Pożądanie w stałym związku – czym je karmić?

Pożądanie  to według definicji silne pragnienie, fizyczny pociąg do kogoś.  Naukowcy ustalili, że  rodzi się w układzie dopaminergicznym, a jego objawy przypominają głód narkotyczny. Pożądanie działa według tego samego mechanizmu –  mogą je wywołać bodźce pozornie obojętne, którym znaczenia nadają procesy warunkowania

Niedawno zajmowaliśmy się analizą pożądania w długotrwałym związku. Dziś mowa o tym, jak je podtrzymać

Agnieszka Szeżyńska – coachka intymności,   Coaching Intymności,     Instytut Pozytywnej Seksualności

Czy pożądanie musi umrzeć? A może istnieją metody podtrzymania go? Przecież skoro rodzi się w mózgu, to człowiek powinien umieć je stymulować.

Czym karmić pożądanie w długich relacjach? Warto na początku zadać sobie pytanie co to jest pragnienie i w jaki sposób ono działa.

Skąd się bierze pożądanie? 

Pożądanie - skąd się bierze
Pożądanie rodzi się w tym samym miejscu naszego mózgu gdzie uzależnienie! Emocje są  funkcjami limbicznych obszarów mózgu. Miłość romantyczna i pożądanie aktywują układ dopaminergiczny i są doświadczane jako  nagroda. M mezolimbiczny szlak dopaminergiczny, nazywany jest także szlakiem przyjemności i wytwarza  wyższe poziomy dopaminy. Aby go uaktywnić, wystarczy  jedna myśl. Myśl zamieniona w czyn stymuluje produkcję adrenaliny i noradrenaliny, stawiając ciało w gotowości do działania. Działanie jest nagradzane odczuciem przyjemności jeszcze w trakcie czynności. Po zakończeniu czynności układ nagrody  produkuje serotoninę  przynosząc uczucie satysfakcji. 

Dobrą metaforą jest głód – zastanówmy się nad jego mechanizmem. Głód też jest pewnego rodzaju pragnieniem.  Gdy jesteśmy głodni, to myślimy o jedzeniu i często trudno jest nam skupić się na czymkolwiek innym, bo to pragnienie jest tak silne, że domaga się zaspokojenia tu i teraz. Co się stanie, kiedy się najemy? Głód znika. Taka jest natura pragnienia, ale również pożądania seksualnego. W  momencie, w którym pożądanie zostanie zaspokojone, to zanika lub staje się lżejsze. Daje nam w ten sposób znać, że zadziało się to, czego pragnienie od nas chciało, że zadziałaliśmy tak jak trzeba i pragnienie jest zadowolone, wobec tego trochę przycicha. Pierwsza rzecz, którą warto wiedzieć o pożądaniu to, że jest ono pewnego rodzaju falą, czymś co nie będzie się nigdy utrzymywało na jednym poziomie, tylko zawsze będzie sinusoidą.

Czym się żywi pożądanie? 

Pożądanie ma  swoje zasady działania  podobne do głodu. Pożądanie seksualne żywi się tym czego jeszcze nie ma, czym jest zaciekawione. Na samym początku relacji, kiedy jesteśmy zainteresowani drugą osobą, ale ona nie jest jeszcze nasza, nie jest nam dobrze znana i ma w sobie dużo tajemnicy, to na tym etapie u większości osób nie ma znaczenia różnica w poziomach libido ani w potrzebach seksualnych. Jest to ten moment, w którym pożądanie szaleje, w którym mówi nam, że właśnie tej osoby chcemy, chcemy ją poznać, przyciągnąć do siebie, ona jest ciekawa, nowa i tajemnicza, chcemy ją mieć.

Gdy żądza jest zaspokojona…

Pojawia się  pytanie co się dzieje, jeżeli pożądanie już tak dobrze poznało tę drugą osobę, jest z nią już zaznajomione, poznało wszystkie tajemnice jakie się w niej kryły.  Jeśli więc przyciągnęło ją do siebie tak mocno, to jak może dalej chcieć tego co już w pewnym sensie ma. Jest to nawet  filozoficzne pytanie – w jaki sposób można cały czas chcieć tego, co już mamy? Jeżeli mamy ochotę kupić jakiś nowe ubranie, to idziemy, kupujemy je i prawdopodobnie nie mamy już ochoty kupić drugi raz tego samego ubrania. Pożądanie nie jest oczywiście aż takie proste, ale występuje  tu element nasycenia tym co chcieliśmy nasycić.

Stały związek – co to znaczy? 

O stałych relacjach mówi się zazwyczaj w kontekście co najmniej  trzech lat  bycia razem z elementem jakiejś wspólnej codzienności. Oznacza to, że mieszkamy razem, spędzamy część dnia wspólnie. W różnych badaniach właśnie w ten sposób naukowcy definiują stałą relację. Zazwyczaj takie zaznajomienie się z drugą osobą, seksualne, ale również romantyczne, emocjonalne i intelektualne, skutkuje tym, że nasze pożądanie już wszystko wie.  Zna drugą osobę i zadaje pytanie co dalej.

Dania dla pożądania 

Na tym etapie są dwie główne strategie, które warto przyjąć, żeby pożądanie miało się czym karmić.

Pożądanie w długiej relacji możemy karmić dwiema  rzeczami,  które ono lubi. Jedna z nich to jest nowość, czyli ten element, który pojawił się na samym początku naszej relacji. Teraz nie jesteśmy już w stanie dostarczać go w ten sam sposób, wobec czego musimy szukać innych. W grę wchodzą tutaj wszelkiego rodzaju chwyty, może już dobrze znane –  na przykład kupujemy fajną bieliznę, erotyczne ciuchy, gadżety, erotyczne zabawki, zmieniamy pozycje, szukamy nowych miejsc, w których możemy uprawiać seks. Te wszystkie elementy tworzą dla naszego pożądania kontekst nowości, którego ono poszukuje. Ważne jest również to, że w tych wszystkichsytuacjach widzimy swojego partnera czy partnerkę w nowym świetle i tak naprawdę ten element drugiej osoby, która nagle jest w innej pozycji, w innymi miejscu, trzyma coś innego, robi coś innego – są to rzeczy, których do tej pory nie widzieliśmy.  Te elementy sprawiają, że pożądanie znowu jest zainteresowane.

Summary
Pożądanie w stałym związku - czym je karmić?
Title
Pożądanie w stałym związku - czym je karmić?
Description

Jak chcieć tego, co się ma? To jest pytanie o podtrzymywanie pożądania? To uczucie powstaje w mózgu a potrafi obudzić je pojedyncza myśl, wspomnienie, zapach , widok. Te bodźce pobudzają ośrodki mózgu odpowiedzialne za gotowość ciała do działania i za odczuwanie satysfakcji w jego wyniku. O naturze pożadani mówi Agnieszka Szeżyńska.

Komentarze

  1. Maciej o 09:08

    “Pożądanie w długiej relacji możemy karmić dwiema rzeczami, które ono lubi. Jedna z nich to jest nowość” – a drugą?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *