Mięśnie Kegla – ćwiczenia z kulkami

Mięśnie Kegla – jak ćwiczyć z progresywnymi kulkami waginalnymi?

Efekty ćwiczeń : przedłużona młodość, lepsze i dłuższe życie seksualne, profilaktyka wysiłkowego nietrzymania moczu, szybsza rehabilitacja po porodzie.

Marzena Biernacka – współwłaścicielka PlumBum, pierwszej polskiej marki akcesoriów intymnych dla kobiet.

 Jak używać kulek waginalnych do ćwiczen mięśni Kegla? Jak ćwiczyć mięśnie Kegla przy użyciu kulek progresywnych, znanych też jako kulki gejszy, kulki waginalne lub zwyczajnie kulki Kegla ’?

Trzeba ćwiczyć mięśnie Kegla, a skutecznie i łatwo się to robi za pomoca kulek progresywnych. Oto instrukcja jak ich używać.

Ćwiczenia Kegla to propozycja amerykańskiego lekarza Arnolda Kegla dla wzmocnienia mięśnia łonowo-guzicznego. Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie i naukę kontrolowania mięśni dna miednicy. Ćwiczenia Kegla polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu zaczynając od 5 powtórzeń dochodząc aż do 25 w miarę wzmacniania się mięśni. Wzmocnione i bardziej elastyczne mięśnie ułatwiają poród, zapobiegają opuszczaniu się narządów i wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, zwiększają też satysfakcję seksualną kobiet.
Ćwiczenia Kegla są bardziej efektywne, jeśli stosuje się podczas nich specjalne ciężarki dopochwowe (kulki progresywne).

Kulki Kegla – instrukcja obsługi

 Przede wszystkim nie pożyczamy kulek Kegla nawet najlepszym przyjaciółkom. Kulki są rzeczą intymna I każda kobieta powinna mieć swój zestaw z przyczyn higienicznych I zdrowotnych.

Dostaję czesto pytania o to, czy kulki powinno się zakładać w całości, czy też aplikowac tylko częściowo, by dodtakowo utrudnić ćwiczenia. Chcę ten mit obalić: aplikujemy cała kulkę do pochwy; nie połowę ale całą kulkę do konca. Im wyżej zaaplikujemy tym lepiej kolejne wyższe warstwy mięśni sa wyćwiczone.   I to sa własnie mięśnie podtrzymujące miednicę. To jest bardzo ważne.

Tak samo jak duże kulki aplikujemy małe kulki.

Musisz być w ruchu.

Po zaaplikowaniu kulek główną zasadą ćwiczeń jest chodzenie. Kulki muszą być w ruchu. One nie działaja gdy lezymy przed telewizorem. One działaja tylko gdy chodzimy, sprzatamy etc.

pierwsza polska marka akcesoriów intymnych
Kulki progresywne do ćwiczeń mięśni Kegla: większa jest lżejsza i od niej rozpoczynamy cykl ćwiczeń; kulka mniejsza , za to cięższa przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych.

 Słabe mięśnie dna miednicy 

 Ja osobiście polecam klientkom, żeby najpierw poczuły w jakim stanie są ich mięśnie. W proponowanym przez nas zestawie są dwie kulki – większe, które – paradoksalnie – ważą mniej I mniejsze, ale za to cięższe.

Paniom, które nigdy nei ćwiczyły I mają mięśnie w kiepskim stanie zalecamy, żeby zaczęły ćwiczyć dużymi kulkami najwyżej 1 – 2 minuty dziennie.

Kiedy Pani już zaaplikuje kulkę, po jaimś czasie zaczyna odczuwać – w zależności od stanu mięśni ten czas jest różny – że kulki się wysuwają. Oznacza to, że mięśnie już nie trzymają kulek, czyli są zmęczone. Proponuję wtedy klientkom, żeby w takim momencie próbowały jeszce kilkukrotnei zacisnąć I rozluźnic mięśnie Kegla I spróbować kuleczkę podciagnąc jeszcze, choćby na chwile, do góry.

Po wykonaniu takiego ćwiczenia tzreba kulki wyjąć, dokładnie umyć pod ciepłą wodą I następnego dnia powtórzyć ćwiczenie starając się, by trwało około pół minuty dłużej. Na koniec także proszę kilkakrotnie zacisnąć I rozluźnić mięśnie. Cały ten proces powtarzamy tak długo, aż uda nam się utrzymać kulki (zaciskając I rozluźniając od czasu do czasu mięśnie) przez pełny kwadrans. Wiemy wtedy, że mięśnie zaczęły wykonywać swoją pracę.

Znam panie, które odczuwają z noszenia kulek dużą przyjemność I przedłużają kwadrans nawet z 15 minut do pół godziny, a nawet dłużej.

Jełśi utrzymanie kulek przez kwadrans nie sprawia nam problemu, proponuję użycie kulek mniejszych I cięższych. I powtórzyć z nimi cały cykl, aż uda nam się kulki utrzymać co najmniej 15 minut.

Ciąża a mięśnie Kegla.

Zdecydowanie silne, wyćwiczone mięśnie Kegla zdecydowanie   ułatwiają poród. Pomagają też kobiecie zrozumieć moment parcia. Kobieta z mocnymi mięśniami dna macicy łatwiej przechodzi całą ciążę, bo mięśnie są w stanie unieść brzuch. Wniosek jest taki, że planując ciążę kobieta powinna wzmocnić mięśnie Kegla. Zresztą w ogóle warto ćwiczyć  te mięśnie, bo silne pozwalają  łagodniej przechodzić menstruację.

 Higiena.

Kulki wystarczy umyć ciepłą wodą . Pamiętajmy, że pochwa nie jest sterylnym środowiskiem, a więc mycie kulek wpod ciepłą wodą absolutnie wystarczy. Dla pewności można je przemyć mydłem. Nie myjmy kulek w zmywarce, bo tam jest jednak mnóstwo chemii, która może uczulać. Ważniejsze jest, aby kulki dały się łatwo aplikować. Można je w tym celu zwilżyć wodą  lub lubrykantami na bazie wody.

Kulki są zrobione z materiałów łatwych do utrzymania w czystości. Sznureczek jest silikonowy, zagłębienia I rowki sa łatwo dostępne.

 

 

 

Summary
Mięśnie Kegla - ćwiczenia z kulkami
Title
Mięśnie Kegla - ćwiczenia z kulkami
Description

Ćwiczenia Kegla to propozycja amerykańskiego lekarza Arnolda Kegla dla wzmocnienia mięśnia łonowo-guzicznego. Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie i naukę kontrolowania mięśni dna miednicy. Ćwiczenia Kegla polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu zaczynając od 5 powtórzeń dochodząc aż do 25 w miarę wzmacniania się mięśni. Wzmocnione i bardziej elastyczne mięśnie ułatwiają poród, zapobiegają opuszczaniu się narządów i wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, zwiększają też satysfakcję seksualną kobiet. Jak ćwiczyć z Kulkami waginalnymi mówi Marzena Biernacka

Komentarze

 1. Bedna o 05:02

  Czy mozna ich używać jezeli posiada sie tylko szyjkę?np po operacji usunięcia macicy?

  1. admin o 08:58

   Pani Elzbieta Kaden – nasza specjalistka od zdrowia mięśni dna macicy mówi, że jak najbardziej. Po histeroktomii można stosowac kulki bez obaw, a zachowana szyjka dodatkowo stabilizuje pochwę.

 2. dorka o 13:36

  Czy w ciąży można stosować kulki? Przed ciążą ćwiczyłam z kulkami kilka razy, teraz jestem w 5 tc i chciałabym ćwiczyć, jednak mało jest informacji na ten temat.

  1. admin o 14:52

   Zapytaliśmy naszego specjalistę – panią Elżbietę Kaden. Oto jej odpowiedź:
   ciąża jest przciwwskazaniem dla kulek:(. W ogóle nie ma sensu napinać mięśni dna miednicy w ciąży. Od 28 tyg. trzeba zacząć ćwiczenia przygotowujące do porodu.

 3. wiosenna o 12:09

  Czy kulki pomoga przy obnizeniu narzadow? Jestem po porodzie lekarz stwierdzil obnizenie pierwszego stopnia. Stosuje czopki dopochwowe z kwasem hialuronowym ale chcialabym dodatkowo cwiczy z kulkami. Czy mozliwe ze opadniecie sie cofnie? I wszystko wrocic na swoje miejsce? Czy raczej kulki pomigs tylko w dalszym nie wypadaniu?

  1. admin o 09:50

   Twoje pytanie zadamy zaraz ekspertowi. Jednocześnie przypominamy, że pytania przyjmujemy przez odpowiedni formularz, wtedy jest pewność, że do nas dotrą! Pozdrawiamy.

  2. admin o 06:50

   Odpowiedź eksperta: Zaburzenia statyki, czyli obniżenia są p/wskazaniem do stosowania kulek dopochwowych. Mogą pogorszyć obecny stan rzeczy. Najlepiej zbadać kondycję mięśni dna miednicy i pozwolić ułożyć sobie trening indywidualnie dopasowany do aktualnej ich kondycji. Internautka wspomina o obniżeniu I-go st., przypuszczam więc, że dotyczy przedniej ściany pochwy. Jest niewielkie i ćwiczeniami można sytuację naprawić. Gdyby kondycja mięśni uniemożliwiała efektywne ćwiczenia można wspomóc się krótkookresową elektrostymulacją dla ich wzmocnienia. Po efektywnej kampanii reklamowej wokół kulek narosło sporo mitów i przekłamań, zwłaszcza w kwestii ich zbawiennego wpływu na wszystko – zapominając przy tym o p/wskazaniach do ich stosowania – niestety. Tak więc ciąża, podwyższone napięcie spoczynkowe mięśni dna miednicy, zaburzenia statyki ( obniżenia ), stany zapalne w rejonie aplikacji kulek, pęcherz OAB, endometrioza, PPS i wiele innych eliminuje kulki z użycia.

   1. dorota87 o 11:58

    Jestem pół roku po porodzie, ginekolog stwierdził u mnie obniżenie tylnej i przedniej ściany pochwy i zalecił stosowanie kulek gejszy w celu poprawy sytuacji i uniknięcia dalszego pogorszenia. Byłam na konsultacji u innego lekarza, też bardzo zachęcał do ćwiczenia mięsni kegla oraz do używania kulek. Więc jak to w końcu jest w przypadku obniżenia ściany pochwy?

 4. Izabela o 19:26

  Witam,
  prosze o informacje w sprawie uzywania kulek przy histerektomii calkowitej (zachowane jajniki, ale bez szyjki). Chodzi o zapobiezenie wypadaniu pochwy czy nietrzymaniu moczu…

  1. admin o 07:10

   Zadamy to pytanie naszej specjalistce, ale sugerujemy osobistą wizytę u niej, bo każdy taki przypadek jak Pani różni się od poprzednich. Według specjalistów po histeroktomii można stosowac kulki bez obaw, a zachowana szyjka dodatkowo stabilizuje pochwę.

  1. admin o 17:05

   Nie. Należy zawsze je nosić tylko tyle ile przewiduje instrukcja. Polcamy nasz materiał z udziałem Elżbiety Kaden

 5. Magda o 21:02

  No dobrze, ale po co w ogóle kulki? Czy zaciskanie mięśni bez kulek jest nieskuteczne, mniej skuteczne, czy po prostu mniej zabawne?

  1. admin o 10:57

   Z kulkami jest jak z hantlami na siłowni. Można podnosić ręce bez nich, ale z nimi jest bardziej wydajnie. Kulki są dla mięśni przeszkoda do pokonania – trzeba włożyć więcej wysiłku w napinanie ich, w ten sposób ćwiczenie jest bardziej wydajne.

 6. Betka1 o 13:25

  czy po lash trzonu macicy, przy zachowanej szyjce i jajnikach można używac kulki, czy wpłyną na lepszą kondycję szyjki

 7. Magda o 06:16

  Witam. Czy kuli Kegla można używać bez konsultacji z lekarzem? Jestem mamą czwórki i mam problem z wysiłkowym trzymaniem moczu.

  1. admin o 09:55

   Jeśli występuje jakikolwiek problem ze zdrowiem, to zawsze należy się skonsultować z lekarzem. Choć kulki sa bardzo bezpiecznym narzędziem terapeutycznym, używanym także w wysiłkowym nietrzymaniu moczu, to jest to jednak ciało obce. Lepiej się skonsultować. Pozdrawiamy

 8. Kasia o 23:42

  Czy moge uzywac kulek gdyby mam wkladke Mirene?? Jesli tak to dzie najlepiej kupic kulki??

 9. Sandi o 01:58

  Wydaje mi się ze moja szyjka macicy jest trochę niżej jak kiedyś.. o Ok. 1cm. Czy kulki pomogą?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *