Czym zajmuje się sex coach?

Czym zajmuje się sex coach i jak wygląda w praktyce jego działanie?

Marta Niedźwiecka to pierwszy sex coach w Polsce. Czym ten nowy zawód różni się od praktyki psychoterapeuty i kiedy szukać ratunku właśnie w sex coachingu.

Sex coach – Marta Niedźwiecka; www.sex-coach.pl

Czym zajmuje się sex coach? Kiedy się zwrócić po poradę do sex coacha?

 

Sex coach i seksuolog to są w ogóle dwa różne zawody. Seksuolog to specjalizacja medyczna i zajmuje się on medycznymi aspektami życia seksualnego ludzi.

Kto to jest sex coach?

Sex coach to jest także zawód, bardzo świeży w Polsce, mnie się udało być pierwszym sex coachem w tym kraju.

Sex coach korzysta z nowoczesnych, postępowych metod pracy nakierowanych na cel. Tak jak każdy coach, life coach, coach biznesowy – skupia się na mocnych stronach swojego klienta, który w żadnej mierze nie jest pacjentem, nie jest osobą chorą i diagnozowaną.

Kim jest klient sex coacha?

Klient jest traktowany bardzo po partnersku. Coach skupia się na mocnych stronach życia, zasobach swojego klienta i pomaga mu opracować taki plan działań, żeby maksymalnie usprawnić, rozwiązać problem, sprostać wyzwaniom, które dostarcza mu życie. Podam prosty przykład: zgłasza się do mnie matka, która po urodzeniu dziecka czuje że jej życie intymne bardzo ucierpiało, że rzadziej inicjuje i podejmuje współżycie w parze i że seks przestał mieć dla niej  jakość i to znaczenie, które miał przed ciążą. Razem planujemy jak mogłaby wykorzystać zarówno partnera jak i swoje umiejętności, swoje kompetencje emocjonalne, po to żeby lepiej komunikować się w danej sytuacji, co mogłaby zrobić aby ta seksualność do niej wróciła, żeby odzyskać kontakt ze swoim ciałem, żeby od nowa „polubić seks” i się na niego otworzyć.

Jaka jest rola sex coacha ? 

Razem planujemy bardzo konkretne działania, które mogą cały ten układ łącznie z dzieckiem i mężem przeprowadzić przez czas zmian i potem klientka wdraża te pomysły sama. Coach  jest takim trochę zdecydowanym przyjacielem, który pilnuje tego żeby wszystko się działo tak, jak zostało zaplanowane i żeby nasza zdolność do odwlekania, promiskuityzmu, lenistwa w żaden sposób tego planu nie rozmyły. Coach jest też taką osobą, która pozwala swoim klientom dowiedzieć się jak najwięcej fajnych rzeczy o sobie i znaleźć jak najwięcej tych mocnych stron, o których mówiłam. Jeżeli do coacha trafia singielka i mówi, że nie może zbudować związku, ponieważ nie może dogadać się z żadnym mężczyzną albo odnaleźć tego właściwego, to coach pokazuje jej jakie ma zalety, jakie ma mocne strony, w jaki sposób powinna zacząć myśleć o swoim życiu emocjonalnym czy intymnym i nie tyle prowadzi ją do rozwiązania, co do rozpoznania sytuacji.

Pomysłów na coaching związanych z relacjami intymnymi, seksualnymi i związkowymi jest bardzo wiele, ale podstawową zasadą jest to, żeby wzmacniać klienta i pozwalać mu znaleźć własną drogę, własne pomysły na rozwiązanie tego w czym się znalazł.

Jak to działa? 

Coaching jest sprawdza zarówno rozwojowo, czyli wtedy kiedy nie mamy problemów, jak i kryzysowo, tzn. kiedy cierpi nasze małżeństwo, bo nie możemy się dogadać, nasze życie seksualne obumiera, albo z jakiegoś powodu czujemy, że coś nie działa tak jak byśmy chcieli. Jest to też bardzo krótkoterminowa, skuteczna metoda pracy w odróżnieniu od wieloletnich terapii klasycznych. Nie zajmuje się analizowaniem przeszłości, jest nakierowane na tu i teraz, na konkretne działania, które mogą spowodować, że nasza przyszłość jest troszeczkę fajniejsza, a może nawet i bardzo, bardzo fajna.

Do sex coacha przychodzi się po poradę i wzmocnienie właściwie w każdym momencie życia. Praca z coachem może odpowiadać na problemy i wyzwania, a może też być traktowana rozwojowo, czyli jako wzmocnienie, chęć osiągnięcia czegoś więcej.

Na czym polega sesja z sex coachem?

Do coacha warto przyjść z konkretem, bo to jest bardzo konkretne zajęcie. Konkretnie planujemy, konkretnie sprawdzamy, konkretnie się zastanawiamy. Bardzo mało w tym jest analizy psychologicznej: pytań o przeszłość, rodziców, rodzinę, a bardzo wiele z korzystania z zasobów, z tego jacy jesteśmy teraz, co możemy zbudować żeby być szczęśliwi takimi jakimi jesteśmy, bez wywracania życia do góry nogami.

 

Sex coach, sex coaching,
Centrum Rozwiązań Kryzysowych – tak w skrócie można określić role i sposób działania sex coachów. Od dawna wiadomo, że nasze problemy najlepiej widzą inni, a osobie niezwiązanej z nami emocjonalnie łatwiej jest podsunąć nam właściwe rozwiązanie.

Sex coach na kryzys?

Do coacha w kryzysie warto przyjść gdy nie możemy się dogadać w związku. Kiedy nasza intymność, nasza seksualność i emocje cierpią w skutek: zdrady, ciąży, jakiegokolwiek kryzysu. Kiedy czujemy, że w jakiś sposób nie ogarniamy tej rzeczywistości która przed nami stoi i potrzebujemy wzmocnienia, kiedy nie mamy planów na przyszłość, a chcielibyśmy je mieć. To jest ta quasi terapeutyczna funkcja coacha, chociaż coach nigdy nie jest terapeutą. Nie wypisuje recept, nie leczy z depresji czy zaburzeń. To jest praca behawioralna. Nad zmianą stylu myślenia, stylu działania. Nad optymalizacją życia.

Sex coach na wzmocnienie

Sex coach, który pomaga w sytuacji niekryzysowej, to coach który pomaga zaplanować działania, które mają nas doprowadzić do szczęścia. Tym szczęściem może być wszystko: od nowej pracy po nowy związek, od polepszenia relacji intymnych, stania się lepszym kochankiem, kochanką po doprowadzenie do podwyżki. Akurat sex coach nie zajmuje się bezpośrednio tematem podwyżek, ale często zdarza się, że kobiety które przychodzą do sex coacha i pracują nad swoją seksualnością jako zasobem, dowiadują się więcej o sobie jako o kobietach, istotach seksualnych i tak bardzo się wzmacniają i rozwijają, że wzmacnia się nie tylko ich życie intymne, ale i zawodowe. Zaczynają awansować, zarabiać więcej, poczują się bardziej pewne siebie i bardziej w mocy.

Czego można się spodziewać po spotkaniu?

Tymi dwoma drogami można dotrzeć do sex coacha. Spodziewać się można krótkich, konkretnych zadań; sesji trwających godzinę – półtorej; zadań domowych, które trzeba wykonywać by proces rozwoju, zmiany dobrze postępował, i efektów po około 8-10 spotkaniach.

To nigdy nie jest długoterminowe. Nigdy nie jest ukierunkowane na przeszłość. Zawsze skupiamy się na przyszłości, byśmy byli bardziej szczęśliwi!

 

Summary
Czym zajmuje się sex coach?
Title
Czym zajmuje się sex coach?
Description

Do coacha w kryzysie warto przyjść gdy nie możemy się dogadać w związku. Kiedy nasza intymność, nasza seksualność i emocje cierpią w skutek: zdrady, ciąży, jakiegokolwiek kryzysu. Kiedy czujemy, że w jakiś sposób nie ogarniamy tej rzeczywistości która przed nami stoi i potrzebujemy wzmocnienia, kiedy nie mamy planów na przyszłość, a chcielibyśmy je mieć - mówi sex coach Marta Niedźwiecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *