Prezerwatywa – kurs podstawowy

Prezerwatywa, kondom, gumka – zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową i niechcianym ciążom

Prezerwatywa dla zaawansowanych i początkujących kochanków. Wszystko o prezerwatywie – po co i kiedy jej używać, jak przechowywać, jak zakładać. Kondomowy tutorial.

 Agata Loewe – seksuolog, Instytut Pozytywnej Seksualności

Po co nam właściwie prezerwatywa?

Często się myśli, że środki antykoncepcyjne zostały stworzone po to, by zapobiegać ciąży, i rzeczywiście tak jest. Jeśli jednak zastanawiamy się, czy wybrać pigułkę antykoncepcyjną czy prezerwatywę warto też wziąć pod uwagę własne bezpieczeństwo. Prezerwatywa służy głównie, nie temu, by zapobiegać ciąży, ale by zadbać o to, by nie zakazić się infekcjami przenoszonymi drogą płciową. W tym momencie prezerwatywa jest najskuteczniejszym z możliwych środków. Chodzi o to, by stworzyć barierę pomiędzy nasieniem, które może być nośnikiem jakichś infekcji, i błoną śluzową, która również może być nośnikiem infekcji.

To że będziemy mieli prezerwatywę i to że będziemy jej używać, nie zawsze pozwoli nam się ustrzec przed tym przed czym chcemy by nas chroniła. Dlaczego? Część z nas, nie zadba na przykład o to, by prezerwatywa była dobrze założona, albo by sprawdzić datę ważności.

Na zakupach: internet, sklep, apteka?

Jest kilka punktów na które warto zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się zakupić prezerwatywę. Pierwsza rzecz, to to gdzie decydujemy się zakupić prezerwatywę. Żyjemy w erze internetu, chcemy sobie zaoszczędzić czasu, pieniędzy. Robimy często zakupy on line. Pytanie do Was, czy wiecie kim jest Wasz dostawca? Jeśli tak, to oczywiście taka metoda jest ok.

Ja zachęcam Was, żebyście jednak kupowali prezerwatywy w aptekach, tam gdzie są one przechowywane w odpowiedniej temperaturze i wiemy, że schodzą na bieżąco. Zresztą w supermarketach też, ale nie mamy takiej pewności, czy na przykład paczka, w której prezerwatywa przyjechała nie była wystawiana na wysoką temperaturę.

Jeśli już kupimy prezerwatywę ważne by uważać jak ją przechowujemy. Trzymanie jej w kieszeni spodni, w portfelu, albo w samochodzie na półeczce nie jest najlepszym rozwiązaniem – tam też jest ciepło.

Prezerwatywa też może być przeterminowana!!!

Drugim punktem na który warto zwrócić uwagę jest data ważności. Nie zdziwmy się, że prezerwatywa nam pęknie, albo nie uda nam się jej założyć, jeśli będzie przeterminowana.

PrezerwatywaPrezerwatywa – krok po kroku

Po pierwsze sprawdźmy, czy nasze paznokcie, nie przerwą opakowania i prezerwatywy w miejscu, gdzie to nie powinno się wydarzyć. Kiedy mamy opakowanie prezerwatywy w rękach warto sprawdzić czy jest tam powietrze. Pod palcami powinniśmy mieć uczucie jakby w środku opakowania prezerwatywy coś było. To znaczy, że prezerwatywa jest nieuszkodzona, do środka nie dostało się powietrze i była ona przechowywana w dobrych warunkach.

Na opakowaniu są specjalne ząbki i to po nich powinniśmy otworzyć opakowanie. Najlepiej nie robić tego zębami, mieć nad tym pełną kontrolę. Zawsze się uśmiecham kiedy ktoś mówi, że miał prezerwatywę, ale coś się wydarzyło, bo był pod wpływem alkoholu czy też jakichś substancji.

Prezerwatywę trzeba odpowiednio odwrócić. Jeżeli będziemy ją rozwijać do środka to się nam to nie uda i może to być frustrujące. Sama prezerwatywa nie jest wyjątkowo seksowna warto więc nieco nabrać wprawy trenując we własnym domu, na przykład na bananie!

Prezerwatywa na bananie.
W nakładaniu prezerwatywy dobrze nabrać wprawy trenując w domu na przykład na bananie. Przy odpowiedniej wprawie można z tego uczynić element gry wstępnej

Do celów prezentacji przygotowałam zabawkę erotyczną, która nazywa się dildo i ma kształt penisa. Oczywiście wiadomo, że wszystkie penisy tak nie wyglądają. Nakładamy prezerwatywę na członka, czy też zabawkę erotyczną i próbujemy ją nasunąć. Najlepiej jest chwycić koniuszek palcami i upewnić się, że w środku nie ma powietrza. Rozwijamy ją wzdłuż penisa męskiego, czy też zabawki erotycznej.

Kontroluj prezerwatywę w czasie seksu

W czasie seksu warto sprawdzić czy prezerwatywa nigdzie się nie zsunęła, czy jest na swoim miejscu. Niektórzy polecają by na czubek prezerwatywy, do środka dać odrobinę lubrykantu, by ta prezerwatywa się łatwiej nakładała. Robimy to z bardzo dużą ostrożnością, pamiętajmy, że to też powodują dużą śliskość i prezerwatywa się może zsunąć. Wszystko oczywiście zależy od tego jaki seks uprawiamy – jak mocne jest tarcie, jak szybkie są ruchy. To może wpływać na to, czy w trakcie jednego stosunku wypadałoby zmienić prezerwatywę. Należy to zrobić jeśli nie mamy pewności, że prezerwatywa wytrzyma to, co robimy.

Zdejmowanie prezerwatywy

Warto uważać też na to, jak ściągamy prezerwatywę. Gdy doszło już do stosunku i był orgazm, czy też ejakulacja męska to w tym momencie warto ściągać prezerwatywę z dala od tej tkanki którą chcemy ochronić przed nasieniem czy też płynami. Pamiętajmy, że zużytą prezerwatywę wyrzucamy do kosza na śmieci, a nie do toalety.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *