Odmrażanie seksualności to proces, który ma przywrócić wiarę we własne libido i radość z seksu.
W niektórych, cięższych przypadkach gdy seksualność była spychana przez lata na samo dno ten proces może się przeciągnąć na lata. Nazywa się to rekonstrukcją seksualności
dr Agata Loewe – seksuolog, Instytut Pozytywnej Seksualności
Na czym polega odmrażanie seksualności? Czy to proces, który zawsze kończy się sukcesem?
Odmrażanie seksualności u każdej osoby może przebiegać inaczej. Wiele problemów o podłożu seksualnym i relacyjnym ma to do siebie, że objawia się w podobny sposób. Dlatego ważne, żeby nie szukać rozwiązań na własną rękę np w internecie, lecz zgłosić się na konsultację do specjalisty: teraputy seksualnego, sexcoacha, seksuologa. Niech to będzie ktoś, kto ma świadomość pracy z seksualnością człowieka.
Podobne problemy, różne rozwiązania
Podkreślam, że wiele problemów seksuologicznych ma podobne objawy, ale dla każdego pacjenta trzeba przygotować osobne rozwiązania, każdy proces leczenia, terapeutyzowania i rekonstrukcji tej seksualności, Zawsze warto zacząć od takich narzędzi seksuologicznych jak zbieranie sekshistorii. Niczym detektyw własnej biografii musimy dotrzeć do wydarzenia, które szczególnie wpłynęło na naszą seksualność lub podejście do relacji.
Uwaga na seks!
Kolejnym etapem procesu odmrażania seksualności jest zbieranie komunikatów i przekazu na temat seksualności, które dostaliśmy w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Musimy pamiętać, że większość z nas nie miało takiego takiego przywileju, żeby móc uczestniczyć w edukacji seksualnej w szkole. Wielu rodziców nie ma odpowiedniej wiedzy ani narzędzi do rozmowy z dziećmi o seksualności, w związku z czym ta wiedza peryferyjnie dociera do nas z otoczenia, mediów, nawet przez obserwację. Dorastając widzimy różne inetrakcji między ludźmi i na tej podstawie stwarzamy pogląd o tym, jak ludzie wchodzą w intymność.
Dotarcie do sedna sprawy
Kiedy mamy zarysowaną takę mapę zaczynamy rozmowę o miejscu seksualności w życiu danej osoby. Ustalamy czy seks jest ważny, po co ten seks, dla kogo chcemy tę seksualność odmrażać. Bardzo wartościowa jest sytuacja, gdy uświadamiamy sobie, że chcemy to zrobić dla siebie.
Seks jest zawsze relacyjny
Bardzo często kobiety trafiają na terapię wysłane tam przez swoich partnerów, którzy uważają, że kobieta ma niewykorzystany potencjał albo coś się zepsuło. Często też partner dostrzega zmianę, wspomina, że kiedyś było inaczej i chciałby powrotu do tej przeszłości. Pamiętajmy jednak że seks jest zawsze relacyjny. W zasadzie nigdy nie da się umieścić winy po jednej tylko stronie. Nawet jeśli się pojawia dziecko, dochodzi do zmian hormonalnych to partner ciągle ma udział w naszej seksualności – czy próbuje wzniecać pożądanie, podniecenie, czy jakkolwiek dba o nasze seksualne przeżycia. Niestety w naszej kulturze unika się informacji o tym jak dawać partnerowi zwrotne informacje. Nie sygnalizujemy potrzeb – tak, chcę, żebyś wzbudzał/a moje pożądanie, tak, chcę, żebyś mnie uwodził/a.
Przebudzenie erosa
Bardzo często parom się seks dzieje kiedy w relacji zaczyna się coś psuć i nagle muszą. znaleźć nowy sposób komunikacji w tej sferze. Odmrażanie seksualności może się rozpocząć choćby przez okres wprowadzania erosa do swojego życia. Ja lubię korzystać z takich narzędzi najpierw miękkich, a potem twardszych, a mianowicie proszę panie, żeby zrobił research dotyczący tego, co w ogóle jest dla nich erotyczne i co w ogóle kojarzy im się z seksualnością. Kobiety bardzo często opowiadają o swojej seksualności w kategorii pobudzania zmysłów – przez zapach, obraz, wspomnienie. Są oczywiście kobiety, które potrzebują konkretnych bodźców, na przykład słuchowych – tych jest jednak mniejszość, ale z nimi łatwiej pracować istniejącymi narzędziami. – filmami Eriki Lust, komiksami erotycznymi dla kobiet, literaturą itd.
Praca nad zadrością
Dookoła tego jest też praca praca nad zazdrością i przekonaniami dotyczącymi zdrady. Bo kiedy zaczynamy się zastanawiać nad nad tym, co nas podnieca i okaże się, że nie mamy tego we własnej sypialni, to zaczynamy mieć wątpliwości, czy jesteśmy lojalnymi partnerami.
Dodaj komentarz