Pożądanie w cieniu związków. Strategia dla namiętności

Pożądanie w długotrwałym związku jest bardzo kapryśne – szybko się nudzi i znika. Co robić, żeby je ochronić ?

Pierwszą zasadą podtrzymania pożądania w długim związku jest wprowadzanie do niego nowości. Jaka jest druga zasada?

Agnieszka Szeżyńska – coachka intymności,   Coaching Intymności,    Instytut Pozytywnej Seksualności

Pożądanie w długiej relacji możemy karmić dwiema rzeczami, które ono lubi. Jedna z nich to jest nowość – a jaka jest druga?

Druga strategia podtrzymania pożądania w długim związku jest związana z ogólna dynamiką relacji. Jest też bardziej długofalowa. Żeby pożądanie miało się czym karmić, to warto jest w relacji utrzymywać zdrową odrębność.

Zdrowy dystans 

Utrzymywanie pożądania w związku to przyciagnie i odpychanie
W stałym związku nie chodzi o to, żeby wzajemnie doprowadzać się do skrajnych emocji. Jednak będąc w związku nie przestajemy być sobą. Trzeba więc zadbać o własna przestrzeń, bo to ona czyni nas niezmiennie interesującymi dla partnera. Dbając o własny rozwój podsycimy pożądanie. Czy to nie cudowne?

W stałej relacji mamy potrzebę bezpieczeństwa, stabilności i zaufania do drugiej osoby. Badania wskazują na to, że osoby o wysokim poziomie zaufania do partnera są ogólnie znacznie bardziej usatysfakcjonowane swoimi relacjami seksualnymi w związku. Jednocześnie mamy cały czas potrzebę  nowości i tajemnicy. Sposobem na to, żeby druga osoba cały czas była dla nas do pewnego stopnia nowa i tajemnicza, jest znajdowanie własnych sposobów na rozwój, tworzenie własnej przestrzeni. Chodzi o to, żebyśmy mieli  zajęcia, w których nie bierze udziału partner czy partnerka, żebyśmy znaleźli czas tylko dla siebie. Wszystko to kreuje masę tematów,  na które możemy rozmawiać. Okaże się, że  nasz partner jeszcze nie wie o nas czegoś  – n.p. dzisiaj byliśmy na salsie i nauczyliśmy się tego i tamtego, a teraz możemy pójść do domu i opowiadać o tym jak było fajnie. Tworzy to nowe konteksty, daje pole  do poznawania się z nowych stron, w nowych rolach.

Dusząca bliskość 

Pożądanie w stałej relacji  karmi się w pewnym sensie powietrzem, które jest pomiędzy nami. Jeżeli nasza więź jest tak mocna, że nie ma między nami żadnej przestrzeni, to pożądanie mówi: jak ja mam tutaj przyciągnąć drugą osobę do siebie, dlaczego miałbym tego chcieć, skoro ona jest już tak blisko, skoro znam ją na wylot, nie ma tu już nic do zrobienia. Warto więc dać pożądaniu przestrzeń. Wracamy tutaj do tego, że pożądanie będzie działało w sposób falowy;  jeżeli będzie między nami pewnego rodzaju zdrowa odrębność przy zachowaniu poczucia bezpieczeństwa i zaufania, to pożądanie będzie miało ochotę przyciągnąć nas znowu do siebie, zadziałać jako element, który będzie cementował naszą relację.

Wprowadzenie takiego ruchu falowego, zdrowego oddalania się i przybliżania do siebie jest jedną z najlepszych strategii budowania  relacji długotrwałe. Pożądanie będzie cały czas podsycane.  

Kiedy pojawia się zazdrość 

Dlaczego jest tak, że kiedy jedna ze stron w relacji wchodzi we flirt czy romans gdzieś na zewnątrz relacji, to drugiej  osoba w związku libido nagle skacze do góry? Dzieje się tak, bo nagle okazuje się,  że nasza relacja nie jest tak bezpieczna czy stabilna jak nam się cały czas wydawało. Wtedy także  włącza się mechanizm używania seksualności i pożądania po to, by znowu przyciągnąć osobę do siebie. Czujemy, że między nami stworzyła się między nami przestrzeń, która jest dla nas za duża, nie chcemy jej, wobec czego nasze pożądanie mówi: ooo, tu jest dużo przestrzeni, przyciągnijmy tą osobę do siebie.

Seksualność – mechanizm przywiązania 

Naukowcy uważają, że w dzisiejszych czasach i społeczeństwach seksualność często jest mechanizmem przywiązaniowym. Według nich jest jednym z ważnych elementów przywiązywania się do kogoś i przywiązywania kogoś do siebie. Właśnie ten mechanizm działa  w przypadku, kiedy nasza relacja staje się jakoś zagrożona, a zwłaszcza wtedy  gdy  partner lub partnerka oddalają się od nas.

Oczywiście,  nie musi się tak zadziać. Jednak bardzo często jest tak, że pożądanie włącza się jako mechanizm zatrzymania przy sobie tej osoby i przyciągnięcia jej bliżej do siebie.  Przy poczuciu, że druga osoba jest od nas oddalona, że coś się zmieniło nasze libido się podnosi.

Summary
Pożądanie w cieniu związków. Strategia dla namiętności
Title
Pożądanie w cieniu związków. Strategia dla namiętności
Description

Badania wskazują na to, że osoby o wysokim poziomie zaufania do partnera są ogólnie znacznie bardziej usatysfakcjonowane swoimi relacjami seksualnymi w związku. Jednocześnie mamy cały czas potrzebę nowości i tajemnicy. Jak pogodzić te dwie sprzeczności, by żyć długo i szczęśliwe mówi Agnieszka Szeżyńska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *