Menopauza – spadek poziomu libido

Menopauza a spadek libido

Przekwitanie to etap w życiu kobiety pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się. Spadek libido jest jego elementem, choć każdy odczuwa go w różnym stopniu. Menopauza jest trwałym fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Wiąże się z ustawaniem czynności gonad. Ustanie miesiączkowania jest poprzedzone okresem, gdy staje się ono nieregularne. Zmiany towarzyszące menopauzie obejmują przede wszystkim ustanie jajnikowej syntezy estrogenów oraz progesteronu. Efektem tych zmian są zaburzenia regulacji autonomicznego układu nerwowego, zmiany w sferze emocjonalnej, a w późniejszym wieku osteoporoza.

Małgorzata Pogorzelska – seksuolog

Zawsze miałam bujny temperament i w tym doskonale się z mężem zgadzaliśmy. Od pewnego czasu, to znaczy od kiedy pojawiły się pewne oznaki zbliżającego się klimakterium straciłam apetyt na seks. Czy to normalne, nieuchronne i nieodwracalne?

W okresie menopauzy mamy do czynienia ze spadkiem zainteresowania sferą seksualną. Najczęściej jest to spowodowane przez trudności z akceptacją nowej fazy życia. Wiele kobiet ma problem z pogodzeniem się , że zakończenie możliwości prokreacji nie oznacza wcale zakończenia życia jako kobiety, cieszenia się życiem jako kobieta, również kobieta seksualna.

Uderzenia gorąca

Oprócz akceptacji mamy do czynienia z banalnymi, ale niestety bardzo dokuczliwymi problemami – typu uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, napięcie, rozdrażnienie, męczliwość. Taki spadek zainteresowania seksualnością wcale może nie być związany ze zmianami hormonalnymi – może być wyrazem objawów innych chorób na przykład depresji.Kiedy takie objawy nam dokuczają, należy skierować się niezwłocznie do lekarza seksuologa, ginekologa, endokrynologa, który zdiagnozuje problem i dobierze dobrą hormonalną terapię zastępczą.

Poważne zmiany w życiu

Oczywiście, spadek libido może łączyć się z różnymi niepokojami i lękami, które mogą powstać w każdym wieku. Jednak w tej sytuacji wiążą się z pytaniem: co teraz? Do niego często dochodzi jeszcze syndrom opuszczonego gniazda, a więc odnajdywanie się w związku po tym jak dzieci opuściły już dom. To są bardzo trudne sytuacje i tak naprawdę jesteśmy postawieni w związku z naszym partnerem sami/same po raz pierwszy od wielu lat. Psychoterapia partnerska zawsze jest dobrym rozwiązaniem, żeby pomóc spojrzeć nowym okiem na nasz związek.

Reakcje seksualne dojrzałej kobiety

Jeśli chodzi o sferę seksualną, bardzo ważnym aspektem jest to żebym pamiętać o tym, że kobiecy cykl reakcji seksualnych jest troszeczkę inny od męskiego. U kobiet, by uzyskać podniecenie najczęściej potrzebna jest stymulacja seksualna. U mężczyzny jest tak, że najczęściej podniecenie jest pierwsze a później następuje stymulacja seksualna, która jest już podejmowana w drodze kontaktu seksualnego prowadzącego do rozładowania tego napięcia. U kobiet motywacja do podejmowania życia seksualnego jest bardzo różna i tylko jedną z tych motywacji jest uczucie podniecenia, popęd seksualny. Bardzo wiele motywacji łączy się z emocjami, z potrzebą poczucia bezpieczeństwa, z potrzebą zbliżenia w związku itd.

Wraz z wiekiem, wraz z długością związku te motywacje zmieniają się. Bardzo ważne żebyśmy pamiętały, że jeżeli jest nam trudniej zmobilizować się do podjęcia życia seksualnego, to nie znaczy że jest coś z nami nie tak. Być może potrzebujemy więcej stymulacji seksualnej. Więcej nastroju seksualnego o który teraz tym bardziej powinniśmy zadbać.

dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik

 

Klimakterium – spadek poziomu estradiolu 

Menopauza - spedek libido
Estradiol to hormon płciowy odpowiedzialny mi.in za prawidłowy cykl menstruacyjny odpowiada częściowo za nasz temperament. gdy organizm produkuje mniej estradiolu, to potrzeby seksualne także się zmniejszają. Menopauza to w ogóle czas bardzo gwałtownych zmian i wahnięć – trzeba dzielnie zaczekać aż organizm się “wyciszy: i nieco przeorganizować życie, także seksualne, ale absolutnie z niego nie rezygnować.

Menopauza to okres, w którym spada poziom hormonów.Przede wszystkim spada poziom estrogenu czy estradiolu. Efektem spadku poziomu estradiolu jest złe samopoczucie pacjentki, a jednocześnie brak popędu, pogorszenie się trofiki skóry, stanu błon śluzowych, wysuszenie skóry, gorsza kondycja paznokci, włosów – na przykład wypadanie włosów, zwiększona łamliwość paznokci. Następuje również spadek zainteresowania seksem.

Zanik urogenitalny

Do powyższych objawów dochodzi bardzo przykra rzecz,  a mianowicie tzw. zanik urogenitalny. z powodu braku hormonów estrogenowych nabłonek wyściełający drogi rodne i moczowe ulega zanikowi. Wtedy pacjentki skarżą się na nietrzymanie moczu. Początkowo nietrzymanie moczu ma charakter wysiłkowy, potem spoczynkowy. Pacjentki skarżą się również na suchość pochwy, na nawracające infekcje, na bolesne stosunki zwane dyspareunią i to wszystko doprowadza do tego że rzeczywiście spada libido.

Libido to szereg czynników

Proszę pamiętać, że libido to nie jest indywidualna jednostka. Libido to szereg różnych czynników, które mieszają się w  tyglu o nazwie libido. I rzeczywiście w okresie menopauzy,  jeśli pacjentka nie jest pod opieką lekarza, nie zgłasza dolegliwości, to jej stan ogólny ulega niestety pogorszeniu – tym samym spada libido.

Summary
Menopazua - spadek libido, zanik estradiolu
Title
Menopazua - spadek libido, zanik estradiolu
Description

Przekwitanie to etap w życiu kobiety pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się. Spadek libido jest jego elementem, choć każdy odczuwa go w różnym stopniu. Menopauza jest trwałym fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Wiąże się z ustawaniem czynności gonad. Ustanie miesiączkowania jest poprzedzone okresem, gdy staje się ono nieregularne. Zmiany towarzyszące menopauzie obejmują przede wszystkim ustanie jajnikowej syntezy estrogenów oraz progesteronu. Efektem tych zmian są zaburzenia regulacji autonomicznego układu nerwowego, zmiany w sferze emocjonalnej, a w późniejszym wieku osteoporoza. Jakich zmian możemy spodziewać się przed menopauzą i w jej trakcie wyjaśniają seksuolog Małgorzata Pogorzelska i ginekolog dr Jacek Tulimowski

Komentarze

  1. Eleonora o 17:31

    Ja mam 54 lata i pierwszymi objawami były uporczywe poty i zawroty głowy, ale poradziłam sobie z nimi po zażyciu tabletek Menopauzin. Nie wiem jak mogłabym bez nich funkcjonować.

  2. Kasia o 07:41

    To prawda Menopauzin przywraca radosc zycia, brzmi to troche jak reklama firmy farmaceutycznej, ale nie to mam na celu piszac ten komentarz. Prosze uwierzyc, ze to dziala, jestem poprostu znow szczesliwa i usmiechnieta, libido powrocilo w 80 %. To sukces!!! Dziewczyny sprobujcie, mi srodek pomogl po kilku dniach:) pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *