Hipnoza w seksuologii

Hipnoza to coraz poważniejsze narzędzie w seksuologii.

Hipnoterapia coraz śmielej toruje sobie drogę do pacjentów i staje się uznaną metodą leczenia. Zakres przypadków, w których hipnoza może pomóc jest bardzo szeroki.

Agata Zaborek – Welikan – psycholog, hipnoterapeuta, Centrum Hipnoterapii, tel: 508 343 127

Ktoś mi mówił, że problemy seksuologiczne można leczyć hipnozą? Czy to prawda? Ma czym polega to leczenie? Czy każdy może być leczony hipnozą? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

O hipnoterapii

Hipnoterapia jest znaną i bezpieczną metodą w pracy psychoterapeutycznej. Narzędziem pracy hipnoterapeuty jest praca w transie czyli w hipnozie. Hipnoza jest stanem świadomości jakościowo różnym od tych stanów jakie znamy czyli od stanu czuwania i stanu snu. Pokrótce możemy powiedzieć, że jest to stan pośredni między snem a czuwaniem. Osoba wprowadzona w stan hipnozy ma zachowaną pełną świadomość, wie gdzie jest, co się z nią dzieje i potem wszystko lub prawie wszystko pamięta. Dlatego też hipnoterapeuta podaje sugestie, które są akceptowane i pozytywne dla klienta.

Leczenie zaburzeń seksualnych

Hipnoterapia ma zastosowanie przy leczeniu bardzo wielu zaburzeń i praktycznie możemy ją zastosować również do większości zaburzeń seksualnych. W zależności od podłoża tych zaburzeń stosujemy różne metody i różne głębokości transu. Jeżeli jakieś zaburzenie ma podłoże w przeszłości, w jakichś traumatycznych wydarzeniach to pracujemy z tymi wydarzeniami. W hipnozie można te traumatyczne wydarzenia przywołać i  rozładować emocje,  które być może były gdzieś zepchnięte głęboko do podświadomości. Można również tak przedefiniować to wydarzenie, żeby osoba odbierała je bardziej pozytywnie i nie było już ono dla niej bardzo nieprzyjemne. Jeżeli chodzi o takie zaburzenia, które związane są z bólem  lub z jakimiś funkcjami organizmu które nie podlegają naszej woli – jak na przykład przedwczesny wytrysk czy impotencja – to w dzięki hipnozie możemy kontrolować  te funkcje i na nie wpływać.

Hipnoza nie ma skutków ubocznych!

Hipnoterapia jest metodą  bezpieczną. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to nie można mówić o ich wielości – praktycznie każdy może skorzystać z tej metody. Oczywiście, są osoby mniej lub bardziej podatne na ten rodzaj terapii. Są osoby,  które mają wrodzoną zdolność do łatwego wchodzenia w trans  i te osoby rzeczywiście już na pierwszym spotkaniu przy pierwszej próbie wprowadzenia w stan hipnozy – zapadają się w nią bardzo głęboko. Takie osoby osiągają efekty szybciej i łatwiejł. Pozostałe osoby muszę się nauczyć wchodzenia w trans – z reguły już na drugim bądź trzecim spotkaniu udaje się uzyskać im średniej głębokości hipnozę. Przy wprowadzaniu w trans można wspierać się również muzyką relaksacyjną, żeby osoba mogła w domu ćwiczyć i oswajać się z głosem terapeuty i z całą sytuacją hipnozy.

W terapię trzeba się zaangażować

Problem mogą sprawiać osoby, które są zamknięte na pracę z własnym wnętrzem, na pracę w której oscyluje się wokół wydarzeń z dzieciństwa, z traumatycznymi sytuacjami czy też z własnymi emocjami. Traktują oni hipnozę jako metodę, dzięki której w bardzo łatwy i szybki sposób, bez żadnego wkładu własnego uda im się usunąć każdą dolegliwość. A tak niestety nie jest. Osoby psychotyczne bądź z zaburzeniami osobowości wymagają od terapeuty specjalnego przeszkolenia i podejścia ponieważ osoby te wprawdzie łatwo wchodzą w trans, natomiast mogą zachowywać się dość niestandardowo. Trzeba zatem umieć sobie z tym poradzić.

Należy też pamiętać o tym, że osoba  poddawana hipnozie ma zachowaną albo całkowitą świadomość albo jakąś jej część. W związku z tym jeżeli zostanie podana jakaś sugestia, która jest niezgodna ze światopoglądem bądź postawami pacjenta, to taki pacjent takiej sugestii nie przyjmie,  albo – jeśli będzie ona zbyt zagrażająca, pacjent wybudzi się z transu.

hipnoterapia
Twoje oczy są ciężkie, zasypiasz… A gdy wydaje Ci się, że śpisz Twój umysł ciężko pracuje, by oczyścić się z traum, nauczyć Cię relaksu i doskonałego panowania nad ciałem. W ten sposób możesz pozbyć się bólu, strachu, stresu.

Co to jest hipnoza?

Hipnoza – specyficzny stan psychiczny charakteryzujący się zwiększoną podatnością na sugestię.

Podatność na hipnozę jest nieodłącznie związana z podatnością na sugestię. Podatność ta wydaje się być niezmienna w ciągu całego życia i prawdopodobnie jest w jakimś stopniu dziedziczona. Około 25% ludzi charakteryzuje się dużą podatnością, natomiast około 20% jest niepodatna na sugestię, a więc niepodatna także na hipnozę. Doświadczenia nad hipnozą pokazują, że nie jest ona związana z żadnym szczególnym stanem, częstotliwość pracy mózgu osób zahipnotyzowanych nie różni się od częstotliwości pracy mózgu osób świadomych, poza wyjątkowymi sytuacjami, gdy hipnotyzer sugeruje osobie hipnotyzowanej, aby się zrelaksowała. Podczas hipnozy człowiek nie ma też żadnych umiejętności i możliwości, których nie posiadałby w stanie pełnej świadomości, jeśli byłby odpowiednio zmotywowany. Mimo to hipnoza jest wykorzystywana w psychologii klinicznej i hipnoterapii, między innymi jako jedna z metod diagnozowania i leczenia zaburzeń nerwicowych, zaburzeń lękowych, przy zmniejszaniu bólu oraz w terapii niektórych uzależnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *