Andropauza – przyczyny, skutki, objawy

Andropauza to moment spadek hormonalnej i plemnikotwórczej funkcji jąder.

Andropauza dotyczy mężczyzn  około 50 roku życia . Czasem zdarza sie już po 40-tce.  Andropauzą powszechnie nazywa się okres w życiu mężczyzny (najczęściej po 50 roku życia), zapowiadający starzenie się. Męskie przekwitanie znamionuje pojawienie się szeregu dolegliwości somatycznych, psychologicznych I zmiany w sferze seksualnej. Ich przyczyną wielonarządowe zmiany w organizmie.

Małgorzata Pogorzelska – seksuolog

Skończyłem 60 lat i odczułem drastyczny spadek zainteresowania seksem. Cieszę się z tego, bo wydaje mi się, że to czas najwyższy. Natomiast moi koledzy nieustannie się seksem ekscytuję – czy oznacza to, że ze mną coś jest nie w porządku?

Andropauzą powszechnie nazywa się okres w życiu mężczyzny, najczęściej po 50 roku życia, zapowiadający starzenie się. Męskie przekwitanie znamionuje pojawienie się szeregu dolegliwości somatycznych, psychologicznych I zmiany w sferze seksualnej. Ich przyczyną wielonarządowe zmiany w organizmie.

Czy andropauza jest faktem stwierdzonym naukowo? 

Sam termin andropauza bywa często negowany, bo nie opisuje właściwego charakteru zachodzących zmian biologicznych. U mężczyzn, inaczej niż u kobiet, nie dochodzi do nieodwracalnego zatrzymania funkcji hormonalnych czy reprodukcyjnych, zostają one jedynie obniżone. Określenie andropauza przyjęło się jednak powszechnie i przydatne jest jako pewnego rodzaju skrót myślowy

Skąd wiadomo, że to już? 

Andropauzę diagnozuje się na podstawie WSZYSTKICH zachodzących w organizmie zmian. Przy diagnozowaniu andropauzy należy pamiętać, że status hormonalny nie jest jedynym i wystarczającym czynnikiem pozwalającym zakwalifikować mężczyzn do grupy osób doświadczających andropauzy.

Objawy andropauzy - druga młodośc czy początek starości?
Andropauza, czyli poczatek wchodzenia w jesień zycia paradokslanie jest często nazywana “drugą młodością” To powszechne określenie dosyć trafnie oddaje zachowane mężczyzn po pięćdziesiątce, którzy nagle odkrywają ile w życiu ich ominęło i za wszelką cene zaczynają gonić młodość. Nie warto – prawdziwa zabawa dopiero się zaczyna.

Najczęstszą przyczyną spadku zainteresowania seksualnością w t. zw pewnym wieku wcale nie jest andropauza czyli spadek hormonalnej i plemnikotwórczej funkcji jąder, ale przekonanie o tym, z czym się wiąże wiek podeszły. Chodzi tu o stereotyp, że starszym panom uprawianie seksu i zainteresowanie seksualnością nie przystoi.Nic bardziej błędnego; człowiek jest tak skonstruowany, że może prowadzić życie seksualne dopóki ma na to ochotę.

Początek starości

Andropauza to moment, kiedy ciało zaczyna szwankować i pojawiają się kłopoty zdrowotne związane z wiekiem, stylem życia, dietą, a przede wszystkim, zaniedbanymi przypadłościami, niediagnozowanymi i nieleczonymi schorzeniami.Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane ze spadkiem aktywności seksualnej natychmiast zgłaszamy się do lekarza seksuologa, urologa lub androloga.

Równie ważny jest „przegląd”, który od czasu, kiedy nas coś niepokoi powinniśmy robić regularnie przynajmniej raz na dwa lata. Powinniśmy odwiedzić kardiologa, endokrynologa i bardzo ważne by powiedzieć lekarzowi o tym, co niepokoi nas w sferze seksualnej. Dlaczego? Bo problemy seksualne bywają pierwszym objawem wielu chorób.

W starym piecu diabeł pali 

Jeśli chodzi o samą seksualność w podeszłym wieku, to kluczowa jest zmiana podejścia do stylu życia, alkoholu, relacji partnerskich. Bardzo ważne jest by rozmawiać, urozmaicać życie seksualne.

 

Andropauza często przypada na okres, kiedy dorosłe dzieci opuszczają rodzinny dom i znowu zostajemy tylko we dwoje. To jest świetny moment na to, żeby podgrzać temperaturę sypialni. Oczywiście wymaga to wysiłku, zaangażowania i – przede wszystkim akceptacji stanu rzeczy. Nasza seksualność może być trochę inna niż wtedy, gdy byliśmy młodzi, co nie znaczy, że mniej satysfakcjonująca.

 

Summary
Andropauza -przyczyny, skutki, objawy
Title
Andropauza -przyczyny, skutki, objawy
Description

Andropauza to moment spadek hormonalnej i plemnikotwórczej funkcji jąder. Andropauza dotyczy mężczyzn około 50 roku życia . Czasem zdarza sie już po 40-tce. Andropauzą powszechnie nazywa się okres w życiu mężczyzny (najczęściej po 50 roku życia), zapowiadający starzenie się. Męskie przekwitanie znamionuje pojawienie się szeregu dolegliwości somatycznych, psychologicznych I zmiany w sferze seksualnej. O męskim przekwiatniu mówi seksuolog Małgorzata Pogorzelska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *