Co jest najważniejsze w seksie?

Co jest najwazniejsze w seksie?  Dlaczego seks jest dla ludzi taki ważny – czy to tylko związek ciał, czy też może porozumienie dusz?

Czy możliwe jest głebokie uczucie bez kontaktu fizycznego?

Izabela Cisek-Malec – Coacherka Ciała, nauczycielka świadomej seksualności, www.coachingciala.pl

Czy w seksie ważniejsza jest własna przyjemność czy przyjemność partnera?

Co jest najważniejsze w seksie? Dla mnie najważniejsze jest bycie w kontakcie ze sobą i z tego miejsca bycie w kontakcie z drugą osobą. Wspólna podróż ku spełnieniu, która dla każdego może oznaczać coś innego. W każdym akcie seksualnym spełnienie może oznaczać coś innego.

Pod nazwą spełnienie rozumiem nie tylko orgazm – spełnienie może oznaczać tysiące różnych rzeczy. Dla jednej pary to będzie pieszczenie się godzinami, kiedy mężczyzna potrafi utrzymać wytrysk, a dla innej pary to będzie szybki numerek i to jest tak samo dobre.

Jedność ciała i emocji 

Co jest najwazniejsze w seksie
Dobry seks zaczyna się od dobrego kontaktu. Para, która wymienia się jedynie uwagami na temat listy zakupów i rozkładu szkolnych zajęć raczej nie może liczyć na ogien w sypialni. Dobry seks, tak jak dobry związek to praca, cierpliwość, uwazność.

Jestem przy sobie, czuję moje ciało, jestem w kontakcie z moimi emocjami, jednocześnie jestem w głębokim kontakcie z drugą osobą. Poziom ciało -emocje, psychika stanowi spójną całość. To wszystko jest moje. Nie jest to definicja książkowa, to są moje doświadczenia, osoby, która praktykuje tantrę, tao seksualności, która łączy świętą seksualność z pracą z ciałem – ucieleśnianiem, mówiąc najkrócej.

Ważne, żeby w akcie seksualnym być obecnym całym ciałem, emocjami i duszą. To nie jest tak, że tylko genitalia uczestniczą w tej przyjemnej zabawie.

Po co związkowi jest seks?

Seks buduje więź między partnerami, czy pogłębia istniejącą więź, zapewnia jeszcze głębsze poczucia bezpieczeństwa. Jednocześnie daje przyjemność, zabawę, radość, odprężenie. Dla niektórych osób może być również katapultą w odmienne stany świadomości. Pomaga poczuć związek z drugą osobą i razem z nią stać się częścią czegoś większego. Wiele osób tego doświadcza w orgazmie, czy w jakichś głębokich stanach poruszenia – kiedy z bliską osobą, w akcie seksualnym otwiera się na coś większego, doświadcza czegoś większego.

Jeżeli seks staje się przyczyną frustracji w związku?

Wtedy trzeba się temu bliżej przyjrzeć. Warto zobaczyć, co takiego się dzieje – czy seks nie stał się polem walki, czy nie próbujemy tutaj przemycić jakichś nierozwiązanych gdzie indziej problemów. Zwykle na polu seksu, aktu intymnego odzwierciedlają się różne kłopoty w relacji. Najczęściej dotyczy to komunikacji, mówienia o tym, co się czuje, co jest dla nas ważne, czego nie chcemy. Dotyczy to tak życia seksualnego, jak i wspólnego życia w codzienności.

Seks bardzo często staje się potem takim polem walki i rozgrywek. Gdy coś nie zostało powiedziane, to potem w sypialni okazuje się, że np. jest blokada seksu, że nawet nieświadomie mówimy, że nie mamy ochoty się kochać. Albo ciało za tym idzie i pojawiają się różne niemożności w spełnieniu, niechęć, czy brak pożądania. Jeśli pojawia się frustracja to jest ważny sygnał, żeby zająć się nie tylko życiem intymnym, ale też obejrzeć, co się takiego dzieje w relacji, że nie możemy się na tym intymnym polu spotkać.

 

Summary
Co jest najważniejsze w seksie?
Title
Co jest najważniejsze w seksie?
Description

Co jest najwazniejsze w seksie? Dlaczego seks jest dla ludzi taki ważny - czy to tylko związek ciał, czy też może porozumienie dusz? Czy możliwe jest głebokie uczucie bez kontaktu fizycznego? Mówi coacherka ciała i nauczycielka seksualności Izabela Cisek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *