Masturbacja – dlaczego to robimy?

Masturbacja. Pytaniem nie jest: wszyscy to robimy, pytaniem jest: dlaczego to robimy?

Masturbacja jest zwykłym etapem rozwoju seksualności. Należy jednak rozróżnić “zdrową” masturbacje od jej kompulsywnej formy.

Małgorzata Pogorzelska – seksuolog.

Dlaczego ludzie, także dorośli i w związkach, masturbują się?

Masturbacja jest to zupełnie naturalny sposób redukcji napięcia seksualnego.

Masturbacja to etap rozwju seksualności
“Wszystko jest dla ludzi” – masturbacja (autoerotyzm) także. Mało tego, masturbacja – a potwierdzają to badania – jest niezbędnym i właściwym etapem rozwoju seksualnego człowieka. Jak w przypadku wielu innych oddanych do dyspozycji ludziom “narzędzi” zalecany jest umiar. Istnieje cienka granica między zdrową masturbacją a jej kompulsywna formą. 

Możemy korzystać z masturbacji wówczas gdy zaspokojenie popędu seksualnego z udziałem partnera lub partnerki jest niemożliwe. Jest to – jeszcze raz podkreślam- zupełnie naturalny sposób rozładowywania napięcia seksualnego.

Sposób na rozłąkę i na satysfakcję

Dlaczego ludzie się masturbują ? W takich momentach kiedy bliskość seksualna z naszym partnerem/partnerką jest niemożliwa masturbacja, autoerotyzm staje się jedynym sposobem  na poradzenie sobie z popędem seksualnym.

Jest to także sposób, dzięki któremu związki mogą funkcjonować dobrze, bo w związkach mamy do czynienia najczęściej z różnicą temperamentów seksualnych obojga partnerów. I dzięki temu, że istnieje masturbacja, mimo różnic temperamentów seksualnych takie związki mogą być udane, trwać właśnie dzięki temu.

Uzależnienie od masturbacji – masturbacja kompulsywna 

Masturbacja oczywiście może mieć negatywne konsekwencje tylko wówczas, gdy używana jest do czegoś innego niż została stworzona, czyli do czegoś innego niż redukcja napięcia seksualnego kiedy nie możemy tego napięcia zredukować w trakcie seksu partnerskiego.

O niezdrowej masturbacji mówimy mianowicie wtedy, kiedy masturbacja jest kompulsywna; innymi słowy wtedy, gdy służy rozładowaniu napięcia w ogóle. Chodzi tu o sytuację, w której osoba uczy się, że poprzez rozładowanie napięcia,  które jest naturalnym następstwem osiągnięcia orgazmu – szczytowania, można też rozładowywać zwykłe (nieseksualne) napięcia dnia codziennego.

Obok masturbacji kompulsywnej, mamy też rozbudowane rytuały masturbacyjne, które spotykamy przy perwersjach seksualnych. W takich przypadkach masturbacja służy zastępowaniu życia seksualnego z partnerem/partnerką. Dzieje się tak wtedy, gdy masturbacja jest jedynym sposobem zaspokajania się i jedynym sposobem na rozwój swojej seksualności. Wtedy masturbacja staje się szkodliwa jeśli chodzi o rozwój życia seksualnego w związku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *