Prawidłowa długość penisa
Rzadko trafia się andrologowi pacjent, który byłby niezadowolony ze zbyt długiego prącia, natomiast często spotykają tych niezadowolonych z niedostatecznych – ich zdaniem – rozmiarów.
dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog urolog
Jaki penis jest długi, a jaki krótki? Czy istnieje jakaś norma?
Wielkość czy długość prącia jest ukształtowana ewolucyjnie.
Prącie i konieczność przedłużenia gatunku
Musimy pamiętać, że prącie wygląda tak, jak wygląda, ponieważ jest dostosowane do wprowadzenia do pochwy i zdeponowania w niej nasienia nasienia.
To wszystko ma służyć prokreacji, przedłużeniu gatunku.
Przedłużenie gatunku jest najsilniejszym bodźcem wszystkich gatunków – zarówno roślin, jak i zwierząt, a tym bardziej ludzi. Prącie nie może więc być zbyt duże, ponieważ nie zmieści się w pochwie. Zbyt duże może tę pochwę straumatyzować, uszkodzić, rozerwać, czyli dla naszego gatunku byłoby to bardzo niekorzystne.
Oceniając długość prącia pamiętajmy więc o długości pochwy, która dla naszego gatunku waha się pomiędzy 10 a 11cm, długość prącia jest dostosowana do tych warunków.

Badania antropologiczne – długość penisa jest uwarunkowana genetycznie, zależy też od wzrostu
Istnieją badania, które analizują długość prącia dla danej populacji – dotyczą one oceny długości członka w obrębie rasy białej, rasy żółtej, czy rasy czarnej.
Dla rasy białej długość prącia – nie we wzwodzie, ale w tak zwanym zwisie, czyli zwiotczeniu waha się pomiędzy 9 a 13 cm.
Zatem zrozumiałe jest, jeśli jest niski mężczyzna i ma prącie o długości powiedzmy 13 cm, to jego penis względem jego wzrostu jest bardzo duży. Porównujemy tu go np. z mężczyzną, który ma 2 metry wzrostu i gra w koszykówkę, a jego penis ma również 13 cm. Przy jego wzroście to prącie wydaje się oczywiście małe.
Siatki centylowe
Są metody obiektywizacji długości prącia i są tabele, są nomogramy, które umiejscawiają nasz pomiar w obrębie siatek centylowych, czyli takich właśnie siatek do pomiaru długości. Siatki centylowe to także wielkość, czy objętość jąder, to także wysokość. To także np. wysięg ramion, to także nasza masa ciała. Czyli wszystko można w biologii czy medycynie wymierzyć i wpisać w odpowiednie siatki centylowe.
Męska obsesja
Jeśli ktoś ma wątpliwości czy jego prącie jest za małe, to zazwyczaj po dokonaniu pomiarów okazuje się, że mieści się w normie dla białej populacji europejskiej. Jest oczywiście margines mężczyzn, którzy cierpią z powodu małego prącia. Jest to stan choroby, który powstał wcześniej, zazwyczaj w okresie dziecięcym, czy w okresie pokwitaniowym i ci mężczyźni z reguły już są leczeni, czy podlegają obserwacji lekarskiej.
W przypadku wątpliwości, co do rozmiarów prącia należy udać się do lekarza urologa bądź androloga i te prącie zmierzyć.
Witam mam 20 lat skąd będę wiedział ze już moje prącie nie rośnie i zakończyłem okres ten ?
Ciekawe 🙂