Orgazm, masturbacja i inne tajemnice seksualności kobiet i mężczyzn

Orgazm – słowo klucz, uważany za bramę raju stanowi dla ludzi i naukowców wieczną zagadkę. Pewne rzeczy jednak już wiadomo na pewno

Znane są n.p. różnice między mechanizmem dochodzenia do orgazmu przez kobiety i mężczyzn. Te róznice wynikają z modelu seksualności – zależą od płci, doświadczenia, predyspozycji

Andrzej Gryżewski – seksuolog, psycholog, psychoterapeuta, edukator seksualny,  www.CBTseksuolog.pl

Czy możliwe jest udane życie seksualne i życie w ogóle bez orgazmu?

W przypadku mężczyzn, wielu z nich ma orgazm i w ogóle seksualność w pewnym sensie nadane. Mają ją od około 16 roku życia.

Męska seksualności i męska droga do orgazmu 

Kobiety i mężczyźni inaczej odbierają bodźce seksualne
Słowo zmysłowość kojarzy się bardzo erotycznie. A zmysłowość oznacza po prostu głeboką wrażliwośc na bodźce odbierane pięcioma zmysłami. Zmysł dotyku jest tu równie wazny jak pozostałe. Seksuolog tłumaczy, że droga kobiety prowadzi własnie przez dotyk, a pierwsze rozpoznanie musi zrobić ona sama

Od tego czasu ich seksualność bardzo pikuje i między 16 a 24 rokiem życia mężczyzna osiąga szczyt  zdolności seksualnych.

Panowie mają wtedy taki automatyzm seksualny. Mało może się dziać realnie, w rzeczywistości może być mało bodźców seksualnych, a mężczyzna jest w stanie bardzo łatwo się podniecić. Wystarczy, że mężczyzna w tym wieku, 16-25 lat, jedzie autobusem, który trochę podskakuje na wybojach. W mózgu kojarzy mu się to z ruchami frykcyjnymi członka w pochwie i pojawia się wzwód. I  to w sytuacji gdy  na przykład średnia wieku w autobusie wynosi 80 lat. A więc pomimo tego, że nie ma czynników sprzyjających wzwodowi członka. tak się dzieje, bo u wielu mężczyzn seksualność jest nadana. Matka natura bardzo podkręca w wieku 16-25 lat męską seksualność ze względu na to, że mężczyźni mają wtedy plemniki bardzo wysokiej jakości. Są one agresywne, szybkie, potrafią bardzo długo być w drogach rodnych kobiety, nawet do siedmiu dni.

Seksualność kobiet i ich droga do orgazmu 

Mamy w seksuologii takie wrażenie, że seksualność u wielu kobiet jest wyuczona.

W zależności od tego ile roboczogodzin kobieta spędzi na poznawaniu swoich stref erogennych, dotykaniu się, masturbacji, pozytywnym podejściu do swojego ciała – to wszystko to przełoży się na jej seksualność. Nie jest tak, że masturbacja jest zła, że powoduje wyschnięcie mózgu lub rośnięcie włosów między palcami. Absolutnie tak nie jest, wszystko to są mity. Masturbacja wpływa pozytywnie na naszą seksualność, bo jesteśmy w stanie poznać swoje strefy erogenne i dzielić się tą wiedzą z partnerem czy partnerką.

U kobiet jest tak, że jeżeli kobieta zaangażuje się w poznawanie swoich sfer erogennych, na przykład poprzez oglądanie w lusterku swoich genitaliów, żeby zobaczyć, gdzie jest łechtaczka, gdzie są wargi sromowe, jak wyglądają i jaki dotyk lubią, to tym łatwiej wdroży się w aktywność seksualną i łatwiej będzie osiągała orgazmy. Dzięki temu druga osoba, z którą będzie współżyła, będzie miała gotową instrukcję, jak dotykać, jak stymulować, żeby aktywność seksualna kończyła się przyjemnością.

Masturbacja i poczucie winy 

U niektórych masturbacja wywołuje silne poczucie winy. Dlatego właśnie, kiedy przychodzą do mnie do gabinetu klienci albo ja prowadzę  edukację seksualną w technikach, liceach czy podstawówkach, to pierwszą rzeczą o jaką pytam jest masturbacja.

W naszym kraju jest tak, że masturbacja obłożona jest tabu, negatywnymi stereotypami, że miesza człowiekowi w głowie, że można stracić kontrolę i spędzić całe życie masturbując się, a nie pracując i nie mając żadnych przyjaźni. Owszem, są osoby, które są uzależnione od masturbacji i pracujemy z takimi osobami. Jednak często te osoby, które są uzależnione od masturbacji mają też jakieś konotacje rodzinne dotyczące uzależnień, na przykład ojciec był alkoholikiem, matka była hazardzistką lub zakupoholiczką,  w rodzinie było jakieś inne uzależnienie i na to powinno się zwrócić uwagę. Natomiast większość populacji nie uzależni się od masturbacji, tylko będzie dążyła do bliskości erotycznej z drugą osobą.

Seksuolodzy sa fanami masturbacji

Jeżeli chodzi o masturbację, to nie jesteśmy propagatorami masturbacji, bo po prostu sami jesteśmy jej fanami i próbujemy rozpowszechnić tą misję na cały świat. Jesteśmy seksuologami, psychoterapeutami, kierujemy się wiedzą naukową i tym, co jest w niej rzetelnie sprawdzone dzielimy się ze społeczeństwem. Okazuje się, że jeżeli chodzi o masturbację, to absolutnie nie niweczy ona duszy ani nie sprowadza człowieka na manowce, ale daje wgląd w nasze sfery erogenne, daje nam dużo przyjemności i dzięki niej rozwija się nasza seksualność. To co mówi wiele środowisk przeciwnych masturbacji, to są  jakieś mity.

Summary
Orgazm, masturbacja i inne tajemnice seksualności kobiet i mężczyzn
Title
Orgazm, masturbacja i inne tajemnice seksualności kobiet i mężczyzn
Description

Okazuje się, że jeżeli chodzi o masturbację, to absolutnie nie niweczy ona duszy ani nie sprowadza człowieka na manowce, ale daje wgląd w nasze sfery erogenne, daje nam dużo przyjemności i dzięki niej rozwija się nasza seksualność. To co mówi wiele środowisk przeciwnych masturbacji, to są jakieś mity - mówi seksuolog Andrzej Gryżewski pytany o męskie i żeńskie drogi do orgazmu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *