Mózg, jak ciało może się starzeć w różnym tempie i różna może być jakość jego życia.
O mózg można zadbać – styl życia, aktywnośc intelektualna i fizyczna są w stanie powstrzymać rozwój demencji a więc zapobiec zanikom pamięci i degeneracji miażdżycowej
lek. med. Iwona Furman – specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, Przychodnia Specjalistyczna Prosen
Czy chorobom degeneracyjnym mózgu – demencji i chorobie Alzheimera – można zapobiegać? Czy to w ogóle możliwe?
Mózg jest podatny na degenerację – do chorób degeneracyjnych nalezy choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, demencja, miażdżyca.
Mózg a choroby naczyniopochodne
Istnieje cała masa chorób przyspieszających degenerację mózgu, w których jesteśmy jednak w stanie opóźnić wystąpienie objawów demencji lub przynajmniej zmniejszyć stopień tej demencji. To są choroby naczyniopochodne. Leczenie chorób naczyniowych polega na dobrej kontroli ciśnienia, kontrolowaniu poziomu cholesterolu i powstawania blaszek miażdżycowych. To także odpowiednia dieta, aktwyność fizyczna . Odpowiednia kontrolowa to także wczesne włączenie leczenia prezy niepokojących symptomach.
Mózg a cukrzyca
Dbałość o zdrowie mózgu to także zapobieganie cukrzycy i jej skuteczne leczenie, jeśli już wystąpi. Cukrzyca to ogromny problem dotyczący teraz ok. 10 procent populacji. Źle kontrolowana, późno rozpoznana cukrzyca o niedobrym przebiegu to poważna wątpliwość czy pacjent dożyje 80-tki. Trzeba pamiętać, żeby prawidłowo kontrolować glikemię. Cukrzycy często towarzysz choroby naczyniowe, zwłaszcza nadciśnienie.
Mózg a zdrowy tryb życia

Lekarze jako profilaktykę często rekomendują t.zw. zdrowy tryb życia. Nie ma bezpośrednich dowodów na jego skuteczność, ale te rekomendacje opieramy na doświadczeniu. Co to takiego? To duża, ale nie wyczynowa, aktywność fizyczna, intensywna aktywność społeczna, systematyczne uczenie się nowych rzeczy. Nie ma wieku, w którym nie można się czegoś nowego nauczyć. Zawsze warto czytać, zawsze warto spotykać się z ludźmi, dyskutować.
Mózg a erystyka czyli sztuka prowadzenia sporów
Bywa, że proszę moich pacjentów: pokłóćcie się! Kłótnia wymaga zaangażowania bardzo dużej części mózgu, uruchomienia rozmaitych emocji, przewidzenia kolejnego ruchu przeciwnika, użycia aluzji, czasem także sarkazmu – to wszystko bardzo mobilizuje różne ośrodki mózgu. Dobra awantura jest więc profilaktyką starzenia mózgu
Mózg a osobowość
Tego, co nazywamy osobowością czyli empatii, doświadczenia nie możemy w żaden sposób zmierzyć, choć coraz częściej i skuteczniej próbujemy. Dzięki obrazowaniu PET (pozytonowej tomografii emisyjnej), najbardziej zaawansowanej technice obrazowania próbujemy obserwować co się dzieje w mózgu. Starmy si poznać mechanizmy metaboliczne w mózgu kiedy coś czujemy, kiedy coś robimy albo uczymy się nowych rzeczy. Jednak ciągle jest to obszar obserwacji a nie udokumentowanej wiedzy. Widzimy już, że w pewnych obszarach mózgu podczas konkretnych czynności coś się zmienia ale mechanizm tej zmiany nie jest nam bliżej znany. To wszystko, co zmusza nas do nietypowego zachowania – nietypowej odpowiedzi, nietypowej reakcji, a więc to, co jest dla nas nowe, zaskakujące – stymuluje nasz mózg.
Mózg a aktywność fizyczna
Ogromną rolę w profilaktyce degeneracji mózgu odgrywa aktywność fizyczna. Nie chodzi tu o wypacanie hektolitrów potu na siłowni, a o taką zwykłą aktywność: spacer, nie bardzo obciążające ćwiczenia. Są już duże badania wskazujące na bardzo dobre działanie profilaktyczne ćwiczeń Tai Chi. To gimnastyka, która pobudza zmysł równowagi. A wydaje się, że stymulacja tego własnie zmyslu odgrywa ogromną profilaktyczną rolę.
Mózg a samotność
Samotność w ogóle jest niekorzystna dla zdrowia, to czynnik pogłębiający bardzo wiele nieprawidłowości. Wiele symptomów, które u pacjenta otoczonego rodziną lub przyjaciółmi nie wystąpiłyby, pojawia sie u osób samotnych. Ograniczenie aktywności, izolacja, depresja, demencja – to wszystko jest w jednej puli. Lekarz niestety nie może wypisać recepty na rodzinę, ale jeżeli to tylko możliwe namawiam osoby samotne do aktywności poza domem. Nie mówię tu o dalekich podróżach, choć podróże sa fantastyczne, ale o małych wyzwaniach jak podróż na działkę.
j
Dodaj komentarz