Menopauza – hormonalna terapia zastępcza

Menopauza. Łagodzenie objawów menopauzy.

Klimakterium to najtrudniejszy okres w życiu kobiety. Część dolegliwości można złagodzić prostymi środkami. Menopauza jest ciężkim czasem dla kobiety ( oraz jej partnera, dzieci i współpracowników). Istnieją jednak sposoby, żeby sobie pomóc i złagodzić jej objawy.

dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik

 

“Czy istnieją środki na łagodzenie objawów przekwitania? Czy są one skuteczne w każdym wypadku?”

Zobacz też:

Spadek libido w menopauzie.

Seks po 50-tce.

Bolesne stosunki w okresie menopauzalnym.

 

Hormonalna Terapia Zastępcza? 

Jeżeli nie ma wskazań do włączenia leczenia hormonalnego, staramy się go unikać. Natomiast jeżeli są wskazania – a badamy to za pomocą skali Greena, która nam pokazuje ponad dwadzieścia objawów związanych z menopauzą – lekarz może zaproponować nowoczesną hormonalną terapię zastępczą, tzw. niskodawkową. W badaniu tym wypełniamy algorytm, który pokazuje ile punktów gromadzimy. Im więcej punktów tym objawy menopauzalne są bardziej nasilone. Jeżeli mamy tą skalę wypełnioną praktycznie po brzegi, wiemy że te objawy są nasilone i wówczas proponujemy terapię hormonalną.

Czy HTZ jest bezpieczna?

Obecnie ta hormonalna terapia zastępcza jest uznana za bezpieczną, mimo burzy wiele lat temu, która wykazywała jej fatalne oddziaływanie, także onkologiczne. Okazało się jednak, że te prace badawcze które zostały wtedy wykonane były prowadzone niefachowo na nieodpowiedniej grupie pacjentek. Oczywiście zasada jest prosta, jeżeli są objawy, proponujemy pacjentce terapię zastępczą. Jeżeli objawów nie ma, a samopoczucie pacjentki jest prawidłowe, nie powinniśmy wchodzić w hormonalną terapię zastępczą. Jeżeli chodzi o pacjentki, które nie chcą, mimo wskazań, stosować leków hormonalnych, istnieją metody łagodzenia objawów klimakterycznych przy pomocy leków homeopatycznych, preparatów ziołowych, czy przy pomocy przetworów zawierających wyciągi z soi. Są jeszcze inne preparaty, głównie paramedyczne i leki ziołowe i naturalne, które rzeczywiście zmniejszają dolegliwości związane z okresem klimakterium, natomiast nie zastępują działania typowych hormonów, których brakuje w okresie klimakterium.

Menopauza łagodzenie objawów
Menopauza jest trwałym fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Wiąże się z ustawaniem czynności gonad następującym przeciętnie w wieku 45–55 lat i trwającym 1–2 lata. Ustanie miesiączkowania jest poprzedzone okresem, gdy staje się ono nieregularne. Zmiany towarzyszące menopauzie obejmują przede wszystkim ustanie jajnikowej syntezy estrogenów oraz progesteronu. Efektem tych zmian są zaburzenia regulacji autonomicznego układu nerwowego, zmiany w sferze emocjonalnej, a w późniejszym wieku osteoporoza.

Zapytaj aptekarza. Środki na łagodzenie objawów menopauzy dostępne bez recepty. 

Preparaty na menopauzę.

mgr Anna Tychmanowicz – farmaceuta, Apteka Radosna

“Czy aptekarz może polecić mi środki na łagodzenie objawów menopauzy dostępne bez recepty?”

Zobacz też:

Bolesne stosunki w okresie menopauzalnym
Łagodzenie objawów menopauzy.
Pierwsze objawy menopauzy.

Spadek libido a menopauza

Kobieta w okresie okołomenopauzalnym boryka się z wieloma zmianami, jakie zachodzą w jej ciele. Są preparaty bez recepty, które łagodzą niektóre z tych objawów typu uderzenia gorąca, niepokój, czy ogólne rozdrażnienie. Z suplementów dostępnych w aptece najbardziej popularne są te na bazie soi. One troszkę oszukują organizm, ponieważ składniki preparatu mają budowę podobną do naszych hormonów, więc objawy w okresie menopauzy związane ze spadkiem estrogenów są wtedy trochę mniejsze. To się właśnie wiąże z niepokojem, z uderzeniami gorąca, rozdrażnieniem. W składzie tych preparatów znajdą się składniki uspokajające, często wapń, witamina D3, czyli dodatkowo zapobiegające osteoporozie, która wiąże się  ze spadkiem estrogenów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *