Białe małżeństwo – związek aseksualny

Białe małżeństwo – miłość bez namiętności czy prawdziwe partnerstwo?

Brak pożycia seksualnego nie zawsze oznacza brak miłości. Są pary, które są ze sobą szczęśliwe mimo, że nigdy nie prowadziły życia seksualnego. Białe małżeństwo to określenie pary, która nie uprawia ze sobą seksu. Jeżeli oboje partnerzy się na to godzą, lub podejmą dojrzałe decyzje, to takie małżeństwo może trwać długo i szczęśliwie. Jest to niezbity dowód na to, żę dobry związek żywi się nie tylko erotyką, ale zdrowymi emocjami, zaufaniem … krótko mówiąc: miłością. 

Małgorzata Pogorzelska – seksuolog

Skąd u bliskich sobie ludzi całkowity brak zainteresowania erotyką?

Aseksualność.
Aseksualnych nazywa się czwartą orientacją – to grupa ludzi, których seks nie interesuje; ich libido jest tak niskie, że nie odczuwają pożądania. Nie oznacza to wcale, że nie umieją kochać i być dobrymi partnerami. Taki związek wymaga ogromnych kompromisów od obu stron.

Spadek libido a stały brak popędu seksualnego. 

Inna sytuacja ma miejsce, kiedy libido nigdy nie było na wysokim poziomie, w tym sensie, że osoba nigdy nie czuła, żeby to libido było wysokie. Oczywiście może się ono zwiększać na początku związku: jeżeli nasze libido zazwyczaj było niskie, to na pierwszym etapie miłości romantycznej  libido nieznacznie się podniesie;  później jednak powróci do poziomu wyjściowego. Jeszcze inna sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy mamy poczucie, że nasz pociąg seksualny nigdy nie był skierowany wobec jakiejkolwiek z płci. Często mówimy w takim wypadku o aseksualności.

Homo, hetero, bi i as.

Aseksualność nazywana jest czwartą orientacją seksualną obok heteroseksualnej, biseksualnej i homoseksualnej i oznacza brak pociągu do którejkolwiek z płci. Brak tego pociągu nie występuje wtedy, gdy mówimy o jego zmianie, spadku; nie oznacza też niepodejmowania kontaktów z którąkolwiek płcią  przy jednoczesnym zainteresowaniu. Innymi słowy gdy jest zainteresowanie którąś płcią, ale nie podejmujemy kontaktów seksualnych, to nie możemy mówić o aseksualności, ponieważ nadal nasza seksualność, nasze fantazje są skierowane do którejś płci, bądź do obu płci. O aseksualności mówimy wtedy, gdy nie odczuwamy żadnego zainteresowania seksualnego do którejkolwiek z płci i ta sytuacja nie zmienia się w czasie , nie jest spowodowana trudnymi doświadczeniami seksualnymi i nie wynika, na przykład, z rozczarowania  nieudanymi związkami lub z naszej nieśmiałością. To, czy aseksualność jest czwartą orientacją seksualną nadal jest przedmiotem dyskusji specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *