Inteligencja seksualna – uważność, obecność, komunikacja, satysfakcja

Inteligencja seksualna jest czym innym niż inteligencja emocjonalna i inteligencja społeczna

To zbiór cech właściwych osobom świadomym swoich potrzeb i zdolnych komunikować je partnerom. Ważne! Inteligencję Seksualna można w sobie wyrobić!

Małgorzata Pogorzelska – psycholog seksuolog, seksuolog – pogorzelska.pl

Co to jest inteligencja seksualna i jakie cechy maja ludzie o wysokim poziomie inteligencji seksualnej? Czy i jak można się jej nauczyć? Czy są jakieś rodzaje treningu?

Najważniejszymi cechami osoby inteligentnej seksualnie są: przytomność i uważność, bycie tu i teraz.

Mindfulness w łóżku 

W ostatnim czasie pojęcie mindfulness stało się modne i szeroko znane. Oznacza ono uważność i wywodzi się ze wschodnich tradycji medytacyjnych nawiązujących do buddyzmu. Oczywiście nie dotyczy to zmiany religii, ale jest to próba bycia jak najbardziej tu i teraz, przytomnym i otwartym na to co właśnie jest.

Należy  mieć na uwadze, że przytomność nie jest równoznaczna z afirmacją, nie oznacza, że jeżeli coś jest trudne lub sprawia nam ból to powinniśmy to odrzucić. Przeciwnie –  przytomność jest akceptacją tego co się dzieje, uważnością zarówno na stany dobre, jak i te gorsze. O trudnych sytuacjach należy rozmawiać z partnerem oraz przyznać się samemu przed sobą, że problem istnieje.

Trening czyni mistrza 

Jeśli jesteś Inteligentny seksualnie to łatwiej niż innym będzie Ci stworzyć zdrowy, trwały związek. Wbrew pierwszemu wrażeniu inteligencja seksualna nie dotyczy jedynie łatwości osiągania orgazmu, ale samoświadomości i komunikowania oczekiwań. A to są dokładnie te same warunki, które spełniać powinien Partner Życiowy

Przytomność i uważność, czyli bycie tu i teraz można ćwiczyć na wiele sposobów. Istnieją świetne poradniki, które mogą nam w tym pomóc. Jednym z nich jest „Gdziekolwiek jesteś – bądź”. Jest to doskonały przewodnik po mindfulness, niewielka książeczka idealna do czytania w metrze czy podczas przerwy w pracy. Zawiera ona ćwiczenia, które pozwolą każdemu z nas rozwijać umiejętność bycia tu i teraz. Ćwiczenia mindfulness nie są wykonywane tylko w ramach naszego świata intymnego, ale również wpływają na nasze życie codzienne. Kolejną książką o podobnej tematyce jest „Cud uważności”, która jest fantastyczna w obszarze ćwiczenia uważności tu i teraz.

Wierność i uczciwość 

Kolejną cechą ludzi inteligentnych seksualnie jest wierność i umiejętność bycia w związku. Zgodnie z badaniami profesora Gottmana osoby będące w stałych związkach mają wyższą inteligencję seksualną. Działa tu bardzo prosta zależność – mianowicie, jeżeli mamy stałego partnera lub partnerkę to możemy bardziej eksplorować, budować i poszerzać naszą intymność. Gdy jesteśmy związani z drugą osobą to rośnie nasze zaufanie i akceptacja nie tylko dla siebie nawzajem, ale również dla siebie samych, swojego ciała oraz sposobu funkcjonowania i działania w seksie. Oczywiście, dotyczy to sytuacji, kiedy nasza relacja z partnerem jest udana i satysfakcjonująca. Jeżeli jednak jest inaczej, to warto skonsultować się ze specjalistą. Osoby pozostające w stałych związkach mają szansę być bardziej spełnione seksualnie, ze względu na to, że taki seks jest pełniejszy, bogatszy, wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa i zaufaniem.

Czy wierność jest sexy?

Można się zastanawiać, czy ktoś posiadający cechy osoby inteligentnej seksualnie, to znaczy: świadomość swoich granic, swojego ciała i potrzeb oraz drogi do uzyskania przyjemności seksualnej, potrzebuje stałego związku.

Może się wydawać, że w świadomy, mindfulnessowy sposób możemy realizować się seksualnie z wieloma partnerami. Z jednej strony jest to prawda, jednak seks służy wtedy tylko i wyłącznie sprawianiu sobie przyjemności – jest to uważny i świadomy sposób korzystania z partnera czy partnerki. Tymczasem z perspektywy inteligencji seksualnej   osoba inteligentna seksualnie, to ktoś kto chce być w relacji seksualnej podczas zbliżenia intymnego. Nie chodzi więc o Kamasutrę, stanie na głowie, ilość partnerów czy użytych gadżetów, a o pogłębianie relacji z drugą osobą i ot, by dzięki byciu w tej relacji osiągać lepszy, bogatszy seks.

Jak zmierzyć satysfakcję?

Wiele badań potwierdza tą samą tezę: zarówno mężczyźni jak i kobiety lubią czuć się w seksie spełnieni oraz usatysfakcjonowani, a miernikiem tych odczuć stają się doświadczenia drugiej osoby. Jesteśmy więc w jakiś sposób skoncentrowani na swoim partnerze i chcemy być z nim blisko. Niestety, bardzo często unikamy tego w łóżku i skupiamy się na nieistotnych sprawach, takich jak:  wygląd nasz, kochanka lub kochanki, partnera, gadżety, bielizna, sposób leżenia, który uwydatnia nasze niedoskonałości. Zamiast  skupić się na byciu tu i teraz zadajemy sobie pytanie czy w oczach partnera jestem zawsze sprawny seksualnie, itd. Będąc w łóżku z drugą osobą, jesteśmy z nią najbliżej jak się da, rozebrani i blisko siebie, a jednak nasze umysły się od siebie oddalają.

Summary
Inteligencja seksualna - , uważność, obecność, komunikacja, satysfakcja
Title
Inteligencja seksualna - , uważność, obecność, komunikacja, satysfakcja
Description

Inteligencja seksualna to określenie wprowadzone przez psychologię dla odróżnienia kompetencji w budowie trwałego, satysfakcjonującego życia intymnego i relacji intymnych. Rózni się od inteligencji emocjonalnej i inteligencji ogólnej - czym? Odpowiada Małgorzata Pogorzelska - seksuolog, psychoterapeuta .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *