Kobiecość to zespół cech fizycznych i psychicznych charakterystycznych dla kobiety – tyle nam mówi definicja.
Kobiecość stoi podobno w opozycji do męskości – tak pojmowana pada ofiarą stereotypów i myślenia życzeniowego
Kobiecość ma być delikatna i potrzebująca opieki, podczas gdy męskość jest twarda, niezłomna i szorstka.
dr Agata Loewe – seksuolog, Instytut Pozytywnej Seksualności
Czy istnieje jakiś konkretny zespół cech, które możemy nazwać kobiecością? Bo jeżeli namawia nas se, żebyśmy pielęgnowały kobiecość, to chyba najpierw trzeba ustalić co to takiego?
W czasie warsztatów, które prowadzę tylko dla kobiet wspólnie zastanawiamy się czym jest kobiecość. Idealna sytuacja miałaby miejsce wtedy, gdyby istniała wspólna definicja tego pojęcia, jednoznaczny sposób opisu, albo spójny i identyczny dla wszystkich obraz kobiety.
Kobieta – co o niej wiemy?

Nie jest jednak możliwe stworzenie takiego spójnego wyjaśnienia kobiecości, ponieważ jest to wielowymiarowe spectrum różnych zachowań, oblicz, sposobów prezentacji, sposobów bycia oraz odczuć na temat własnego ciała. Kobiecość można traktować jako świadomość i poczucie bycia kobietą, posiadanie damskich narządów płciowych i wytwarzanie żeńskich hormonów czy też ubieranie się w stereotypowy dla kobiety sposób (spódnicę, wysokie obcasy, torebkę).
Odejście od stereotypu
Jednak doskonale wiemy, że są osoby, które nie urodziły się kobietami, ale czują się nimi i funkcjonują jako przedstawicielki płci żeńskiej. Są także osoby, które wykraczają poza stereotypy, nie ubierają się i nie zachowują w sposób charakterystyczny dla przeciętnych kobiet. Ich styl życia przypomina ten tradycyjnie uznawany za męski, ale identyfikują się jako kobiety. Podejścia i interpretacje pojęcia kobiecości są więc bardzo różne. Wydaje mi się, że jest wiele prób zanalizowania i dopasowania ich do pewnych ram, zarówno kobiecości jak i męskości, jednak w ich znaczeniu jest coś bardzo subtelnego, co trudno jest ująć słowami.
Odcięcie od własnej seksualności
Pracując na co dzień z kobietami niejednokrotnie spotykam się ze zjawiskiem odcięcia się od swojej seksualności. Podczas warsztatów, które prowadzę proponuję ćwiczenie, polegające na prezentacji zakładanych przez nas masek. Opowiadamy o tym jak często musimy się chronić przed różnymi sytuacjami w świecie zewnętrznym, w których musimy ukrywać naszą kobiecość lub sprawiać, by była jak najmniej zauważalna czy prowokacyjna. Podczas warsztatów pracujemy nad wydobyciem swojej autentycznej kobiecości. Dla każdej kobiety oznacza to coś innego.
Kobieta w ciele kobiety
Próbujemy odnaleźć sposób, aby czuć się dobrze w swoim ciele, dbać o swoje zdrowie, zrozumieć pojęcie seksualności i jej powiązanie z atrakcyjnością. Dla wielu kobiet seksualność jest poczuciem własnej siły i możliwości, sposobem w jaki się poruszamy oraz pewnością siebie, jednak dla innych będą to także nadane przez nas samych akcesoria i atrybuty np. związane ze strojem, makijażem, wykonywaną przez nich pracą. Warsztaty pomagają kobietom w odnalezieniu siebie i zrozumieniu co to właściwie znaczy ja. Mogą zdystansować się od przekonań danych przez społeczeństwo oraz rodzinę, mówiących o tym jak powinny się zachowywać, w jaki sposób wchodzić i być w relacjach z innymi. Wykonujemy ogromną pracę nad tym, aby zdekonstruować stereotyp i zastanowić się z którymi elementami kobiecości się identyfikujemy, a które musimy odrzucić, bo nie są częścią naszej osobowości.
Dodaj komentarz