Łagodny przerost stercza

Łagodny przerost stercza dotyka większość męskiej populacji

Stercze to inna nazwa gruczołu krokowego, czyli prostaty. Jest to choroba  powodująca u mężczyzn zwężenie drogi odpływu moczu. Uważa się, że występuje u ponad 50% mężczyzn w wieku powyżej 60. roku życia i z wiekiem częstość jej występowania wzrasta.

dr Stefan Czarniecki – urolog, Centrum Meyczne Ameds; 

Co to jest łagodny rozrost stercza – jak go rozpoznać, jak leczyć?

Co to jest łagodny rozrost stercza?

Łagodny rozrost stercza rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych najczęściej poprzez prowadzony przez pacjenta dzienniczek mikcji. Pacjent raportuje, o której

lekki przerost stercza
Uroflowmetria to badanie cewkowego przepływu moczu, które pozwala na diagnozę zaburzeń w opróżnianiu pęcherza moczowego. Wskazaniem do badania są częstomocz, nagłe parcie na pęcherz, oddawanie moczu w kilku porcjach, a także zaleganie i nietrzymanie moczu.. Kłopoty z oddawaniem moczu to często ważny objaw chorób prostaty. Uroflowmetria jest całkowicie nieinwazyjna i niebolesna. Na badanie należy się zgłosić z pełnym pęcherzem.

godzinie ile moczu oddał.

Oceniamy także w USG, czy jest jakieś zaleganie moczu w pęcherzu moczowym, czyli czy po opróżnieniu pęcherza przez pacjenta, rzeczywiście te pęcherz w całości jest opróżniony.

Jeżeli się okaże, że tego zalegania jest więcej niż kilkanaście mililitrów, to w wiarygodnym badaniu ocenimy niski przepływ cewkowy, czyli tempo przepływu moczu przez cewkę. Badanie nazywa się uroflowmetria.

Elektroresekcja przezcewkowa

Możemy się też zastanowić nad koniecznością wykonania u pacjenta resekcji przezcewkowej gruczołu prostaty, które jest najczęstszą metodą leczenia tego zaburzenia w umiarkowanie powiększonych gruczołach.Metod dostępnych na rynku jest kilka, natomiast najważniejsze jest, tak jak zwykle, doświadczenie operatora w tej technice, którą włada. Najczęściej w naszym kraju wykonuje się przezcewkową elektroresekcję.

Metody laserowe 

Usunięcie nadmiaru tkanki utrudniającej odpływ moczu może zostać także wykonane jedną z kilku metod laserowych. Jedna z tych metod polega na odparowaniu, czyli waporyzacji tej tkanki za pomocą lasera, który wprowadzamy w bezpośrednie sąsiedztwo tej tkanki. W przypadku większych gruczołów krokowych, możemy zastosować metodę enukleacji.  Operuje się także laserem: rozdzielamy wtedy tą część tkanki łagodnego rozrostu stercza tego gruczolaka od reszty prostaty i niszczymy ją wtedy w inny sposób przed usunięciem z pęcherza. W przypadku enukleacji mamy możliwość zbadania histopatologicznego materiału. Natomiast w przypadku waporyzacji tej możliwości nie ma.

Farmakologiczne leczenie przerostu prostaty

Terapią pierwszego rzutu w leczeniu łagodnego rozrostu stercza jest leczenie farmakologiczne. Lek z grupy alfablokerów jest pierwszym lekiem, który jest stosowany u tych pacjentów i jest na ogół bardzo dobrze tolerowany. Bardzo jest on też lubiany przez kardiologów i internistów, ponieważ jego skutkiem ubocznym jest delikatne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Lek ten działa w taki sposób, że rozluźnia mięśnie gładkie w obrębie prostaty umożliwiając swobodniejszy odpływ moczu przez cewkę moczową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *