Bolesne stosunki u 30 i 40-latek. Ból podczas zbliżenia u 20-latek.
Dyspareunia – przyczyny, możliwe metody leczenia. Bolesne stosunki są na pierwszym miejscu listy problemów, z którymi kobiety zgłaszają się do specjalisty. W związku z powszechnością problemu, medycyna całkiem nieźle nauczyła się jak sobie z nim radzić.
Małgorzata Pogorzelska – seksuolog
Każda próba zbliżenia to dla mnie ból. Oczywiście, uprawiam seks, ale często z zaciśniętymi zębami – przynajmniej na początku. Czy tak musi być, czy są na to jakieś środki? Mam trochę po 30 i od niedawna odczuwam dyskomfort podczas zbliżeń. Dotychczas sądziłam, że to charakterystyczne dla kobiet w menopauzie. Mam 21 lat, od niedawna współżyję i bardzo mnie boli podczas każdego stosunku. Na początku myślałam, że boli ciągle po utracie dziewictwa i że mi to przejdzie. Potem wyczytałam gdzieś, że niektóre kobiety po prostu tak mają..
Bolesne stosunki u kobiet – to najczęściej spotykany problem seksualny oprócz problemów z libido. To jest coś z czym kobiety przychodzą najczęściej do gabinetów specjalisty. Zdarza się, że bolesny stosunek czyli odczuwanie bólu w trakcie gry wstępnej , w czasie trwania stosunku a nawet do pół godziny czy godzinę po stosunku ma przyczynę medyczną. Dlatego niezwykle ważne jest, gdy odczuwamy jakikolwiek ból w trakcie zbliżenia seksualnego, żeby udać się do specjalisty ginekologa i dokładnie opowiedzieć mu o tym oraz określić w których miejscach czujemy ból.
Przyczyny dyspareunii
Żeby rozpocząć leczenie bolesnych stosunków trzeba na początku wykluczyć przyczyny medyczne . Ten rodzaj bólu może być spowodowany zrostami pooperacyjnymi , torbielami jajnika, atrofią pochwy, różnymi urazami mechanicznymi, endometriozą, stanem po różnych operacjach itd.
O wiele częściej jednak zdarza się, że dyspareunia ma charakter psychogenny tzn. ma podłoże w naszej psychice. Zazwyczaj jest to obrona przed seksualnością, lęki związane z seksualnością z danym partnerem. Należy pamiętać, że bolesne stosunki mogą pojawić się w każdym momencie życia. Może to zależeć od osoby z jaką współżyjemy ale także może być obroną przed kobiecością czy seksualnością ale także jako wyraz różnych problemów psychicznych i pojawiać się z różnymi partnerami.
Przyczyny bolesnych zbliżeń u 30 – 40-latek
Najczęstszym powodem dyspareunii u kobiet w wieku lat 30-40 są problemy okołoporodowe, związane z ciążą, okresem połogu, zbyt szybkim rozpoczęciem współżycia, zbyt późnym rozpoczęciem współżycia w takim znaczeniu, że bodźce bólowe już się bardzo zakorzeniły w naszej świadomości, Innymi słowy chodzi tu o łączenie tej seksualności z bólem.
Oprócz przyczyn medycznych, które rzeczywiście tutaj wraz z innymi urazami, komplikacjami okołoporodowymi mogą wystąpić, duże znaczenie mają psychiczne czynniki związane z bólem, z traumą porodu, który absolutnie nie musi być zagrażający, czy nawet trudny, ale wystarczy, że kobieta jest niepogodzona z ciążą, z faktem bycia w ciąży, ze swoją seksualnością, ze swoją kobiecością. Mogą to być problemy związane ze związkiem partnerskim, z wyborem ojca dla dziecka, z sytuacją materialną, z sytuacją braku wsparcia, z trudnym początkiem rodzicielstwa, czyli ze wszystkimi problemami, z którymi boryka się młoda mama.
Powrót do współżycia po porodzie
Mówi się, że po 6 tygodniach od porodu, czyli od zakończenia połogu można powrócić do współżycia. Bardzo wiele kobiet oczekuje od siebie, że tak jak ciało ma 6 tygodni na powrót do sprawności, tak ich psychika też powinna po 6 tygodniach świetnie działać, a kobieta powinna mieć ochotę na seks, powinna tego seksu chcieć, powinna chcieć partnera, powinna się świetnie czuć w życiu seksualnym.
Bardzo często tak nie jest. A im większą kobieta czuje presję nakładaną przez partnera, otoczenie, im większą presję sama na siebie nakłada, tym te problemy są mocniej utrwalane i tym trudniejsze są do przezwyciężenia.
Bardzo ważną, choć często pomijaną przyczyną dyspareunii czyli bolesnego spółkowania jest karmienie, w takim znaczeniu, że taka długa obecność prolaktyny w organizmie kobiety, brak miesiączkowania przy długim karmieniu związany jest ze zmianami w śluzówce pochwy, z niedoborem estrogenów.
Współżycie przy takim stanie śluzówki jest po prostu bolesne, ponieważ ścianki pochwy po prostu stają się bardzo cienkie i im dłużej to karmienie trwa tym trudniej o satysfakcję seksualną. Kobieta może podwójnie odczuwać presję, ponieważ im dłużej od porodu, tym mniejszą chęć współżycia może odczuwać i tym bardziej dyskomfortowe może się ono stawać. Oczywiście, nie jest to argument za przerwaniem karmienia, tylko za tym, żeby natychmiast udać się do lekarza, powiedzieć o problemie, o suchości pochwy, o odczuwaniu bolesności przy współżyciu, wtedy ginekolog zaordynuje odpowiednie leczenie, najczęściej jest to maść estrogenowa do zastosowania bezpośrednio na ścianki pochwy i współżycie wtedy wraca do normy.
Bolesne stosunki 20-latek
Jeśli chodzi o dyspareunię czyli bolesne stosunki u kobiet młodych około 20 roku życia, to najczęściej problemy te są związane ze stresem wiążącym się z podejmowaniem życia seksualnego.
Ponieważ mamy do czynienia z olbrzymią presją społeczną na szybkie pozbycie się dziewictwa i rozpoczęcie kontaktów seksualnych które natychmiast mają dawać nam olbrzymią satysfakcję, w których mamy się natychmiast czuć swobodnie od pierwszego kontaktu, co jest oczywiście niemożliwe – zapominamy, że każdej rzeczy uczymy się stopniowo.
Lęk przed współżyciem
Daje nam to bardzo dużo stresu i najczęściej dyspareunia u młodych kobiet jest lękiem przed współżyciem. Młode kobiety zaczynają współżycie z partnerami z którymi nie chcą go rozpoczynać, albo rozpoczynają za wcześnie, albo w sytuacjach, w których absolutne nie powinny go rozpocząć. np. w jakimś stresującym miejscu gdzie kontakt może być nagle przerwany.
Trzeba pamiętać, że do kontaktu seksualnego potrzeba atmosfery ciepła, zrozumienia i bezpieczeństwa.
Rzeczywiście nie musi to być olbrzymia miłość którą czujemy do drugiej strony. Ale koniecznym warunkiem, zresztą dla obu płci, jest akceptacja i poczucie bezpieczeństwa z drugą stroną. Często nieudane zbliżenia kończą się odczuwaniem bólu zamiast przyjemności, co oczywiście stresuje młodą kobietę, która natychmiast podejmuje kolejne zbliżenie – niestety według tego samego schematu i scenariusza, co tylko utrwala problem. Jeśli czujemy ból podczas stosunku, powinniśmy pamiętać o zapewnieniu sobie wymienionych wyżej warunków i koniecznie pamiętać o tym, że nasze podniecenie jest tak samo ważne jak podniecenie partnera. Powinnyśmy na nie poczekać, nawet jeżeli trzeba poczekać troszkę dłużej i troszkę dłużej przeprowadzić grę wstępną.
Jeśli młoda kobieta czuje się bezpiecznie, czuje się akceptowana i czuje, że w czasie zbliżenia seksualnego jest miejsce na jej przyjemność – najprawdopodobniej problemy z bolesnością miną. Natomiast jeśli nie ustąpią, koniecznie należy udać się do lekarza ginekologa, seksuologa bądź psychologa – terapeuty.
Bolesne stosunki u kobiet – to najczęściej spotykany problem seksualny oprócz problemów z libido. To jest coś z czym kobiety przychodzą najczęściej do gabinetów specjalisty. Zdarza się, że bolesny stosunek czyli odczuwanie bólu w trakcie gry wstępnej , w czasie trwania stosunku a nawet do pół godziny czy godzinę po stosunku ma przyczynę medyczną. Dlatego niezwykle ważne jest, gdy odczuwamy jakikolwiek ból w trakcie zbliżenia seksualnego, żeby udać się do specjalisty ginekologa i dokładnie opowiedzieć mu o tym oraz określić w których miejscach czujemy ból. Mówi Małgorzata Pogorzelska - seksuolog
Dodaj komentarz