Badania hormonalne kobiet

Badania hormonalne  – po co kiedy należy je robić? ?

Czy do ustalenia odpowiedniej antykoncepcji niezbędne są badania hormonalne?

dr n. med. Witold Rogiewicz – specjalista ginekolog położnik, ultrasonolog

Kiedy i po co robić badania hormonalne? Czy faktycznie należy badać poziom hormonów bardzo regularnie? Czy do ustalenia odpowiedniej antykoncepcji niezbędne sa badania?

Nie ma takiego zalecenia, żeby regularnie – tak jak co roku chodzimy na wizyty kontrolne do ginekologa I pobieramy cytologię – robić badania hormonalne. Niektóre panie nigdy w życiu nie miały takich badań, bo nie miały po temu żadnych powodów.

Dobieranie antykoncepcji

Nie robimy też badań hormonalnych do ustalenia antykocepcji – chyba, że coś się dzieje.   Dla ustawienia antykoncepcji warto natomiast skontrolować układ krzepnięcia. To oczywiście nie jest proste – w tym wypadku stosuje się  bardziej wyrafinowane badania białek S i C, bo antykoncepcja ma wpływ na krzepliwość krwi.   Warto jednak pamiętać, że  antykoncepcję dobiera się metodą prób I błedów ; nie ma sposobu zrobienia badań hormonalnych, żeby odpowiednio dobrać antykoncepcję.

Badania hormonalne w menopauzie 

Badania hormonalne robimy oczywiście w przypadku niepłodności, menopauzy – czyli o tym decyduje leakrz ginekolog. Nie powinno tak być, że pacjentka z nudów robi sobie badania hormonalne – oczywiście, może iść do dowolnego laboratorium I za nie zapłacic, natomiast one nie będa miały żadnej wartości jeżeli nie będą zrobione w określonym dniu cyklu, w określony sposób,Mam pacjentki, które robią sobie badania hormonalne biorąc tabletki hormonalne. To nie ma sensu. Dlatego warto jednak poradzić się fachowca.

Hormony kobiety 

Kiedy robić badania hormonalne?

Estrogeny – grupa hormonów płciowych wydzielanych przez przysadke mózgową, do których zalicza się estradiol, estron i estriol. Wytwarzane sa z cholesterolu, a syntetyzowane w jajnikach. Estron jest ponadto wytwarzany przez komórki tkanki tłuszczowej ( dobra wiadomość – nie wolno się za bardzo odchudzić!). Estrogeny odpowiadają za wytworzenie żeńskich narządów płciowych i piersi, typową budowę ciała, owłosienie, a także za popęd płciowy.

Estrogeny wywierają  także znaczny wpływ na psychikę ( co wie każda kobieta przechodząca menopauzę). Estrogeny regulują cykl miesiączkowy, regulują gospodarkę wapniową (dlatego spadek ich poziomu grozi osteoporozą), zwiększają  krzepliwość krwi. Niedobór estrogenów wywołuje zaburzenia miesiączkowania, niepłodność. Z kolei nadmiar estrogenów także zaburza miesiączkowanie, zwiększa prawdopodobieństwo zakrzepów, powoduje obrzęki i przyrost masy ciała, powiększenie piersi, migreny,obniżenie samopoczucia.

Progesteron (luteina) – hormon wytwarzany m.in. przez łożysko. Umożliwa zagnieżdżenie zarodka w błonie śłuzowej macicy I podtrzymanie ciązy. Ponadto progesteron ułatwia owulację.

 Androgeny – u kobiet występują w mniejszym stężeniu niż u mężczyzn; produkowane są przez jajniki I korę nadnerczy. To one inicjują proces dojrzewania. Generalnie odpowiadają za wygląd skóry, ich niewłaściwy poziom skutkuje koszmarem młodego człowieka:trądzikiem. Androgeny odpowiadają tez za popęd seksualny. Niedobór androgenów obniża samopoczucie, samoocenę I zainteresowanie seskem. Nadmiar powoduje zmiany sylwetki, nadmierne owłosienie.  

Nadmiar androgenów bywa skutkiem zespołu jajników policystycznych

 

Summary
Badania hormonalne kobiet
Title
Badania hormonalne kobiet
Description

Nie ma takiego zalecenia, żeby regularnie robić badania hormonalne. Niektóre panie nigdy w życiu nie miały takich badań, bo nie miały po temu żadnych powodów mówi dr Witold Rogiewicz, ginekolog. Doktor wyjaśnia kiedy należy zainteresować się poziomem hormonów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *