Kalendarzyk małżeński – naturalna antykoncepcja?
Naturalne metody planowania rodziny pod lupą specjalisty
dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik
“Czy oznaczanie dni płodnych i niepłodnych jest skuteczna antykoncepcją?”
Zobacz też:
Plastry antykoncepcyjne
Nowoczesna antykncepcja
Antykoncepcja hormonalna – skutki uboczne
Antykoncepcja awaryjna? Mitologia.
Choroby tarczycy a antykoncepcja
Czy oznaczanie dni płodnych i niepłodnych jest skuteczną antykoncepcją?
Dni płodne i niepłodne, jako metoda antykoncepcji, są to tzw. metody planowania macierzyństwa. Metoda oznaczania dni płodnych i niepłodnych to nie jest antykoncepcja naturalna, takie określenie na Zachodzie nie istnieje. W tym wypadku my wykorzystujemy fizjologię cyklu do planowania macierzyństwa.
Należy pamiętać, że przy metodach naturalnych jest koniecznych kilka warunków: ośmiogodzinny sen, prawidłowe odżywanie, brak stresu – taka sytuacja zapewnia rzeczywiście regularny cykl, a skuteczność tych metod planowania rodziny jest wysoka.
W większości przypadków niestety obecny tryb życia prowadzi do tego, że te metody są zawodne.
Możemy oczywiście planować ciążę używając testów owulacyjnych, do nabycia w aptece. To są bardzo proste testy. Możemy oczywiście planować ciążę z pomocą lekarza, w sensie badań ultrasonograficznych, gdzie zjawiamy się u doktora prowadzącego i on monitoruje owulację i określa nam po kilku badaniach USG prawdopodobny czas owulacji. Możemy również obserwując własny organizm mieć takie wrażenie, że wiemy kiedy jest ta owulacja i wtedy określamy dni płodne. Proszę pamiętać, że są to metody, które przy współczesnym życiu niestety na bardzo wysokich obrotach i w stresie z tym związanym, nie sprawdzają się w 100%.
Naturalne metody rozpoznawania płodności
Metody rozpoznawania płodności oparte na kalendarzu to najstarsza grupa różnych metod rozpoznawania płodności, opartych na zapisie długości poprzednich cykli miesiączkowych kobiety. Podstawą jest 12-miesięczna obserwacja cykli miesiączkowych. Chcąc określić pierwszy dzień płodny, należy od liczby dni najkrótszego w ciągu minionych 12 m-cy cyklu odjąć liczbę 20 (np. najkrótszy cykl trwał 26 dni; 26-20=6; pierwszym dniem płodnym jest 6 dzień cyklu miesiączkowego). Aby określić ostatni dzień płodności należy od liczby dni najdłuższego cyklu odjąć 11, (np. 29-11=18).
Naprotechnologia
Naprotechnologia to, ogólnie mówiąc, sformułowana w latach 90-tych XX wieku metoda monitorownia układu rozrodczego kobiety.
Metoda kładzie nacisk na umiejętność rozpoznawania własnej płodności przez parę starającąsię o potomstwo. Jest adresowana do pacjentów, których niepłodność jest uleczalna i daje się korygować medycznie, czyli do ok. 40% niepłodnych par. Metoda opiera się na t.zw modelu Creightona i pozwala określić dni płodne kobiety oraz ewentualne zaburzenia owulacji. Okres obserwacji i diagnostyka może trwać do 2 lat.
Model Creightona
Model Creightona to metoda rozpoznawania płodności poprzez obserwację śluzu szyjkowego, wydzieliny pochwowej, krwawień miesiączkowych, brudzeń i plamień okołomiesiączkowych oraz śródcyklicznych. Wynik obserwacji zapisuje się na specjalnej, opracowanej przez zespół Creightona karcie nadając im odpowiednie symbole i kolory. Inaczej niżine naturalne metody nie wymaga badania szyjki macicy ani pomiaru temperatury ciała.
Metoda Billingsów
Metoda Billingsów nalezy do grupy metod objawowo – termicznych i bazuje na obserwacji śluzu szyjki macicy, który towarzyszy dojrzewaniu pęcherzyka jajnikowego i poprzedza owulację. Śluz jest także konieczny dla poczęcia dziecka, umożliwia bowiem przeżycie plemników i ich transport. Obserwacje śluzu polegają na uświadamianiu sobie przez kobietę odczuć w przedsionku pochwy, takich jak suchość czy jej brak, poczucie, że jest wilgotno, mokro, ślisko itp. oraz rozróżnianiu jego konsystencji w zależności od fazy cyklu, a obserwacje powinny być zapisywane na karcie obserwacji. Płodność zaczyna się w dniu pojawienia się jakiegokolwiek śluzu lub jakiejkolwiek zmiany dotychczas niezmieniającej się wydzieliny. Metoda Billingsa wyposażona jest w kilka reguł, z których podstawowa nakazuje, by dla jakości obserwacji współżyć po zakończeniu miesiączki, co drugi dzień wieczorem . W tej metodzie każde krwawienie z dróg rodnych jest traktowane jako okres niewykluczonej płodności. Trenując stosowanie tej metody kobieta powinna powstrzymać się od współżycia,by nie zaciemniać sobie obrazu swojego cyklu biologicznego.
Metoda ta jest też częścią metod objawowo-termicznych, polegających na jednoczesnej obserwacji śluzu, temperatury ciała, a także położenia i konsystencji szyjki macicy oraz zapisywaniu wszystkich tych obserwacji na odpowiedniej karcie. Stosowanie metod połączonych pozwala na dalsze obniżenie wskaźnika zawodności oraz ułatwia obserwację.
Pomiar Temperatury Bazowej
Temperatura bazowa to temperatura ciała w stanie spoczynku. Przez zwolenników metod naturalnych jest uważana za najważniejszy wskaźnik płodności.
Po owulacji, ciałko żółte zaczyna wytwarzać progesteron, który powoduje wzrost temperatury ciała.
Temperaturę bazową należy mierzyć tuż po przebudzeniu przed wstaniem z łóżka.
Dodaj komentarz