Choroby weneryczne, czyli choroby przenoszone drogą płciową

Choroby weneryczne

Choroby przenoszone drogą płciową to nie tylko owiane grozą kiła i rzeżączka. Co wiesz np. o chlamydiach? Film obowiązkowy dla wszystkich aktywnych seksualnie, w każdym wieku.

dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik

Jakie choroby przenoszą się drogą płciową? Czy prezerwatywa jest wystarczającym zabzpieczeniem?

Tak zwane STI STD – choroby i dolegliwości przenoszone drogą infekcji płciowych. Oczywiście my zapominamy o tym co jest bardzo złe. Proszę pamiętać o tym, że tabletki antykoncepcyjne, które są rewelacyjne jeżeli chodzi o planowanie macierzyństwa, nie zabezpieczają w żadnym bądź razie przed infekcjami transmitowanymi drogą kontaktów seksualnych.

Najczęstsze choroby przenoszone drogą płciową 

HIV, syfilis, rzeżączka
Wydaje nam się, że XXI wiek jest wolny od chorób, które kiedyś zabijały mieszkańców Europy. Tymczasem syfilis i rzeżączka mają się całkiem dobrze. Do tego dorzućmy HIV, HPV, HCV i mamy już niezła listę zagrożeń. A jest ona dużo dłuższa. Medycyna leczy, ale to my musimy zapobiegać.

Zacznijmy od tych najprostszych infekcji. Oczywiście najczęściej mówimy o grzybicach i drożdżycach albo zakażeniach bakteryjnych. Nie zapominajmy również o infekcjach wirusologicznych – są to infekcje wirusami typu herpes czyli opryszczka, typu HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego, który może być protoplastą a potem choroby nowotworowej, czy raka szyjki. Ale nie tylko, bo również raka sromu i raka pochwy. Pamiętajmy również o takich drobnoustrojach, które się nazywają chlamydiamycoplazma,  ureaplasmaktórych infekcja niestety przenoszona głównie drogą kontaktów seksualnych może skutkować potem kłopotami z zajściem w ciążę poprzez niedrożność jajowodów, czy zrosty powstałe po infekcji.

Choroby weneryczne – objawy i leczenie

Jeżeli mamy jakiekolwiek dolegliwości po stosunkach seksualnych w postaci świądu, pieczenia, bólu, parcia na pęcherz, pieczenia przy oddawaniu moczu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

Czasami wymaga to nie tylko badania i podania odpowiedniego leczenia, ale także kilku testów. Są to testy bakteriologiczne, wirusologiczne posiewy. Oczywiście metoda diagnozy jest indywidualnie dobierana do wywiadu i do potencjalnego czynnika infekcyjnego. Pamiętajmy również o sławetnym i znanym od wielu lat wirusie AIDS. Także o wirusach wszczepiennego zapalenia wątroby czy HBV i HCV – wirus typu B, typu C. To są również wirusy, które przenoszą się drogą kontaktów seksualnych i niestety dla pacjentki jak i również dla jej partnera kontakt z takim wirusem może potem owocować chorobą – czyli wirusowym zapaleniem wątroby B, C. A w niektórych przepadkach, niestety chorobą o nazwie AIDS.\

 

 

Komentarze

  1. Filka o 14:43

    Jakiś czas temu miałam niebezpieczne zbliżenie a po nim świąd. Nie wiedziałam co mi dolega i też nie miałam ochoty iść do laboratorium. Trochę się wstydziłam, tym bardziej że nie wiedziałam jakie konkretnie badanie wykonać. Na szczęście trafiłam na zdrowegeny.pl gdzie można było wykonać cały pakiet badań wenerycznych. Badanie wykonałam w domu i w końcu dowiedziałam się co mi jest… Antybiotykoterapia trochę trwała, jednak teraz jestem w pełni zdrowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *