Niedopasowanie seksualne w związku – jak osiągnąć satysfakcję?

Niedopasowanie seksualne w związku.

Różne temperamenty w łóżku: jak sobie radzić z niedopasowaniem seksualnym? Czy można zmienić partnera, obudzić w nim demona seksu? A może sprawa jest jednak beznadziejna? 

Marta Niedźwiecka – sex coach; www.sex-coach.pl

Mój mąż mnie bardzo kocha, ale nie jest mężczyzną namiętnym, ja natomiast mam duże potrzeby. Nie chcę szukać przygód – jak go pobudzić?

Wyzwanie związane z duża rozpiętością potencjałów seksualnych w związku to  rzeczywiście ważny temat. Zależy ono od bardzo wielu czynników m.in. od wieku obojga partnerów, od czynników emocjonalnych ale również od przelotnych determinantów  takich  jak poziom stresu czy zadowolenie z życia.

Papierek lakmusowy związku 

Seks jest papierkiem lakmusowym: odpowiada na pytanie o to,  co się z nami dzieje. A więc jeżeli jest tak, że to kobieta ma bardziej rozbudowane libido a mężczyzna czuje że nie ma takich potrzeb to należy przede wszystkim o tym rozmawiać. Gdy odłożymy rozmowę i zamkniemy się w sobie ze swoimi potrzebami możemy tak dobrnąć do końca życia i nie zostać usatysfakcjonowanymi, bądź uciec w klasyczne rozwiązania jakimi są zdrady które powodują poczucie winy. Czy jest na ten stan  rzeczy jakiś złoty środek , jakaś jedna metoda oprócz rozmowy?

Seksualność pary można kształtować.

Wychodzę z takiego założenia że seksualność jest rzeczą, którą możemy formować . To znaczy, że możemy realnie wpływać na to jak seks odbieramy, co on nam przynosi i jak go realizujemy. To nie jest coś co łykamy codziennie rano z witaminami i jest sztywne – właśnie takie a nie inne. Nie wierzę też w coś takiego, że różnice libidalne między ludźmi mogą być dramatyczne. One mogą być jakieś, ale jeżeli z tym mężczyzną, w tym związku jest wszystko w porządku : nie cierpi on na fizjologiczne zaburzenia potencji,   nie jest czymś przestraszony albo w jakiś sposób mentalnie kastrowany przez partnerkę, ma normalny poziom zadowolenia z życia,  jego seksualność nie jest zdeprecjonowana, ani ograniczona  – to będzie on miał normalny apetyt na seks.

Różnica temperamentów
Często mylimy potrzeby seksualne z potrzebą pełnego przeżywania. Nie chodzi wtedy o różnice temeperamentu, a jakiś istotny problem w związku. Najczęstszym przypadkiem jest brak komunikacji między partnerami. Nie rozmawiamy ze sobą ani o seksie, ani o naszych prawdziwych potrzebach emocjonalnych. 

Apetyt na seks 

Ten normalny apetyt na seks może się okazać zupełnie wystarczający dla partnerki. Należy zatem zbadać zarówno to, w jakiej sytuacji jest mężczyzna jak i  to,  w jakiej sytuacji jest ta kobieta. Czy to większe libido którego przez wiele lat kobiety się wstydziły a teraz mogą zacząć o tym głośno mówić  to jest na przykład tylko i wyłącznie  potrzeba seksu, czy  jest to potrzeba jakiegoś konkretnego rodzaju seksu: na przykład seksu z bliskością, bądź seksu z intensywnością.

Potrzeba pełnego przeżywania 

Bardzo często mylimy potrzeby seksualne  z potrzebą pełnego przeżywania: co ona tak naprawdę czuje pod tą libidalną różnicą. Czy chciałaby być mocniej i intensywniej penetrowana,  przywiązana do łóżka i wzięta z dużą dozą dominacji? Czy chodzi o to że chciałaby czuć bardzo mocne emocjonalne zespolenie energetyczne  ze swoim partnerem i przeżywać  seks na innym poziomie?.  To są ważne pytania które się kryją pod tekstem duże libido.

Poznawać partnera bez końca 

Nie należy pozwolić by partnerzy zaniechali poznawania siebie nawzajem – w tym jacy są , jakie są względem siebie ich seksualności i czego świadectwem jest ta różnica libidalna. Często jest tak, że się po prostu nie dogadują. Być może ona się chowa ze swoimi potrzebami  a on w skrytości ogląda filmy pornograficzne,  mając nadzieję żeby jego partnerka kiedyś zdobyła się na coś takiego co sprawia mu przyjemność w patrzeniu. I być może jest tak że myślą o tym samym ale brak komunikatu sprawia że się mijają. Jeżeli nie wyjdą z izolacji i nie wejdą w komunikację  temat się nie rozwiąże. Na wszystkie różnice w poziomie  zarówno zaspokojenia jak i apetytu na seks są metody. A podstawowa z nich to porozumieć się w tym czego naprawdę oczekujemy i co dla nas znaczy wyższe bądź niższe libido.

Summary
Niedopasowanie seksualne w związku - jak osiągnąć satysfakcję?
Title
Niedopasowanie seksualne w związku - jak osiągnąć satysfakcję?
Description

Wyzwanie związane z duża rozpiętością potencjałów seksualnych w związku to rzeczywiście ważny temat. Zależy ono od bardzo wielu czynników m.in. od wieku obojga partnerów, od czynników emocjonalnych ale również od przelotnych determinantów takich jak poziom stresu czy zadowolenie z życia. Seks jest papierkiem lakmusowym związku, ale seksualność pary na ogół można kształtować -mówi sexcoach Marta Niedźwiecka

Komentarze

  1. ja o 11:22

    A może to, że ona ma większe potrzeby seksualne nie oznacza, że chce “być wzięta” (jak rzecz? ten tekst naprawdę napisała kobieta?), a sama chciałaby dominować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *