Pozytywna seksualność

Pozytywna seksualność

Pozytywna seksualność jest nurtem i podejściem, które zakłada, że wszystkie seksualności są sobie równe.

dr Agata Loewe – seksuolog, edukatorka seksualna, www.pozytywnaseksualnosc.pl

 

Pozytywna seksualność

Pozytywna seksualność jest nurtem i podejściem, które zakłada, że wszystkie seksualności są sobie równe. Nie ma czegoś takiego jak tabu seksualne. Praktycznie wszystkie zachowania czy podejścia do seksualności są dobre, pod warunkiem, że są świadome, odpowiedzialne i konsensualne, czyli odbywają się za zgodą wszystkich stron. Warto poczytać na temat tych obszarów, w których chcemy eksperymentować. Możemy też pójść na warsztaty, by dowiedzieć się więcej i oczywiście omówić z partnerem, dlaczego czegoś chcemy, dlaczego jest to ważne dla nas.

Pozytywna seksualność
Pozytywna seksualność opowiada się za równouprawnieniem seksualnym. Warunkiem pozytywnych relacji jest to, żeby wszystkie osoby uczestniczące w pełni akceptowały stosowane praktyki.

Warto też pamiętać o odpowiedzialności wchodząc w nowe relacje seksualne, czy zaczynając nowe eksperymenty z partnerem. Trzeba się zastanowić i ustalić gdzie są nasze granice i czy decydując się na coś nowego ich nie przekraczamy. Czy np. dana aktywność nie jest niebezpieczna, czy może prowadzić do zakażenia czy też do utraty życia. Jest to podejście szczególnie ważne dla osób zajmujących się ludzką seksualnością, ponieważ zakłada, że wszyystko jest dozwolone. I gdy przychodzi klient, który opowiada o najbardziej niewyobrażalnych rzeczach, to my go traktujemy jako osobę, która być może potrzebuje pomocy, edukacji, poradnictwa co dalej i tego, gdzie może szukać dalszych informacji na temat siebie. Każdy z nas jest różny, każdy z nas jest inny i każdy z nas ma swoje przekonania i wartości. Ja jako terapeuta, również takie przekonania i wartości mam. Wówczas staram się eksplorować z czego one wynikają, czy z wychowania, czy z jakichś własnych przeżyć, czy być może gdzieś to usłyszałam i przeczytałam. Zadaję sobie tego typu pytania i zachęcam wszystkie osoby, żeby też je sobie zadawały. Dlaczego pewnych praktyk nie chcą wprowadzic do swojego życia, dlaczego ich nie lubią, a dlaczego właśnie pewne rzeczy chcą robić i dlaczego poszukują nowych doznań.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *