Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Wytrysk przedwczesny jest najczęstszą formą, najczęstszym schorzeniem, zaburzeniem seksualności męskiej. Urolog opowiada o jego możliwych przyczynach organicznych.

dr Jan Karol Wolski – androlog, urolog

Jakie mogą być przyczyny przedwczesnego wytrysku?

Przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą być różne.
Stres, nieregularne życie seksualne, brak doświadczenia – to najczęstsze przyczyny wytrysku przedwczesnego. Jeśli w jego występowaniu pojawi sie pewna regularność to możemy mówić o zaburzeniu

Wytrysk przedwczesny jest najczęstszą formą, czy najczęstszym schorzeniem, zaburzeniem seksualności męskiej. Występuje dużo częściej, niż popularna i obiegowa choroba jaką jest dysfunkcja erekcyjna – impotencja. Dotyczy to nawet 1/3 populacji męskiej, a więc jest to bardzo duża grupa pacjentów. Taka grupa, jak w przypadku wszystkich chorób, jest mocno zróżnicowana ponieważ przyczyny wytrysku przedwczesnego są różne. Jako urolog patrzę oczywiście na zaburzenia organiczne. Psycholog, który też wypowiada się na tym portalu, będzie mówił o przyczynach psychogennych.

Urologiczne przyczyny przedwczesnego wytrysku

Urologiczne przyczyny przedwczesnego wytrysku to przede wszystkim zaburzenia związane z infekcjami układu moczowego. Każda infekcja powoduje, że tkanki są nadwrażliwe i mocny bodziec seksualny powoduje szybką reakcję. Ta szybka reakcja występuje również dlatego, że wtedy seks jest mniej przyjemny i dający mniejszy komfort, czy satysfakcję i wtedy poczucie, że już zbliża się wytrysk jest takim pewnym rozwiązaniem, ucieczką od problemu: danej dysfunkcji czy zapalenia. To mogą być stany zapalne dotyczące układu moczowego w całości, stany zapalne gruczołu krokowego. Bardzo często u młodych mężczyzn, dużo częściej niż u starszych gdzie dominują inne choroby prostaty, są infekcje cewki czy napletka, które wbrew pozorom też są częstym zjawiskiem.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku związane z wadami układu moczowo-płciowego.

Może być taka sytuacja, że prącie po operacjach rekonstrukcyjnych (na przykład z powodu spodziectwa, wierzchniactwa czy innych wad rozwojowych moszny) jest uszkodzone jeśli chodzi o czucie i odczuwanie bodźców. Te bodźce mogą być niewłaściwie przekazywane dalej do rdzenia kręgowego czy do wyższych ośrodków w mózgu. Ta sytuacja, kiedy po wadzie rozwojowej dochodzi do wytrysku przedwczesnego, jest jak najbardziej zrozumiała.

Kamica układu moczowego też może być przyczyną przedwczesnego wytrysku – kamica, która powoduje dyskomfort w obrębie układu moczowo-płciowego, wywołuje stany zapalne, ale przede wszystkim wywołuje stałe poczucie podrażnienia, takiej nerwowości, co może mieć związek nie tylko z infekcją. Te drobiazgi, które popularnie nazywane są piaskiem, czyli te drobne złogi na tyle zaburzają poczucie, podrażniają układ moczowo-płciowy, że ten przedwczesny wytrysk jest swoistym wybawieniem, ulgą a nie wiąże się z tym, że jest to już sytuacja nieprawidłowa.

Wytrysk przedwczesny występuje w każdym wieku

Wytrysk przedwczesny występuje w każdym wieku. Nie jest prawdą, że występuje tylko u młodych ludzi, aczkolwiek, może oni bardziej akcentują ten problem. Młodym ludziom, wchodzącym w dorosłość, w seksualność, bardziej zależy na tym, by to życie było jak najlepsze, jak najdoskonalsze. W miarę upływu życia takie potrzeby nieco maleją, co jest normalne. Niemniej wytrysk przedwczesny występuje i u młodych, w średnim wieku i u starszych. Mam pacjentów którzy mają lat 50, 60, 70 i przychodzą do gabinetu skarżąc się nie na dysfunkcję erekcyjną, a właśnie wytrysk przedwczesny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *