piersi, migreny,obniżenie samopoczucia.
Progesteron (luteina) – hormon wytwarzany m.in. przez łożysko. Umożliwa zagnieżdżenie zarodka w błonie śłuzowej macicy I podtrzymanie ciązy. Ponadto progesteron ułatwia owulację.
Androgeny – u kobiet występują w mniejszym stężeniu niż u mężczyzn; produkowane są przez jajniki I korę nadnerczy. To one inicjują proces dojrzewania. Generalnie odpowiadają za wygląd skóry, ich niewłaściwy poziom skutkuje koszmarem młodego człowieka:trądzikiem. Androgeny odpowiadają tez za popęd seksualny. Niedobór androgenów obniża samopoczucie, samoocenę I zainteresowanie seskem. Nadmiar powoduje zmiany sylwetki, nadmierne owłosienie.
Nadmiar androgenów bywa skutkiem zespołu jajników policystycznych
Nie ma takiego zalecenia, żeby regularnie robić badania hormonalne. Niektóre panie nigdy w życiu nie miały takich badań, bo nie miały po temu żadnych powodów mówi dr Witold Rogiewicz, ginekolog. Doktor wyjaśnia kiedy należy zainteresować się poziomem hormonów.
Dodaj komentarz