Kocham się – podobam się jemu/jej, bo podobam się sobie

Kocham się! – to podstawowe hasło osób szczęśliwych w miłości i spełnionych zawodowo

Na to jak się postrzegamy  wpływa mnóstwo czynników zewnętrznych – nigdy nie jestesmy obiektywni. Z drugiej strony to jak sami siebie postrzegamy wpływa na to jak widzą nas inni. To jak oceniamy ciało to wynik chemii mózgu i osiągnięć w rozmaitych dziedzinach życia.

Małgorzata Pogorzelska – psycholog seksuolog, seksuolog – pogorzelska.pl

Zadowolenie z naszego ciała i z tego jak wyglądamy jest ważną częścią zadowolenia z siebie i poczucia, że jesteśmy wystarczająco dobrzy tacy, jacy jesteśmy.

Samoocena  a sukces życiowy

Widzę sie przez pryzmat osiągnięć
Psychika to bardzo precyzyjna i delikatna maszyna. Naderwanie jednego ogniwa powoduje totalna awarię. Zauwaz, że gdy promieniejsz szcęsciem uważasz sie za ładniejszą, a w dodoatku inni także się Tobą zachwycają. Jeśli myśłisz o sobie jak najgorzej to miej pewność, że otoczenie też tak o Tobie pomyśłi. System naczyń połączonych naszej psychiki działa w ten sposób, że jeśli sami siebie nie pokochamy, to inni też nas nie pokochają. Samoakceptacji i szacunku oraz zaufania do ciała można się nauczyć, ale wszystko zaczyna się w głowie. Powiedz więc sobie: kocham się! 

Kiedy rozwijamy nasze kompetencje, poczucie sprawczości i osiągamy sukces w innych sferach, to wpływa to w istotny sposób na nasze myślenie o sobie w kategorii wyglądu. Jeżeli na przykład zapiszemy się na crossfit, który jest ostatnio dość modny i da nam to poczucie, że z każdym treningiem stajemy się lepsi, czujemy wpływ endorfin wydzielanych przez  mózg podczas wysiłku i widzimy wyraźny progres w naszych ćwiczeniach, to czujemy się dzięki temu lepiej sami ze sobą. Mamy też wtedy tendencję, aby lepiej oceniać swoje ciało. Natomaist kiedy czujemy się gorzej nasza samoocena gwałtownie spada. Nasz mózg zapamiętuje takie sytuacje i stają się dla niego one dowodem na to, że wyglądamy źle, seks będzie nieudany, gdyż nie jesteśmy idealnie.

Kto nie ryzykuje, ten nie żyje dobrze

Podejmowanie wyzwań na różnych polach, rozwój osobisty, sięganie po rzeczy które nas rozwijają i których chcemy spróbować, wpływa więc pośrednio na poczucie zadowolenia z siebie. Pracowałam ostatnio z klientką, która chciała wpłynąć na swoje poczucie większego zadowolenia z siebie, okazało się, że tak na prawdę musiałyśmy skupić się na jej rozwoju w sferze zawodowej, co sprawiło, że pod koniec naszych spotkań była przekonana, że świetnie wygląda. Kiedy ludzie lepiej myślą o sobie, to wpływa to na ich poczucie atrakcyjności. 

Nie porównuj się !

Najważniejszą zasadą budowania akceptacji dla samego siebie jest zakaz porównywania się do kogokolwiek. Nie wolno nam odnosić siebie do przyjaciółki, sąsiadki, a przede wszystkim wszelkich przekazów medialnych. Pomimo tego, że mamy świadomość manipulacji stosowanej przez media i chociaż racjonalna część naszego umysłu o tym pamięta, to część emocjonalna nieustannie porównuje i krytykuje nasz wizerunek. Zakaz porównywania obejmuje również sypialnię, szczególnie odnoszenie siebie do byłych partnerów i partnerek.

Ćwiczenia dotykowe

W budowaniu pewności siebie pomocne mogą okazać się ćwiczenia dotykowe. Jedno z takich ćwiczeń polega na tym, że klientki muszą kupić specjalnie dla siebie balsam o przyjemnym dla nich zapachu, a potem  delikatnie nałożyć go na swoje ciało z zamkniętymi oczami. W tym ćwiczeniu chodzi o to, by delikatnie nałożyć balsam na ciało opuszkami palców i dzięki temu być w kontakcie z naszym ciałem. W ten sposób uczymy się dbania o nie i odczuwania jego różnorodności. Potrafimy dostrzegać napięcie skóry, jej temperaturę, wszelkie zagłębienia i fałdki z których jesteśmy zbudowani. Poznajemy też uczucie powstające, kiedy sami się dotykamy. Jest to doznanie bardzo intensywne, ponieważ nie jesteśmy na codzień w kontakcie z naszym ciałem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *