Nieśmiałość w sypialni. Strach przed intymnością.

Nieśmiałość w sypialni i strach przed intymnością mają zazwyczaj źródło w niskiej samoocenie

Agata Loewe – seksuolog, Pozytywna Seksualność

Mam taki problem: od dwóch lat jestem z kobietą. Mieszkamy razem i jest fajnie, gdyby nie to, że nie potrafię się przy niej otworzyć, nie potrafię jej sam z siebie przytulać, całować, a o seksie nie wspomnę. Jak ona nie zacznie, to ja nie mam do tego odwagi. Co mam zrobić by to zmienić?

Nieśmiałość w sypialni rodzi się w głowie

Intymnośc, strach przed bliskością
Intymność jest możliwa między dwojgiem bliskich sobie ludzi – to coś więcej niż zbliżenie, zakłada więź i zaufanie. Na prawdziwą intymność pracuje się długo. Jej podstawowa zasada jest otwartość i komunikacja.  

W wiadomości, którą napisałeś mam trudność odczytać czy chodzi o problem natury psychologicznej, czy problem natury seksuologicznej, czy też okołoseksualnej. Wspominasz o tym, że jesteś z kobietą od dwóch lat, mieszkacie razem i macie jakiś kłopot z bliskością. I teraz zastanawiam się czy jest to taka sytuacja, w której Twoja partnerka pragnie bliskości, a Ty nie możesz jej tego dać, a być może zarówno Ty jak i Twoja partnerka macie taki styl bycia w intymnej relacji, że nie potrzebujecie siebie aż tak blisko. I że ta sfera bliskości i intymności seksualnej nie jest w waszym związku aż tak bardzo istotna. Są takie pary, u których seksualność jest marginalnym tematem.

Czym jest dla Ciebie seksualność?

Zastanawiałam się również nad tym, czym jest dla Ciebie seksualność. Jak jest ona ważna w Twoim życiu. Czy Twoja partnerka jest osobą, której pożądasz? Czy czujesz się przy niej bezpiecznie ? Czy czujesz się przy niej szczęśliwy ? I czy jest to osoba z którą chciałbyś dzielić tą seksualność ? Może być też tak, że kwestionujesz swoje własne doświadczenia seksualne. Może czujesz że nie jesteś w stanie ani jej pożądać, ani uprawiać z nią seksu w taki sposób, w jaki chciałbyś, jaki widziałeś w jakichś filmach itp. Być może czujesz, że nie sprostasz jej oczekiwaniom.

Nieśmiałość w sypialni to czasem efekt uboczny nieumiejętnej komunikacji

W naszym społeczeństwie bardzo mało się mówi o seksie. Nie mamy takiej edukacji o tym jak się komunikować na temat seksu w związku. Nie jest zatem dziwne, że może być to dla Ciebie trudnością, żeby porozmawiać ze swoją partnerką o tym, czym jest dla Was seksualność. Czy chcielibyście się ze sobą kochać  W jaki sposób? Czasem dla par, które do mnie przychodzą tematem ważnym do omówienia jest nawet to, o której godzinie i w jaki dzień tygodnia chcieliby wygospodarować czas na seks. I też dla wielu par musi być spełnione kilka warunków. Chociażby takich prozaicznych jak to, że jest posprzątane mieszkanie, albo nie ma hałasu za oknem. Może to być również kwestia warunków mieszkaniowych. Może mieszkacie w bloku, gdzie wszystko słychać albo mieszkacie z dwójką dzieci w tym samym pokoju, albo z teściami za ścianą. To wszystko może być bardzo zdenamiętniające. Pytanie również o to jakie jest podejście Twojej partnerki do seksualności ? Co powoduje, że przez dwa lata macie kłopot ze zbliżeniem?

Nieśmiałość w sypialni może być sygnałem kłopotów ze związkiem

Ale też nie do końca zrozumiałam z tej wiadomości czy to jest tak, że do tej pory ta seksualność i intymność między Wami była i z jakiegoś powodu została ucięta. Może jeśli do tej pory wszystko było w porządku i coś się zadziało, to warto się temu przyjrzeć co spowodowało, że masz teraz kłopot żeby się zbliżyć do swojej partnerki. W wielu związkach są tematy, o których się oficjalnie nie rozmawia. Ktoś kogoś zranił, zdradził. Ktoś zawiódł zaufanie. Może być również tak, że ktoś się zmienił w taki sposób, że jest dla nas w tym momencie nie akceptowalny. W takich momentach warto też przyjrzeć się związkowi jako całości i zastanowić się czy to jest związek, w którym chcemy być.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *