Zaburzenia pożądania u kobiet

Zaburzenia pożądania u kobiet ma najczęściej podłoże socjologiczne

Kobiety dochodzą do orgazmu w inny sposób niż mężczyźni. Inaczej niż mężczyźni, mogą się  też szczytowania nauczyć.

Prawda pierwsza:  że nie każdy brak orgazmu to anorgazmia.

Prawda druga: wywieranie presji nie jest rozwiązaniem.

Prawda trzecia: niektórzy ludzie po prostu seksualnie do siebie nie pasują

dr Robert Kowalczyk – seksuolog

Moja dziewczyna nie może osiągnąć orgazmu i twierdzi że już tak musi być. Próbowałem ją namówić na wizytę u seksuologa, ale bezskutecznie. Zależy mi na niej i chciałbym żeby szczytowała i mogła cieszyć się seksem. Od jakiegoś czasu nie chce się kochać, stała się opryskliwa, wybuchowa. Mam pytanie czy to właśnie przez to? Bo wcześniej była inna. Co mogę zrobić żeby jej pomóc?

Zaburzenia pożądania jeżeli chodzi o kobiety to jest jeden z ważniejszych problemów społecznych. Szacuje się ze około 10 % kobiet do 25 roku życia i aż 75 % kobiet po 45 roku życia przeżywa problemy z odczuwaniem przyjemności seksualnej.

Tutaj możemy wyróżnić cztery duże grupy czynników , które mogą wpłynąć na problemy z pożądaniem. Mogą być to czynniki natury biologicznej – czyli pewne schorzenia , przyjmowanie określonych substancji , czy też problemy natury anatomicznej.

Wychowanie, religia, rodzina 

Druga grupa problemów, to problemy natury psychologicznej i tutaj bardzo istotne są takie wskaźniki jak wychowanie, to w jakiej kto się kulturze wychował, jakie są oczekiwania względem seksualności . Zdarza się tak, że oczekiwania – szczególnie na początku , gdzie się nie ma jeszcze doświadczeń, są zbyt wysokie. Jeżeli popatrzymy na kobiety to jest takie zdanie powszechnie powielane , że kobiety uczą się orgazmu w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy orgazm mają jakby dany w naturze. Stąd w przypadku kobiet wymaga to dłuższego czasu.

Pożądanie i wiek 

Szacuje się że wiek najwyższego pożądania u kobiet jest między 30 a 40 rokiem życia. Do tego czasu następuje kształtowanie się umiejętności – zarówno obserwacji, samoobserwacji jak również samą umiejętności przeżywania i artykułowania potrzeb seksualnych.

Zburzenia pożądania u kobiet
Aż włos się jeży na glowie gdy pomyśleć od jak wielu czynników zależy satysfakcja seksualna kobiety. By własciwie przeżywać uniesienia miłosne kobieta musi być odpręzona, zrelaksowana, musi czuć się bezpiecznie i być przekonana, że jest ważna dla partnera. W dodatku przydaje się pełna samoakceptacja i brak wdrukowanych restrykcji obyczajowych

Kolejna, bardzo istotna rzecz, która powoduje duży problem z odbiorem własnej seksualności to błędne oczekiwania – czyli oczekiwania które wyznaczają media. Z jednej strony ta seksualność ma być niesamowita, kolorowa – taka jak prezentują to gazety czy też filmy. Osoby uczą się i budują swoje oczekiwania na podstawie tego co oglądają w filmach. Takim elementem są również filmy pornograficzne, poprzez które osoby także kształtują swoje oczekiwania wobec seksualności.

Kanony piękna i urody 

Następnym elementem są wszelkiego rodzaju kanony, np. wyglądu, co niesie za sobą to, że kobieta obawia się rozebrać przed swoim partnerem. Ma wbudowane w swoje „ ja” przeświadczenie że jest nieatrakcyjna, chociaż mija się to z obiektywnym oglądem – czyli problemy wynikające z samooceny.

Kolejną grupą czynników są relacje partnerskie. Kobieta musi dobrze się czuć ze swoim partnerem. Jeżeli mówimy o przyjemności seksualnej u kobiet, to jest gotowość do przyjmowania pewnych bodźców. Wymagane jest zaufanie, musi być porozumienie w całej relacji. Wszelkiego rodzaju problemy w związku mogą się odbić na problemach z pożądaniem czy też na problemach z przeżywaniem przyjemności i orgazmu.

Kolejna grupa czynników to czynniki natury kulturowej. I tutaj wskazuje się pewne normy związane z wychowaniem, z edukacją oraz z religią.

Co jest najważniejsze?

Jeżeli popatrzymy na problemy seksualne, jeżeli one dominują w relacji, jeżeli trwają dłużej niż 6 miesięcy, jeżeli powodują cierpienie tej relacji, warto udać się do specjalisty i przedyskutować z nim ten problem. Może jest jakaś przyczyna, której osoby w parze nie potrafią wychwycić, natomiast specjalista pomoże i zaproponuje skuteczny sposób terapii problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *