Wierność: stały związek jest dla inteligentnych

Wierność jest cechą osób inteligentnych seksualnie

Osoby, które maja wysoki współczynnik IS są wierne nie dlatego, że ich potrzeby odbiegają od potrzeb innych ludzi, ale dlatego, że w ich stałym związku dzieją się ciekawe rzeczy. A jest to możliwe dzięki komunikacji i empatii.

Małgorzata Pogorzelska – psycholog seksuolog, seksuolog – pogorzelska.pl

Pisaliście, że ludzie inteligentni seksualnie łatwiej tworzą stabilne związki – dlaczego tak jest? Czy ich libido różni się od libido tych, którzy zdradzają?

Tylko w stałej relacji, gdzie osoby w niej będące budują intymność ze sobą, można rozwijać inteligencję seksualną.

Stały związek a inteligencja seksualna 

Stały związek może być definiowany na różne sposoby w zależności od partnerów, którzy mogą uznać za  stały zarówno związek półroczny jak i kilkunastoletni. Jednak pozostawanie w długotrwałej relacji  nie jest równoznaczne z tym, że mamy rozwiniętą inteligencję seksualną i nie musimy nad nią w żaden sposób pracować. Przeciwnie – inteligencja ta jest dbaniem o rozwój, partnera i samych siebie, a także o spełnienie, bliskość, porozumienie, rozwijanie samego siebie, samoświadomości i komunikacji.

Stały związek zmienia się 

Oczywiście  stały związek podlega zmianom; pojawia się wiele nowych sytuacji życiowych takich jak choćby przeprowadzki, kariera, czy narodziny dzieci.  Seks też nie jest taki sam na różnych etapach w związku dwojga ludzi. Na początku każdej relacji seks nie wymaga od nas wielkiego zaangażowania, gdyż pomaga nam chemia mózgu. Druga osoba niezależnie od tego co robi jest dla nas sama w sobie bodźcem seksualnym, dzięki czemu nie musimy wykazywać się nadmierną uważnością podczas współżycia. Ten efekt utrzymuje się w intensywnej formie przez około 1-1,5 roku, a według profesora Wojciszke jeżeli mamy szczęście to nawet do 2 lat. Potem udany seks staje się kwestią budowania inteligencji seksualnej w naszej intymności. Partnerzy muszą dbać o rozwój relacji.

Wierność  jest afrodyzjakiem 

Oczywistym jest, że w tym aspekcie wierność jest afrodyzjakiem, jednak nie jest ona wystarczającym czynnikiem dla zbudowania satysfakcjonującego życia seksualnego. Jest wiele monogamicznych związków, które cierpią na niewystarczającą jakość współżycia lub jego brak. Wynika to z tego, że w związkach brakuje świadomości pragnień i oczekiwań swoich oraz partnera, komunikacji, budowania granic i propozycji. Ludzie cierpią również na brak samoakceptacji, a im są starsi tym ich poprzeczki są wyżej postawione, natomiast możliwości dorównania im spadają. Dlatego im dłużej jesteśmy w związku ty trudniej jest zaakceptować ciało swoje i partnera. Inteligencja seksualna jest więc czymś nad czym pracujemy i co rozwijamy przez cały okres trwania związku.

Dobry seks w dobrym związku 

Jeżeli jesteśmy w udanym i szczęśliwym związku nie chcemy szukać innego partnera czy partnerki. Wynika to z tego, że seks w takim związku jest najbardziej satysfakcjonujący, orgazm pełniejszy i można spróbować więcej nowych rzeczy czy zaproponować osobie z którą mamy dobra porozumienie spełnianie fantazji, czego nie odważylibyśmy się zaproponować nikomu innemu. Próbowanie nowych rzeczy jest w związku łatwiejsze gdy pomiędzy partnerami jest zaufanie, poczucie bezpieczeństwa i znajomość swoich granic. Jednak jest to prawdziwe tylko przy założeniu, że dbamy o naszą relację z drugim człowiekiem.

Po pierwsze: komunikacja potrzeb 

Bardzo często skupiamy się głównie na zaspokojeniu partnera czy partnerki i mamy takie poczucie, że na tym polega budowanie dobrego związku. Nie jest to jednak prawda. Często gdybyśmy bardziej skupili się na sobie – nie w sposób egoistyczny tylko w próbie poznania swoich granic, potrzeb i pragnień, a następnie zakomunikowali to partnerowi tak, aby nie musiał się domyślać czy zgadywać i aby nigdy nie czuł się winny, to ułatwilibyśmy mu zrozumienie nas.

Nie umiesz czytać w myślach 

wiernośc - cecha inteligencji seksualnej
Każdy marzy o miłości aż po grób – ona jest możliwa! Według psychologii ewolucyjnej człowiek nie ma odpowiedniej ilości energii, by ukrywać niewierność i związane z nią nieuczciwość. Dla jednostek inteligentnych jasne jest, że najprostszym rozwiązaniem jest pogłębianie istniejącej relacji.Wysiłek ma się opłacić  przyszła harmonia i poczuciem satysfakcji, które są konstruktywne i sprzyjające rozwojowi. 

Naprawdę wiele problemów w związkach ma źródło w nieustającej konieczności zgadywania co druga osoba o nas pomyśli. Równie wiele bierze się z rozważania  co nam się nie udało i jak jest beznadziejnie. Nie rozmawiamy jednak o problemach z tym związanych i zachowujemy się jakbyśmy potrafili czytać w myślach i sami wiedzieli najlepiej czego partner potrzebuje.

Wyobrażenia contra rzeczywistość 

Jedna z par, z którą pracują, podczas terapii otrzymała zadanie  rysunkowe polegające na zaznaczeniu miejsc, których pieszczenie miałoby sprawiać przyjemność partnerowi. Kobieta zaznaczyła włosy swojego partnera, a partner po 15 latach związku podczas pierwszej szczerej rozmowy na ten temat wyznał, że kiedy partnerka ciągnie go za włosy to przypomina mu się jak niewiele ich ma. W związku z tym do końca stosunku myśli wyłącznie o tym, że jego partnerka to zauważa i się z tego śmieje.


Nauka o wierności 

Neurobiolog Rodolfo Lilinás  twierdzi, że struktura intelektualna opiera się na strukturze emocjonalnej, czyli rozum kieruje się emocjami.  Jeśli uczony ma rację, to oznacza, że naszą wizję świata budujemy w oparciu nie o poznanie, ale o uczucia.  Wśród emocji na pierwszym miejscu jest miłość, a najinteligentniejsi ludzie są w tej miłości wierni.

Wierność a inteligencja

Llinás dowodzi, że w w cyklu ewolucji najszybciej i najlepiej rozwinęła się część mózgu odpowiedzialna za emocje, także więc za miłość. A o wierności mówi:  Ta należy do inteligentnych, którzy budują i dopasowują wzorce stałych zachowań, biorąc pod uwagę tego drugiego, jakby był naszą własną ręką; troska o niego należy do mnie, i vice versa. Normę stanowi świadomość, że nie dosięgnie nas podstępny cios noża.  Zdaniem uczonego tylko jednostki inteligentne są zdolne do troski o innych, do wyczuwania ich potrzeb, oraz komunikowania odpowiednio jasno swoich.

Wierność a psychologia 

Satoshi Kanazawa – japoński psycholog zajmujący się wpływem ewolucji na zachowania płci ( jest autorem m.in książki Dlaczego mężczyźni uprawiają hazard, a kobiety kupują buty? Oraz Dlaczego piękni ludzie mają więcej córek?)  dowiódł, że mężczyźni z IQ przekraczającym 105 doceniają wierność, za to u kobiet nie ma takiej korelacji, bo one chcą wierności i już. Na podstawie badań Japończyk doszedł do wniosku, że monogamia to najwyższe stadium rozwoju.

 

 

Summary
Wierność jest dla inteligentnych
Title
Wierność jest dla inteligentnych
Description

Nieoczikwanie okazuje się, że wierność jest cechą ludzi inteligentnych. Wymaga umiejętności komunikacyjnych, autorefleksji i empatii. Jaki jest związek między inteligencją, inteligencją seksualną i wiernością tłumaczy seksuolog Małgorzata Pogorzelska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *