Cytologia – kiedy należy robić cytologię?

Cytologia – Jak często ja robić ?

“Cytologia” oznacza z greckiego biologię  komórki, dzisiaj uzywamy tego słowa na potoczne dadanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy

 dr Beata Sterlińska – specjalista ginekolog położnik, tulimowski.pl

 

Jak czytać wyniki badania cytologicznego? Jak często robić to badanie?

Co to jest badanie cytologiczne

Cytologia to badanie, które powinno być wykonywane raz do roku u pacjentki, która rozpoczęła współżycie. Polega na pobraniu specjalną szczotką przeznaczoną specjalnie do wymazów cytologicznych – po założeniu plastikowego, sterylnego wziernika – wymazu z części pochwowej czyli szyjki macicy, następnie naniesieniu tego wymazu na szkiełko, utrwaleniu i oddaniu go do laboratorium, które ten wymaz potem oceni. Badanie jest krótkie i niebolesne.  W niektórych przypadkach po pobraniu cytologii może wystąpić minimalne plamienie związane z tym, że szczotka cytologiczna nie jest do końca miękka i może dojść do podrażnienia szyjki macicy.

Jak się przygotować do badania cytologicznego?  ?

  • Kilka dni przed badaniem nie współżyć.
  • Cytologię pobieramy minimum 5 dni po zakończeniu miesiączki i minimum 5 dni przed następną miesiączką.
  • Oczywiście,  przed badaniem cytologicznym na 2-3 dni nie powinniśmy używać środków o charakterze globulek, jak i również nie mieć wykonanych badań typu ultrasonografii dopochwowej.

Cytologia – jak często? 

Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie powinna odbywać cytologię raz w roku. Wyniki cytologii w chwili obecnej nie mają już wyznaczonych grup, tak jak to było przed laty. Teraz wynik jest w postaci opisowej – mówi on dużo więcej o tym co dzieje się w szyjce macicy  i jeżeli ten wynik jest bardzo dobry, bez zmian zapalnych i utrzymuje się przez trzy lata wówczas pacjentka może zrobić takie badanie dopiero za trzy lata. W przeciwnym razie musi wykonywać badania co najmniej raz w roku. Jeżeli wyniki są słabe, to wtedy wymagane jest leczenie przeciwzapalne i powtórzenie cytologii.

Jak często robić cytologię
Cytologia jest badaniem przesiewowym i ratującym życiem. Pod mikroskopem widać zmiany zachodzące w szyjce macicy. Regularne badania pomogą wychwycić każdą zmianę nowtworową i całkiem wyleczyć pacjentkę. Cytologie robi się nie tylko by zapobiec rakowi, ale by ocenić stan zdrowia narządów rodnych. 

Jak czytać opis badania cytologicznego? 

Od niedawna wyniki badań cytologicznych są opisywane według systemu Bethesda. 

System Bethesda określa, czy wymaz zawiera materiał odpowiedni do oceny, czy ilość pobranych do badania komórek jest wystarczająca   i czy w próbce znajdują się komórki z kanału szyjki macicy. Dalej następuje stwierdzenie, czy obraz cytologiczny jest prawidłowy, czy nie, a potem dokładny opis stwierdzonych zmian – czyli określenie rodzaju zakażenia , opis zmian w komórkach nabłonka i obecności innych nieprawidłowych komórek.
Dotychczasowa pięciostopniowa skala Papanicolau została uznana za niewystarczającą ponieważ określenie grupy cytologicznej nie dostarczało ginekologowi wszystkich potrzebnych mu do diagnozy informacji.  System Bethesda rekomendowany jest  przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Co oznaczają grupy cytologiczne?

Dotychczasowa  skala Papanicolau wciąż jest czasem wykorzystywana do podawania wyników cytologii.

  • I grupa – wymaz zawiera wyłącznie prawidłowe komórki, badanie można powtórzyć za 3 lata
  • II grupa  jest najczęstsza. W wymazie znajdują się komórki zdrowe i komórki zapalne – stan ten jednak uważa się za naturalny dla regularnie współżyjących kobiet.  Tę sytuację nazywa sie “nadżerką” i trzeba ją zaleczyć, po czym powtórzyć cytologię. olejny nieprawidłowy wynik oznacza powtórzenie leczenia lub dodatkowe badania.
  • III grupa to powód do lekkiego niepokoju – rozmaz zawiera komórki dysplastyczne, które mają skłonność do transofrmacji w nowotwór.  Opis tej grupy będzie dodatkowo zawierał informację o stopniu deformacji (dysplazji) komórek.  Zmiany określone jako “małe” to zazwyczaj silny stan zapalny. Przy średniej lub dużej dysplazji lekarz zleci kolposkopię  lub biopsję.
  • IV grupa to informacja o początkowym (komórki nowotworowe są tylko w nabłonku)  i możłiwości 100%wyleczenia.
  • V grupa to zmiany złośliwe, czyli nowotwór w kolejnym stadium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *