Inteligencja seksualna – co to jest?

Inteligencja seksualna – po inteligencji emocjonalnej i społecznej pojawił się nowy termin.

Człowiek jest na tyle skomplikowany, że  nie wystarczy  jedno tylko pojęciem, żeby go opisać. Dlatego psychologia i nauki pokrewne badają i tworzą pojęcia pomocnicze, kore pozwolą ująć złożone mechamnizmy kierujące relacjami międzyludzkimi. Inteligencja seksualna jest jednym z nich.

dr Agata Loewe – seksuolog, Instytut Pozytywnej Seksualności

 Słyszałem gdzieś określenie inteligencja seksualna i zaintrygowało mnie. Co to za zjawisko? Czym inteligencja seksualna różni się od innych? Czy człowiek nieinteligentny  może  być inteligentny seksualnie? 

Pojawił się czas kiedy potrzebowano nazwać inny rodzaj inteligencji niż ten używany w znaczeniu dla nas  powszechnym.

Inteligencja – bystrość umysłu

Dotychczas inteligencja kojarzyła  nam się z mądrością, wiedzą, umysłem analitycznym, umiejętnością  krytycznego myśłenia, wyciąganiem wniosków.

Ponieważ psychologia człowieka i ludzka seksualnośc często wymyka sie poza ramy, które można wyrazić w statystycznych zjawiskach i normach  więc powstał termin inteligencji seksualnej.

SQ - inteligencja seksualna
Niestety – według badań  Michaela Milbuma i Sheree Conrad, jedynie 20% populacji jest wysoce inteligentne seksualnie. Dobra wiadomość jest taka, że ten rodzaj inteligencji można kształtować i podwyższać w nieskończoność

Inteligencja seksualna – pochodna empatii

To pojęcie oznacza, że człowiek w swoich relacjach emocjonalnych i związkach seksualnych postępuje  dobrze i sprawnie funkcjonuje, a osoby, z którymi funkcjonuje także czują się z tym dobrze.  Jest to więc umiejętność czytania cudzych emocji, albo dopasowywania się do czyichś stanów, ale też umiejętność komunikacji własnych stanów.

Można powiedzieć, że osoba inteligentna seksualnie to taka, która dobrze sobie radzi w róznych wyzwaniach emocjonalnych codziennego życia z innymi ludźmi.

Skąd wzięło się pojęcie inteligencji seksualnej? 

Pojęcie inteligencja seksualna stworzyli dr Sheree Conrad i dr Michael Millburn z Uniwersytetu w Bostonie w ramach badań nad poziomem satysfakcji seksualnej i jej uwarunkowań. Zdefiniowali ją jako  połączenie doświadczenia, wiedzy oraz intuicji. Inteligencja seksualna jest ściśle związana z uznaniem własnej seksualności jako części osobowości. Im wyższy poziom inteligencji seksualnej tym większa jest satysfakcja z życia seksualnego.

Inteligencji seksualnej (SQ)  nie można zmierzyć według żadnej skali ani przedstawi w liczbach. Nie można jej także odnieść do żadnej normy, jedyny punktem odniesienia jest zadowolenie partnerów z pożycia.

Inteligencja seksualna w stałych związkach 

Osoby z wysoką inteligencją seksualną zazwyczaj tworzą stałe związki oraz prowadzą satysfakcjonujące życie seksualne z jednym partnerem.Jest to możliwe dzięki znajomości własnych potrzeb i umiejętności ich komunikowania. Z drugiej strony istotna jest gotowość spełniania oczekiwań partnera. Taki rodzaj porozumienia zdarza się na ogół w związkach opartych na zaufaniu. Z tych samych badań wynika, że w USA  aż 68% mężczyzn i 60% kobiet będących w trwałych związkach prowadzi satysfakcjonujące życie seksualne. Według innych badań przygodny seks przyniósł satysfakcję jedynie 10 procentom ankietowanych Amerykanek.

 

 

Summary
Inteligencja seksualna - co to jest?
Title
Inteligencja seksualna - co to jest?
Description

Dotychczas inteligencja kojarzyła nam się z mądrością, wiedzą, umysłem analitycznym, umiejętnością krytycznego myśłenia, wyciąganiem wniosków. Ponieważ psychologia człowieka i ludzka seksualnośc często wymyka sie poza ramy, które można wyrazić w statystycznych zjawiskach i normach więc powstał termin inteligencji seksualnej. Mówi dr Agata Loewe - seksuolog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *