Swingersi – wymiana partnerów

Swingersi – norma czy zboczenie?

Swing forma poligamicznej aktywności seksualnej.

dr Robert Kowalczyk – seksuolog

Czy otwarcie związku na inne osoby czyli tak zwany “swing” mieści się w normie seksualnej? Czy swingersi to zboczeńcy? 

swingersi wymieniaja się partnerami
“Swing”  to forma relacji seksualnej. Wymaga zgody obydwu partnerów i ich odwagi. Otwarcie związku na innych, wyprowadzenie intymności poza parę jest emocjonalnie ryzykowne. Ruch Swingersów znacznie się rozwinął wraz z upowszechnieniem internetu. NASCA International (międzynarodowe kluby swingersów) podkreśła, że “emocjonalna monogamia” i zaangażowanie w uczuciową relację z partnerem są najważniejsze

Swing jest to forma poligamicznej aktywności seksualnej.  Poligamiczna aktywność seksualna ma  miejsce jeżeli mieści się w normie partnerskiej. 

Norma partnerska

Innymi słowy – oznacza to układ, w którym dwie osoby podejmują decyzję, że chcą  ten związek otworzyć na inne osoby. Tę decyzje podejmują  razem, tzn. razem chcą uczestniczyć w tych praktykach.  W takim wypadku swing jak najbardziej mieści się w normie.

Trudno oceniać czy to jest negatywne czy pozytywne zachowanie w ujęciu klinicznym. Mówimy o zachowaniu osób dorosłych, które się na nie godzą, więc dyskusja na poziomie klinicznym jest dosyć jałowa.

Oczywiście, pojawiają się problemy na poziomie moralnym.  Zachodzi pytanie czy np. to nie jest rozwiązłość, czy takie zachowanie nie będzie degradujące dla relacji, ale to nie jest dyskusja z perspektywy normy medycznej tylko z normy światopoglądowej czy normy kulturowej.

Teoria swingingu

Istnieją badania, które szacują, że od 2 do 4% małżeństw  angażuje się okazjonalnie w swinging. Inne dane szacują, że ta forma aktywności seksualnej dotyczy około 1% par.

Swinging  to w dużym skrócie okazjonalna  wymiana partnerów za obopólną zgodą. Układy swingowe są dynamiczne w zakresie płci i orientacji partnerów. Swingersi deklarują, że nie zawsze chodzi o sam akt seksualny, czasem rzec polega na obserwacji aktów innych osób.
Swingersami nazywamy także singli, którzy decydują sie na wymianę partnerów seksualnych w obrębie zainteresowanej  grupy osób. .

Pierwsze grupy swingersów powstały w latach 50-tych XX wieku (choć sami zainteresowani widzą ich poczatek w starożytności). Początkowo była to amerykańska “imprezowa” zabawa , podczas której żony losowały kluczyki samochodowe obecnych mężczyzn i spędzały noc właścicielem auta, do którego pasował wylosowany kluczyk.

Lata 70 -te przyniosły rozkwit przemysłu porno, popularność miękkich narkotyków i znaczną swobodę obyczajową – powstały wówczas pierwsze kluby społeczności swingersów. W Polsce pierwsze kluby to początek lat 90-tych. 

Społeczności swingersów mają zasady dotyczące bezpieczeństwa kontaktów seksualnych i wymagają od swoich członków bezwzględnego ich przestrzegania. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *