Czy orientacja seksualna może się zmienić w ciągu życia?
Zmiany w seksualności człowieka. Jak poradzi sobie dotychczasowy partner/partnerka?
dr Agata Loewe – seksuolog, edukatorka seksualna, Kampania Przeciw Homofobii
Mamy z mężem dwójkę dzieci i wydawało mi się, że jesteśmy szczęśliwi, tymczasem on oświadczył ostatnio, że zakochał się w facecie. Czy to możliwe, żeby tak radykalnie zmienić orientację?
Definicja orientacji seksualnej: trwały emocjonalny, romantyczny i seksualny pociąg do osób określonej płci. Orientacja seksualna rozciąga się na kontinuum, od wyłącznego heteroseksualizmu do wyłącznego homoseksualizmu. Badaniem orientacji i procesem ich zmian seksualnych zajmuje się seksuologia.
Tożsamość seksualna – niektórzy dochodzą do niej po długim czasie i wielu doświadczeniach.
Istnieje wiele teorii dotyczących orientacji seksualnych. Teorią obowiązującą w tym momencie w nauce psychologicznej jest ta mówiąca o orientacjach seksualnych: orientacja heteroseksualna, orientacja biseksualna oraz orientacja homoseksualna.
Kim jest mój partner?
Bardzo często zdarza się, że w którymś momencie związku z partnerem możesz zacząć mieć wątpliwości jakiej jest on orientacji. W takich momentach naprawdę warto porozmawiać. Nasuwa się pytanie czy to trwa dłuższy czas, z jakiego powodu zaczynasz mieć wątpliwości, jakie są przesłanki ku temu, jak Ty się sama ze sobą czujesz, na jakiej podstawie została zachwiana Twoja pewność co do Waszej wspólnej relacji.
Nie dowiesz się tego śledząc go, podpytując znajomych dookoła, tutaj bazowa jest komunikacja między Wami. Jeśli miałabyś się dowiedzieć, że np. podobają mu się mężczyźni, to warto wtedy udać się do psychologa, żeby porozmawiać z kimś na ten temat, dostać odrobinę wsparcia. Być może w Twoim świecie dojdzie do jakiegoś zachwiania.

Istnieje wiele modeli związków między ludźmi.
Jeśli się kochacie, porozmawiajcie też o tym, czy Wasza relacja ma szansę przetrwać, czy być może tą relację trzeba będzie skończyć. Istnieje bardzo dużo rodzajów związków – nie ma jednego stałego modelu, według którego ludzie łączą się w pary, w jaki sposób się zakochują oraz jak wygląda ich pożycie seksualne. Jeżeli jesteś ze swoim partnerem blisko i świetnie spędzacie wspólnie czas, macie wspólnotę majątkową, dzieci, wspólnych znajomych czasami ogromnym kosztem jest kończenie takiej relacji. Nasuwa się pytanie jak wyglądało Wasze pożycie seksualne i jakie macie względem tego pożycia oczekiwania. Jeżeli czujesz, że nie ma takiej możliwości, żeby ten związek otwierać, to na pewno jest to kwestia do przedyskutowania z partnerem, czy warto, żeby ten związek między Wami był kontynuowany.
Związek otwarty?
Pytanie, czy Twój partner zgodziłby się na to, że mogłabyś się spotykać z innymi osobami i jak Ty byś się czuła wiedząc, że Twój partner spotyka się albo z innymi mężczyznami albo z innymi kobietami. Jest to bardzo trudna sytuacja, ale nie jest ona bez wyjścia, bo czasami to, co macie zbudowane we wspólnym domu i to, jak wygląda Wasza codzienność nie musi oznaczać tego, że skończycie swój związek. Co innego, jeżeli obydwoje potrzebujecie bliskości, związku, który jest inkluzywny, tzn, że obydwoje chcecie spełniać siebie wg własnych wartości i chcecie tworzyć życie ze swoimi partnerami, również seksualnymi, wówczas być może warto porozmawiać o tym, jak odseparować, jak stworzyć nowe relacje.
Orientacja seksualna nie zmienia się, ale może się ujawnić. Przez wiele lat może być spychana przez świadomość, normy społeczne, poczucie winy itd. Czasem nigdy nie dochodzi do głowy, ale bywa, że w pewnych okolicznościach życie w zgodzie z orientacją staje się dominująca potrzebą - wyjaśnia seksuolog dr Agata Loewe
Dodaj komentarz