Transwestytyzm fetyszystyczny – fantazja czy zaburzenie?

Transwestytyzm fetyszystyczny – eonizm, crossdressing, metatropizm

Transwestytyzm (eonizm, metatropizm, crossdressing) – polega na upodobnianiu się do osoby płci przeciwnej poprzez ubiór i zachowanie w celu osiągnięcia satysfakcji emocjonalnej (transwestytyzm podwójnej roli) bądź seksualnej (transwestytyzm fetyszystyczny). Jest przedmiotem badań seksuologii, seksuologii klinicznej, psychologii oraz psychiatrii. Na podstawie danych klinicznych można oszacować liczbę transwestytów na nie więcej niż 1% populacji mężczyzn (nie ma danych dotyczących transwestytyzmu wśród kobiet).

Małgorzata Pogorzelska – seksuolog 

Co oznacza ten termin? To zaburzenie czy preferencja seksualna? Jak żyć z partnerem o takich upodobaniach?

Kiedy transwestytyzm fetyszystyczny stanowi problem?

Transwestytyzm - zaburzenia czy fantazja?
Światowa Organizacja Zdrowia rozróżnia  transwestytyzm  o typie podwójnej roli, który  nie ma podłoża seksualnego od  transwestytyzmu fetyszystycznego  mającego na celu zaspokojenie seksualne

Ubieranie się w odzież właściwą płci przeciwnej, bądź używanie innych atrybutów tej płci  – jej gadżetów czy kosmetyków słuzy niektórym osobom osiagnięciu zaspokojenia seksualnego.  Jeżeli ten sposób zaspokajania jest uzupełniający do współżycia partnerskiego, jeżeli nie stanowi cierpienia, dyskomfortu dla osoby sięgającej po tego typu rozładowania nie ma tu mowy o problemie.  Transwestytyzm fetyszystyczny diagnozuje się jako zaburzenie dopiero wtedy, jeśli osoba, która przejawia takie zachowania określa to jako dyskomfort, jeśli zagraża to relacji partnerskiej.

Czy warto robić coming out?

Czy warto mówić o tym drugiej stronie? Tutaj opinie są różne. Z jednej strony poczucie, że powinniśmy być szczerzy z partnerem, partnerką do granic możliwości, w przypadku otwartości w sypialni dajemy znak równości do otwartości całkowitej, ale zastanówmy się, czy na pewno chcielibyśmy poznać najskrytsze fantazje naszego partnera? A co, jeśli w nich nie uczestniczymy? Co, jeśli strona wyobraża sobie coś, co nie do końca nam by się spodobało?

Seksualność, intymność to są najbardziej osobiste sfery człowieka. Nie mamy żadnego obowiązku mówić wszystkiego drugiej stronie – to wcale nie musi wzbogacać naszego współżycia. Jeśli jednak chcemy spróbować i włączyć różnego rodzaju fantazje, zachowania, upodobania do naszego życia seksualnego to oczywiście powinniśmy powiedzieć o tym partnerowi, partnerce pamiętając jednak o tym, że niekoniecznie musi im się to podobać.

Transwestytyzm o typie podwójnej roli 

Oprócz transwestytyzmu fetyszystycznego, który ma podłoże seksualne znawcy mówią o transwestytyzmie o typie podwójnej roli.

Definiuje się go jako psychiczne zaburzenie zachowania związane z zaburzeniami identyfikacji płciowej.  W tej odmianie transwestytyzmu przebieranie się nie ma podtekstu seksualnego, za to wpływa na samopoczucie osoby.  To zaburzenie odnosi się tylko do osób dorosłych i plasuje w tej samej grupie zaburzeń co transseksualizm i zaburzenia identyfikacji płciowej w dzieciństwie.

Komentarze

  1. cross o 22:33

    Uwielbiam crossdressing,wspaniałe jest przebrać się en femme i tak uprawiać seks z kobietą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *