Seksualność – wpływ wychowania na życie seksualne człowieka

Seksualność jest wypadkową  genów, biologii i środowiska, w którym jesteśmy wychowywani

To, w jaki sposób dom rodzinny traktuje ciało i naturalne potrzeby człowieka będzie miało wpływ na sposób, w jaki te potrzeby są realizowane.

dr Agata Loewe – seksuolog, Instytut Pozytywnej Seksualności

Istnieje bardzo wiele teorii mówiących o tym skąd się bierze i w jaki sposób kształtuje się nasza seksualność. Na dzień dzisiejszy, nie ma jednak żadnej jednoznacznej i spójnej teorii.

Seksualność to wypadkowa wielu składników

Wszystkie twierdzenia od tych biologicznych do humanistyczno-społecznych zakładają wielopoziomowość i kompleksowość tego zagadnienia. Wynika to z faktu, że nasz rozwój z jednej strony jest zależy od genów i praw biologicznych, a jednak nakłada się na niego również środowisko, w którym się wychowujemy i żyjemy: rodzina, klimat oraz przekonania społeczno-kulturowe nabudowane wokół seksualności,  w których wzrastamy.

Rozwój seksualności

Temat tabu - seksualność człowieka
“(…) warto podkreślić, że dokonanie przez rodziców wyboru konkretnego stylu wychowania niesie za sobą rozliczne konsekwencje, do których zaliczyć można m.in. zasób rzetelnej wiedzy na temat seksualności, której niedostatek oznacza dla dziecka możliwość rozwoju tendencji do posługiwania się stereotypami lub niepowodzenia w kształtowaniu przyszłych dorosłych relacji partnerskich. Nieprawidłowości w procesie wychowania seksualnego mogą skutkować także brakiem akceptacji własnej płci oraz ról z nią związanych, wyrażanie swej seksualności (w sensie fizycznym i psychicznym) w sposób nasycony lękiem, jak również rozwojem negatywnych postaw wobec ludzkiej seksualności oraz niewłaściwym przygotowaniem do życia małżeńskiego i rodzinnego.”   Magdalena Grabowska, Rola rodziców w wychowaniu seksualnym ich dzieci Rocznik Naukowy Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.  r.2009

Dla mnie rozwój seksualności jest obszarem niezwykle fascynującym. Pracuję z tym tematem zarówno z osobami, które przychodzą do mnie na warsztaty rozwojowe, z klientami oraz z grupą ludzi którzy, już zajmują się seksualnością człowieka. Ludzkie biografie, szczególnie z nakładającymi się na nie historiami seksualnymi są niezmiernie ciekawe, ponieważ bardzo często nie możemy zbadać co dokładnie wpłynęło na naszą seksualność. Możemy jedynie polegać na deklaracji, autobiograficznych wspomnieniach ludzi, którzy interpretują swoją seksualność na różne sposoby.

Seks pod lupą 

Seksualność najczęściej zaczyna się badać w sytuacji, kiedy odbiega ona od normy. Nie jestem jednak zwolenniczką takiego podejścia. Uważam, że nie powinniśmy szukać powodu, tego, że jesteśmy inni, bo nikt nie jest taki sam i to my sami ustalamy optykę tego co jest normalne, a co nie.

Temat tabu – let’s talk about sex, baby!

Niezaprzeczalnie kultura i rodzina w której się wychowujemy ma na nas ogromny wpływ. W Polsce seks jest ciągle pewnego rodzaju tabu. Powszechne jest przeświadczenie, że seks jest odpowiedni tylko dla osób, które pragną założyć rodzinę, ale przed małżeństwem i staraniem się o dziecko nie powinno się o tym rozmawiać. W konsekwencji, jeżeli dwoje ludzi decyduje się być ze sobą, to przypominają dzieci we mgle. Muszą nauczyć się wszystkiego od początku, sprawdzając to na sobie i myślę, że często staje się to przyczyną komplikacji w związku. Ludzie nie do końca wiedzą jak uprawiać seks, czemu miałby on “służyć, do czego jest potrzebny. Pary bywają tym zmieszane i nie potrafią poradzić sobie z seksem, a co za tym idzie z bliskością.

Potrzeby seksualne – nabyte czy wrodzone? 

Nie jestem w stanie potwierdzić istnienia wrodzonych czy nabytych potrzeb seksualnych. Są to dwie płaszczyzny, które przenikają się ze sobą wzajemnie. Często zadaję sobie pytanie, co by się wydarzyło gdybyśmy mieli pełen dostęp i przyzwolenie na wszystko. Czy zachowania ludzi różniłyby się znacząco od sposobu w jaki żyją teraz?  Wydaje mi się, że w społeczeństwach bardziej liberalnych np. okolicach San Francisco, Holandii, Niemczech, neutralna obecność tematu seksualności powoduje, że ludzie nie interesują się seksem bardziej niż w innych społeczeństwach. W Polsce i krajach, gdzie seks jest bardziej represjonowany seksualność budzi wiele ciekawości i poszukiwań tego, co jest zakazane. Istnieje teoria mówiąca o tym, że jeżeli wszystko poza normą jest traktowane jako mroczne i zakazane, wówczas ludzie żyją w poczuciu winy, wstydu i na tym polu rozwijają się problemy seksualne.

Summary
Seksualność - wpływ wychowania na życie seksualne człowieka
Title
Seksualność - wpływ wychowania na życie seksualne człowieka
Description

Istnieje bardzo wiele teorii mówiących o tym skąd się bierze i w jaki sposób kształtuje się nasza seksualność. Wszystkie twierdzenia od tych biologicznych do humanistyczno-społecznych zakładają wielopoziomowość i kompleksowość tego zagadnienia. Nasz rozwój z jednej strony jest zależy od genów i praw biologicznych, nakłada się na niego również środowisko, w którym się wychowujemy i żyjemy. Mówi seksuolog - Agata Loewe

Komentarze

  1. joannna o 14:30

    Najwięcej maja do powiedzenia księża o seksie ,jak coś takiego słyszę to szlag mnie trafia -no znaleźli się fachowcy od wszystkiego i od niczego W audycji radio maryja wypowiadają się 60 letnie dziewice co nie maja szerszej wiedzy na temat życia w rodzinie tylkoo w tej ci się wychowywali Znam taka co mówiła tylko seks po ślubie ,a sama tego nie zrobiła ,dostała oświecenia jak mąż zaczną pić ,prawie : świętta : Zniszczyła mi prawie związek mówiła że nie powinnam tego ani tamtego ,nie wolno dotykakać siebie i chłopala

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *