Test ciążowy, test owulacyjny – jak działa?
mgr Anna Tychmanowicz – farmaceuta, Apteka Radosna
Czy testom ciążowym można ufać? A co z testami owulacyjnymi?
Testy ciążowe dostępne w aptekach są bardzo wiarygodne, ich dokładność jest bliska stu procentom, a dodatkowo zwiększa się w tym momencie cyklu, w którym spodziewana jest miesiączka. Teoretycznie od siódmego dnia po zapłodnieniu ich wskazania są bardzo dokładne.
Testy ciążowe dostępne w aptekach są bardzo wiarygodne, ich dokładność jest bliska stu procentom, a dodatkowo zwiększa się w tym momencie cyklu, w którym spodziewana jest miesiączka. Teoretycznie od siódmego dnia po zapłodnieniu ich wskazania sa bardzo dokładne.
Testy owulacyjne jako metoda zapobiegania ciąży nie są już takie precyzyjne. One po prostu określają dni płodne i jeśli nie planujemy ciąży, to wtedy należałoby unikać zbliżenia.
Testy ciążowe
Wykrywanie ciąży odbywa się na podstawie obecności w moczu specyficznego hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa (Bhcg).Testy ciążowe, dostępne w aptekach zawierają odczynniki wykrywające ten składnik i jest to podstawowa zasada ich działania. Wszystkie z dostępnych testów ciążowych zarówno tych do samodzielnego wykonania w domu, jak i tych, które wykonuje się w laboratorium z próbki moczu lub krwi pacjentki, oparte są na badaniu stwierdzającym obecność tego hormonu, pojawiającego się tylko w wyniku zapłodnienia komórki jajowej. Mocz uzyty do przeprowadzenia testu ciążowego powinien pochodzić z pierwszej porannej porcji. Zwiększa to prawdopodobieństwo uzyskania prawidłowego wyniku testu, gdyż mocz zaraz po wstaniu z łóżka jest najbardziej zagęszczony i zawiera największą ilość hormone Bhcg. Ostatecznie ciąże potwierdza badaniem USG lekarz ginekolog .
Testy owulacyjne
Badanie polega na stwierdzeniu w okresie okołoowulacyjnym – przewidywanym na podstawie przebiegu cyklu miesiączkowego – wzrostu wydalania z moczem luteiny (LH). Pomaga to określić dokładnie termin owulacji (jajeczkowania), a co za tym idzie okres płodny kobiety.
Ustalono, że poziom wydzielanej przez przysadkę mózgową luteiny (LH) – zwiększa się szybko w okresie przedowulacyjnym, osiągając maksymalne wartości na 24-36 godzin przed owulacją (uwolnieniem komórki jajowej z pęcherzyka Graffa). Ponieważ zapłodnienie możliwe jest w przypadku obecności plemników w drogach rodnych tylko w ograniczonym czasie – przed lub po owulacji – dokładna znajomość jej terminu, ułatwia planowanie ciąży.
Producenci testów owulacyjnych zalecają, by w dniach poprzedzających i w dniu badania unikać napięć emocjonalnych. Nie powinno się przyjmować w tym czasie żadnych leków, o ile to możliwe. Należy takze powstrzymac się od picia nadmiernej ilości płynu I jakiegokolwiek alkoholu. Ponieważ najwyższe stężenie LH w moczu obserwuje się w godzinach wieczornych i nocnych, najlepiej oddać mocz późnym wieczorem (np. o 23.00) lub rano. Na zafałszowanie wyniku może wplynąc takżę infekcja narządów rodnych I dróg moczowych.
Dodaj komentarz